fbpx
Таг: дождови

таг: дождови

Обилниот дожд предизвика прекин на ископот и транспортот на јаглен во РЕК Битола

Врнежите од дожд кои последниве денови ја зафатија целата држава, во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК Битола, трета по ред во период од два месеца. „Ископот и транспортот на јаглен во моментов се во прекин и се вложуваат натчовечки напори за санирање на состојбите. И покрај елементарната непогода со која се соочува РЕК...

МНТ и Археолошкиот музеј се поплавија, Алаѓозовски најави тужби за изведувачите

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, рече дека новите објекти на Македонскиот народен театар и на Археолошкиот музеј ги имаат истите проблеми како и објектите изградени пред 60 години. Тој додаде дека поради врнежливото време, покривот на МНТ протекува. - Поради силниот ветер, се откина дел од лимениот покрив на Центарот за култура во Штип. Ситуацијата дополнително се комплицира затоа што е...

Сончево и топло време, на северот можен пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо. Претпладне ќе биде сончево и топло, а од пладне облачноста ќе се зголемува и ќе дува умерен северен ветер, што ќе биде најприсутен на североистокот на земјава. Во попладневните часови во северните делови на Македонија ќе има услови за локална појава на пороен дожд проследени со грмежи. УВ индексот ќе изнесува 8. Температурите ќе се...

Најмалку 21 загинат во бродолом кај Хаити

Најмалку 21 лице загинале при бродолом во близина на Хаити, кој се случил поради силни дождови и невреме. Спасувачките екипи, јавуваат светските агенции, почнале со извлекување на телата на загинатите по потонувањето на бродот кој пловел од местото Гонаив, на северот на Хаити, кон местото Бомбардополис. Засега не се знае точно колку патници имало на бродот во моментот на несреќата. Според...

Во поплавите во Индија загинале повеќе од 100 луѓе

Во монсунските дождови во Индија, изминатата недела животите ги загубиле повеќе од 100 луѓе, а десетици илјади побарале засолниште во некој од прифатните кампови, соопшти денеска индиското министерство за внатрешни работи. Во циклонот што ја зафатил државата Западен Бенгал, загинале 48 лица, а повеќе од 200.000 се наоѓаат во камповите за помош. Индија редовно страда од поплави за време на сезоната на монсуни. Во...

Кирил и Кристијан од Ресен се национални победници на Европскиот квиз на пари 2023

Во организација на Македонската банкарска асоцијација, а во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, денеска се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари...