fbpx
Таг: Донбас

таг: Донбас

Објава манипулира со фотографии, тврдејќи дека се прикажани страдања на „руски деца од Донбас“

На една од фотографиите воопшто не станува збор за дете од Донбас, туку од Ирак, по име Мухамед Адман, кој настрадал од шрапнел. Друга фотографија е злоупотребувана за ширење манипулации уште во 2015 година и истите ги има дебанкирано сајтот за проверка на фактите Стоп фејк. Третата  фотографија, пак, пишува Си-Ен-Ен, ја има направено италијанскиот фотограф Енди Рочели во...

Украина го ослободи стратешки важниот град Лиман во Донецкиот регион

Украинските воени сили го ослободија градот Лиман во Донецкиот регион. Руските власти потврдија дека ги повлекле своите трупи од ова стратешки важно населено место, откако претходно беа објавени информации дека тие може да бидат целосно опколени, јавува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање ја потврди победата на украинската армија, додавајќи дека во рамките на претстојната недела ќе следат...

Украинската војска ги одбива нападите на Русија во Донбас, во артилериски напад во Днипро загинаа 3 лица

Украинската војска го одби нападот на Русија близу местото Ивано-Даривка лоцирано во регионот Донбас, а го одврати и обидот на руските војски да напредуваат кон Верхинокамијанка во правец на Славјанск, пренесува Укринформ. Во насока на Харков, рускиот окупатор се ги задржи под контрола веќе заробените гранични премини. Во истата насока се извршени воздушни напади со беспилотно летало „Орлан-10“ кон населбите...

Украина се обидува да го извезе житото по морски пат, во Харкив најмалку шест загинати во ракетен напад

Откако успеа да го ослободи Змискиот остров од руските сили, во Украина пристигнаа првите осум странски бродови за транспорт на житарици, јавува Укринформ. Поморскиот транспорт со бродовите би се одвивал преку каналот Дунав-Црно Море, при што превозот на житарици е овозможен по ослободувањето на Змискиот остров којшто овозможи деблокада на движењето на бродови низ овој канал. Поради руската поморска блокада...

Украинските сили одбија напад врз Словјанск, но се стравува дека градот ќе биде нападнат заедно со Краматорск

Украинските воени сили успеаја да го одбијат нападот врз градот Словјанск во Донецката област во близина на Бородичне, при што руските сили биле приморани да се повлечат, јавува Укринформ. Сепак, британското Министерство за одбрана и Институтот за истражување на војната предупредуваат дека руската војска во најновата офанзива би можела да изврши симултан напад врз Словјанск, но и врз Краматорск како...

Украина им нареди на војниците да се повлечат од Северодонецк, Русите влегоа во предградијата на Лисичанск

Гувернерот на Луганската област, Серхи Хајдај објави дека украинските војници ќе мора да се повлечат од градот Северодонецк за да заземат нови, утврдени позиции во натамошните борби, јавува Укринформ. Тој воедно напиша дека во предградијата на соседниот град Лисичанск веќе влегле руските сили, но засега се сопрени да напредуваат подлабоко во градот. „Русите речиси целосно го уништија Северодонецк, целата клучна...

Почна борбата за Лисичанск, Зеленски обвинува дека Русија сака целиот Донбас да го претвори во Мариупол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето најново обраќање до нацијата изјави дека руските сили се обидуваат да ги уништат градовите во Донбас на истиот начин како што тоа го направија со пристанишниот град Мариупол, пренесува Гардијан. „Лисичанск, Словјанск, Краматорск - тие целат било кој град да го претворат во Мариупол. Целосно уништен“, рече Зеленски. Гардијан го пренесува и најновиот извештај на...

Русите се приближуваат кон Лисичанск, пара-војската на Донецката република изгубила над половина од војниците

Регионалниот гувернер на Луганската област, Серхиј Гајдај денеска објави дека руските сили се приближуваат до Лисичанск, последниот град кој е под контрола на украинските сили во оваа област, јавува Укринформ. Русите оствариле напредок во околните населени места околу Лисичанск, додека во градот има воздушни напади од руската авијација. Во соседниот град Северодоњецк продолжуваат уличните борби меѓу украинските и руските сили,...

Жестоките борби во Донбас продолжуваат, Русија се обидува да продре со војска од Изијум

Русија ги обновува своите обиди да продре со војска во правец од градот Изијум во Харкивската област кон Донбас, објави британското Министерство за одбрана, пренесува Гардијан. Целта на руската војска е да продре длабоко во Донбас и да се обиде да ги опколи украинските сили кои ги бранат позициите околу градот Северодонецк и другите населени места од Донецката и...

Жестоки напади на руските сили за целосно освојување на Севернодонецк

Украинскиот град Севернодонецк во Луханската област утрово е жестоко нападнат од руските сили во рамките на големата офанзива, и врз градот, но и врз целиот регион се испукуваат артилериски гранати, се вршат и авионски бомбардирања, а дејствуваат и тенкови. Севернодонецк во моментот е „мал џеб“ во територијата што е речиси под целосна контрола на руските војски. „Ситуацијата во Севернодонецк е...

Жестоки борби во Северодоњецк, градот оставен без вода, струја и гас

Во Северодоњецк, град со околу 100.000 жители пред војната, лоциран во Луганската област, се водат жестоки борби за неговата контрола, јавува Би-би-си. Состојбата на терен е многу сериозна, а руските сили се приближуваат од предградијата кон центарот на градот. Во градот е прекинато снабдувањето со вода, струја и гас, а дури 90 отсто од објектите се оштетени или уништени. „Тие...

Повеќе од половина од домовите во Северодоњецк се целосно уништени од руското гранатирање

Жестоките борби и гранатирања во Донбас продолжуваат. Украинските власти тврдат дека од руските напади на градот Северодоњецк целосно се уништени 60 отсто од домовите, а дури 90 отсто од зградите во ова населено место со околу 100.000 жители се оштетени и ќе им биде потребна значителна поправка, јавува Би-би-си. Стравувањата се дека Русија подготвува тактика по примерот на Мариупол за...

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за уништени станбени згради, куќи, центри за култура и административни згради во Северодоњецк, Лисичанск, Прувилија, Новодружеск, Хирске и Маринка. Најмалку три цивили го загубиле животот во Лисичанск. Најтешка е состојбата во Северодоњецк...

Русија планира од градот Северодонецк да направи нов Мариупол, опасност од нови крвопролевања

Опасната тактика од пристанишниот град Мариупол Русија сака да ја примени и во нападите на другите градови од Донбас, обвинуваат украинските власти. Гувернерот на Луганската област, Сергеј Хаидаи изјави дека руските сили во секое село или град ја применуваат истата тактика - бомбардирање, опколување и напади од сите страни, пренесува Би-би-си. „Руската армија одлучи целосно да го уништи Северодонецк“, изјави...

Украина вели дека руските напади се интензивираат, Донбас е целосно уништен

Руските сили ја интензивираа офанзивата во источниот дел на Украина во Донбас користејќи артилерија, ракетни фрлачи и авиони за да ја оштетат одбраната околу Доњецкиот регион, соопшти во петокот Генералштабот на Украина, пренесе Ројтерс. „Рускиот непријател изврши масовно артилериско гранатирање на цивилна инфраструктура, вклучително и повеќе ракетни фрлачи“, се вели во соопштението. Во руското гранатирање во Луганскиот регион, исто како и...

Путин на Парадата на победата во Москва без големо изненадување – зборуваше за „одбрана на татковината“

Говорот на рускиот претседател Владимир Путин на големата парада по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот што се одржа во Москва, не донесе никаква крупна најава, како што се шпекулираше во изминатите денови. Тој повторно се обиде да ја оправда инвазијата на Русија врз Украина, велејќи дека НАТО и Украина создавале „неприфатливи“ закани на руските граници...

Украина ја обвини Русија дека започнала воена офанзива во Донбас

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека Русија ја започнала воената офанзива во Донбас, која има за цел окупација на Донецкиот и Луганскиот регион, јавува Би-би-си. Руските сили продолжуваат да довлекуваат оружје и воена опрема во Украина од централните и источните региони на Русија. Украинскиот Генералштаб јавува за засилени гранатирања на цивилна и индустриска инфраструктура во Донбас, а паралелно на...

Бројот на загинати на железничката во Краматорск се искачи на 52, Русија се спрема за напад на Харков

Над 52 загинати и 109 повредени лица е билансот од вчерашното гранатирање на железничката станица во Краматорск, јавува Укринформ. Тие ги пренесуваат информациите од Пентагон дека со руски проектил „Точка-У“ е погодена станицата, на која се наоѓале огромен број на граѓани кои чекале евакуација од овој град лоциран во Донбас. Американските извори тврдат дека Краматорск ќе биде една од главните...

Вистиномер: Протест што оправдува агресија врз суверена земја

Мала група граѓани минатата недела протестираше пред амбасадата на Украина со класична замена на тези  – жртвата на агресијата од страна на „поголемиот брат“ да се прогласи за оправдана цел и сето тоа да биде завиено во некаква измислена идеолошка обланда, пишува „Вистиномер“ во својата нова анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Има ли оправдување за анексијата на дел од...

Polygraph.info: Изјавата на портпаролот Песков дека во Русија нема олигарси е невистинита

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Тврдењето на Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, дека во...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...