fbpx
Таг: дополнителни-заменици министри

таг: дополнителни-заменици министри

Спасовски и официјално си замина од МВР, нов министер е Агим Нухиу

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, и официјално повеќе не е министер за внатрешни работи, откако претпладнево, како што потврдија за „Мета“ од МВР, му ја предал министерската функција на Агим Нухиу, кој досега беше заменик-министер во МВР. Со ова Нухиу, кој е кадар на ДУИ, е првиот Албанец што доаѓа на позицијата министер за внатрешни работи. Со објавувањето на конечните резултати...

Спасовски и Ременски се кандидати за министри, Зекири нов член на ЦО на СДСМ

Оливер Спасовски и Фросина Ременски се кандидатите на СДСМ за старо-нови министри во привремената влада за спроведување на изборите на 11 декември, која треба да биде избрана утре во Собранието, едногласно одлучи доцна вечерва централниот одбор на партијата. Нема промени ниту во кандидатите за дополнителни заменици-министри. Како и лани, по Договорот од Пржино, кандидат за дополнителен заменик-министер за финансии е...

Извршниот одбор на СДСМ побара „тематски конгрес за фронт против режимот на Груевски“

Извршниот одбор на СДСМ, на состанокот одржан попладнево, на централниот одбор на партијата му ги предложил кандидатите за министри и за дополнителни заменици министри за составот на техничката влада, соопштуваат од опозициската партија, но не наведуваат имиња. На состанокот, извршниот одбор донел одлука која треба да ја потврди централното тело на партијата, да се одржи тематски конгрес „за отворање широк...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го прекршија Договорот од Пржино

Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, не беа констатирани, спротивно на нашата волја, изјавија министрите и дополнителните заменици министри на прес-конференција. - Денеска, Владата предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ново прекршување на Договорот од Пржино. Донесе противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите, донесени пред поднесување на...

Владата ги поништи сите решенија на министрите од СДСМ

Сите решенија што ги донеле министрите на СДСМ во периодот од 11 ноември минатата година до 7 април годинава, Владата ги поништила на вчерашната седница на барање на дополнителните заменици министри од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Чавков и Диме Спасов, информираат од Владата. Во соопштението пишува дека во согласност со член 30, став 2 од Законот за влада, Владата има право и должност...

Министрите и дополнителните министри на СДСМ поднесоа оставки во Владата

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ денеска поднесоа оставки на функциите во Владата. „Доколку Собранието се распушти, односно доколку се одлучи да се применува одлуката на Собранието донесена на 23 февруари, со која се врши изменување на одлуката за распуштање на Собранието донесена на 18 јануари 2016 година, бараме оставките претходно да се констатираат. Според Договорот од Пржино, министрите...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...