fbpx
Таг: Дополнителен заменик министер

таг: Дополнителен заменик министер

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Николовски поднесе кривична пријава против службено лице од МЗШВ

Утврдени се неколку прекршувања на законот во работата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, тврди дополнителниот заменик-министер Љупчо Николовски, повикувајќи се на конечниот извештај од 65 страници на овластениот државен ревизор за периодот од 2013 до 2015 година. „Бидејќи сите факти утврдени во ревизорскиот извештај не допираат до Јавното обвинителство за да постапува по нив, ние поднесовме кривична пријава против...

СДСМ: Каналите неисчистени, но пари легнале на сметките на фирми блиски до власта

Поплавите на површина го извадија неодговорното и криминално работење на власта, кое има огромни последици по безбедноста и сигурноста на граѓаните, обвини денеска членот на извршниот одбор на СДСМ и дополнителен заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тој рече дека само во 2014 година, преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, биле исплатени повеќе од...

Кирацовски: Томовска-Арсовска доставила неточен список до ДИК

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество, Александар Кирацовски, ја обвини министерката Марта Томовска-Арсовска дека до Државната изборна комисија доставила неточен и несоодветно пополнет избирачки список. Кирацовски вели дека Томовска-Арсовска списокот го доставила без потпис од дополнителниот заменик-министер. - Потсетувам дека овој список е еден од клучните услови за фер и регуларни избори, бидејќи од него ДИК избира членови на изборните органи,...

МВР: Чавков го доставил избирачкиот список до ДИК без потпис на Спасовски

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, вчера до Државната изборна комисија (ДИК) испратил допис за доставување на криптирано цеде со избирачки список за потребите на комисијата, но без потпис на министерот Оливер Спасовски, соопшти попладнево МВР. Со ова, како што стои во соопштението, бил прекршен ставот 3 од членот 46 од законот за измена на Законот за влада, според кои...

Чавков: Спасовски го наполни МВР со партиски војници на СДСМ

„Целиот свој професионален ангажман го имам поминато во полиција, поминувајќи ги сите хиерархиски нивоа од најниското до највисокото. Ваква ситуација како сегашната досега немам видено“, вели дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, за функционирањето на МВР на чело со Оливер Спасовски во интервју за „Прес 24“. „Со доаѓањето на Оливер Спасовски на чело на Министерството, кое во согласност со Договорот од...

СДСМ поднесе тужба до Управен суд поради одлуката на ДИК за задолжувањето

СДСМ денеска поднесе тужба до Управниот суд поради незаконска одлука на стариот состав на Државната изборна комисија, соопштија од партијата. „Тужбата е поднесена поради ненадлежност на стариот состав на ДИК, чиј мандат е истечен на 8 ноември 2015 година. Исто така, тужбата е поднесена и поради тоа што самата одлука е целосно незаконски формулирана. Имено, во согласност со Законот за јавен долг, член 18,...

Чавков: Фалсификуваните лични карти не се искористени за изборни цели

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, одговарајќи на новинаско прашање, денеска во Штип изјави рече дека случајот со фалсификуваните лични карти што го објави неделникот„Фокус“ е случај со политичка цел. -  Начинот на кој беше изнесен случајот во јавноста, преку најава во медиуми, преку пишување во медиуми, па преку изјава на министерот за внатрешни работи, сето тоа беше очигледно со намера да...

Николовски: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќарувале земјоделски субвенции

Илија Србиновски, поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола, скандалозно ја злоупотребува државната функција, обвини Љупчо Николовски, дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, назначен од редовите на СДСМ. - Семјството Србиновски буквално го има „освоено“ министерството. Таткото Илија, синот и снаата се вработени во оваа институција, а...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...