fbpx
Таг: донација

таг: донација

Со германска помош ќе се обновува детското игралиште во Охрид

Германската амбасада во Скопје финасиски ќе го помогне проектот за обнова и за реконструкција на детското игралиште кај каналот Студенчишта во Охрид. Германската амбасада ѝ додели грант на Општина Охрид во вредност од околу 485.000 денари, односно околу 8.000 евра. Од овие средства, 425.259 денари ќе бидат наменети за набавка на нови играчки за деца, а 60.000 денари за обнова...

Саудиски принц ќе донира 32 милијарди долари во добротворни цели

Саудискиот милијардер, принцот Алвалед бин Талал, изјавил дека ќе го донира целото свое богатство од 32 милијарди долари во добротворни цели, пренесува „Би-Би-Си“. Принцот Алвалед, кој е на 60-годишна возраст и е еден од најбогатите луѓе на планетата, рекол дека на овој потег бил инспирирана од Фондацијата „Гејтс“, основана од Бил Гејтс и од неговата сопруга Милинда, во 1997 година. Според...

Црвен крст на Македонија ќе собира средства за настраданото население во Непал

Црвениот крст на Република Македонија ќе собира финансиски средства за настраданите од силниот земјотрес што го погоди Непал. „Црвениот крст на Република Македонија се приклучува кон прелиминарниот апел објавен од Меѓународната федерација на Црвениот крст и на Црвената полумесечина за помош на настраданото население од катастрофалниот земјотрес во Непал, во висина од 33.480.000 ЦХФ. Со оваа помош Националното друштво на Непал ќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто донација се реализира преку приватна фирма

Мијалков, МВР и ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека постои милионски корупциски скандал поврзан со набавка на опрема за прислушување од Израел, во којшто се инволвирани првите луѓе во власта, Сашо Мијалков од позицијата директор на УБК и Никола Груевски од позиција на премиер, пишува СДСМ во соопштение. „Директорот на УБК. Сашо Мијалков, по сè што слушнавме од неговата уста и сè што...

Македонците од Австралија собраа 90.000 австралиски долари за поплавените во Македонија

На донаторската акција во организација на Амбасадата на Македонија во Канбера и на Генералниот конзулат во Мелбурн за поплавените подрачја во Република Македонија, собрани се околу 90.000 австралиски долари. Како што соопштија од македонскиот конзулат во Мелбурн, во акцијата иницирана од неколку македонски иселеници, со свои прилози на посебната сметка за донации се вклучија сите здруженија, клубови и индивидуални лица. Спроведена...

Покрената донаторска акција да се транспортира тело на покоен штипјанец

Семејството на 33-годишниот штипјанец Сашо Коцев не може да го пренесе телото на својот покоен син, кој бил прегазен во Шпанија. Коцев, кој во Шпанија живеел веќе неколку години, бил прегазен од својот другар, кој управувал камион кој се движел наназад. Семејството Коцеви е во контакт со македонската амбасада во Шпанија, меѓутоа не може да обезбеди доволно средства за транспорт...

Хуманитарна акција „Мајките даруваат за студентите“ во Охрид

Охриѓанки за денеска најавија хуманитарна акција под мотото „Мајките даруваат за студентите“. Охриѓани ќе можат да донираат помош за студентите што прогласија автономна зона на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Акцијата ќе се одвива во времето од 16 до 17 часот, пред Универзитетот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, а граѓаните ќе можат да донираат зеленчук, млечни производи, леб, кафе,...

Донаторска конференција за црквата „Свети Константин и Елена“

Во хотелот „Александар палас“, денеска ќе се одржи донаторската конференција за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“, во организација на Македонската православна црква-ОА и фондацијата „Св. Цар Константин“. Темелите на црквата беа осветени пред две години на нова локација на улицата Македонија во центарот на Скопје. Црквата првпат била изградена во 1927 година на плоштадот кај сегашен ГТЦ, но во 1963...

Ротаријанците собраа повеќе од 40.000 евра за детското болничко одделение

Членовите на клубот „Ротари“ - Охрид, реализираа проект „Медицинска опрема за детското одделение при Општата болница во Охрид“, во вредност од 40.245 евра. Поддршката пристигнала од Фондацијата „Ротари“ на клубовите „Ротари интернешнл“ од Италија, Шведска и од Србија. Ова е првпат клубот „Ротари“ - Охрид да спроведува проект кој е резултат на меѓународна соработка и е делумно поддржан од Фондацијата “Ротари“. - Како „Ротари-клуб“ ја...

Даријо Срна донираше 20 тона мандарини за децата во Донецк

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација и играч на украинскиот „Шахтјор“, Дариjо Срна подари 20 тона мандарини на децата во Донецк, град во Источна Украина каде се водат борби меѓу проруски бунтовници и украинските сили, соопшти клубот од Донецк. - Кога бев дете во Хрватска, ми беше потребна помош. Особено е важно луѓето да ве поддржуваат кога минувате низ тежок период....

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...