fbpx
Таг: доверба на влада

таг: доверба на влада

Џафери ја затвори собраниската седница поради немање кворум, на владата не ѝ е изгласана недоверба

На 15 минути пред полноќ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, пред членовите на владиниот кабинет, премиерот Зоран Заев и министрите, ја затвори седницата на која требаше да се гласа за доверба на владата. Во салата не беа присутни пратениците. Како што посочи Џафери, Собранието немаше кворум за да го изгласа дневниот ред на пленарната седница на која единствена точка требаше...

Утре гласање за доверба на владата, ИФИМЕС пишува за операција „Коњички скок“ за враќање на Груевски на власт

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана подготви опсежна анализа за актуелната политичка ситуација во Северна Македонија, во која се наведува дека пред очите на македонската и меѓународната јавност се одвива завршната фаза од тајната разузнавачка операција „Коњички скок“ со крајна цел за враќање на Никола Груевски во земјава и соборување на актуелната власт. „Меѓународниот институт ИФИМЕС...

Седницата за гласање на доверба на Владата e закажана за во четврток

На 11 ноември (четврток) ќе се одржи собраниската седница за гласање на доверба на Владата, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија. Барањето за гласање за доверба на Владата на Република Северна Македонија е доставено и истото е архивирана од надлежните служби. „Претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, согласно член 215 став 2 од Деловникот...

Со 62 гласа „за“, Собранието изгласа доверба на владата предводена од премиерот Заев

Откако премиерот Зоран Заев денеска усно во Собранието на РСМ побара пратениците да гласаат за доверба на владата, пратениците пристапија кон гласање на доверба на актуелната влада. Владата доби доверба од сите 62 пратеника од парламентарното мнозинство, кои гласаа „за“ доверба на владата, без ниту еден пратеник „против“ или „воздржан“. Опозициските пратеници попладнево не присуствуваа на гласањето на доверба...

Владата на Бојко Борисов го преживеа гласањето за недоверба

Бугарската конзервативна влада денеска го преживеа гласањето за недоверба, што беше побарано од опозициските социјалисти, кои го обвинуваат кабинетот на премиерот Бојко Борисов за неспособност да ја искорени ендемската корупција и поврзаноста со олигарсите и мафијата. Иако илјадници Бугари протестираат во Софија против владата на Борисов речиси две недели, сепак, предлогот за изгласување недоверба го отфрлија 124 од 237...

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

Британската премиерка Тереза Меј синоќа доби доверба за продолжување на мандатот од пратениците  во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои беа против. По овој крупен чекор, Меј ќе разговара со сите парламентарни партии во обид да се изнајде решение за проблемот. Излегувањето на Велика Британија од ЕУ,...

По пропаѓањето на договорот со ЕУ за Брексит, денеска се гласа доверба на владата на Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брексит, односно договорот со ЕУ за регулирање на меѓусебните однос по излегувањето на Велика Британија од европската заедница. Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“, го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...