fbpx
Таг: домашен туризам

таг: домашен туризам

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за туризам, пристигнале над 2.600 апликации

Заклучно со денешниот ден, 16 јуни, се затвора јавниот повик за потврди-ваучери за организиран одмор за работници со ниски приходи. Јавниот повик беше објавен на 8 јуни, со краен рок за аплицирање 30 јуни, но за една недела од објавувањето, во архивата на Министерството за економија се пристигнати над 2.600 апликации, повеќе од двојно предвидените ваучери. „Министерството за економија ги...

ДЗС: За десет месеци од годинава бројот на туристите паднал за 60,8 отсто

За десет месеци од годинава, односно во периодот од јануари до октомври 2020 година, во однос на истиот период од лани, бројот на туристите во земјава е намален за 60,8 отсто, кај домашните туристи падот е за 20 отсто, а кај странските за 84,2 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика, ДЗС. Во истиот тој период има и намалување...

Анкета: Голем дел од младите летово или нема да одат на одмор или ќе одмораат во Охрид

Државите започнаа со отворање на границите за време на летната туристичка сезона, откако речиси во цел свет патувањата беа забранети поради пандемијата на ковид-19. Македонските граѓани, сепак, немаат многу опции за патување во други земји. Поради тоа, најголем дел од нив кои сакаат да патуваат летово, ќе треба да се одлучат за некоја од домашните дестинации. Младите имаат различни планови...

Македонската храна и домашниот туризам во „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“

Македонската гастрономија и домашниот туризам се главните теми кои се обработени во неодамна издадената книга насловена „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“, чии автори се професори и студенти од Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД). Постојат многу малку книги во земјава во кои се зборува за оваа проблематика и оттаму потекнува идејата за издавање на ова...

Најталентираните млади пијанисти ќе настапат на Денот на пијаното во КИЦ

На 25 и на 29 март, по седми пат ќе биде одбележан Денот на пијаното (Piano Day) во салон 19:19 во Културниот информативен центар (KИЦ). Овој ден ќе биде...