fbpx
Таг: домаќинство

таг: домаќинство

Порталб: Платата наспроти трошоците – за основна живеачка потребни се 554,5 евра месечно!

Расте просечната плата во државата, но растат и трошоците на живот. Според статистиката во мај годинава во споредба со истиот месец лани просечната нето плата се зголемила за 8,8%, пишува „Порталб“. Според податоците, пак, од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), вредноста на „минималната синдикална кошничка“ се зголемила за скоро 12 евра во јуни годинава во споредба со истиот месец...

Бензините поскапуваат за половина денар, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина денар, а цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67 денари за литар, а на „еуросупер БС-98“ изнесува 69 денари за литар. Цената на дизелот останува 61 денар за литар, а на екстра-лесното масло за домаќинство 51 денар.

Бензинот поскапува за два, а дизелот за еден денар

Бензините, од ноќеска на полноќ, поскапуваат за два денара, а за денар дизелот и естра-лесното масло за домаќинства, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 64,5 денари,  „еуросупер БС-98“ ќе се продава по 66,5 денари, а „еуродизел“ ќе се плаќа 61 денар за литар. РКЕ ја донесе одлуката за новите цени на горивата врз...

Бензините и дизелот поскапуваат од ноќеска на полноќ

Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, на „еуродизел“ за 3,5, а на екстра-лесното масло за домаќинство за четири денари од литар, одлучи денеска Реулаторната комисија за енергетика. Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе чини 61 денар, „еуросупер БС-98“ ќе изнесува 63, „еуродизел“ 58,50, а екстра-лесното масло за домаќинство 47,50 денари.

СДСМ: Од денеска домаќинствата може да користат евтина тарифа на струјата

Од денеска, секое домаќинство може да користи евтина тарифа на струјата, секој ден од 14 до 16 часот, како и од 22 часот во сабота до 7 часот во понеделник, се вели во соопштение на владејачкиот СДСМ. Во него се додава дека тоа ќе значи „пониски сметки за електрична енергија и повеќе пари во семејните буџети“. „По заокружувањето на промените на локалните избори,...

445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија во 2015 година

Стапката на сиромашни лица во Македонија во 2015 година изнесувала 21,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Минатата година 445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија, кој за едночлено домаќинство изнесува 78.000, а за четиричлено домаќинство 164.000 денари годишен приход. Највисока стапка на сиромаштија има кај најмладите, односно децата до 17 години, и таа изнесувала 28,6 проценти, а најниска кај највозрасните, односно...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...