fbpx
Таг: долг

таг: долг

Грција денеска треба да врати уште една рата од долгот кон ММФ

Грција денеска треба да плати рата од 340 милиони евра на Меѓународниот монетарен фонд, пишуваат грчките весници. Се очекува в понеделник Атина да плати  580 милиони евра, а останатите 350 милиони на ММФ ќе му бидат префрлени околу 20 март. Минатата недела Атина на ММФ му ја плати првата рата од 310 милиони долари за враќање на кредитот од 1,5 милијарда евра.

Парите за панорамското тркало може да спасат 516 Тамари

Панорамското тркало што ќе биде поставено на мост на реката Вардар, ќе чини 956 милиони денари, односно речиси 15,55 милиони евра. Оваа сума од 15,5 милиони евра е половина од парите за кои се задолжи Владата пред два дена во вредност од 33 милиони евра и со неа можеа да се спасат 516 Тамари и да се платат оштети за...

ММФ го поздрави предвременото отплаќање на долгот

Меѓународниот монетарен фонд го поздрави предвременото враќање на кредитната линија за претпазливост за Македонија. - Ја поздравувам одлуката на Македонија за предвремено враќање на заостанатите обврски кон Фондот, што го покажува подобрениот пристап на земјата до меѓународните пазари на капитал. Со нетрпение очекуваме продолжување на блискиот и конструктивен дијалог со македонските власти - изјави Кристин Лагард, директорка на ММФ. Република Македонија...

Предвреме отплатен долгот кон ММФ

Република Македонија предвреме го отплати долгот за кредитната линија за претпазливост во износ од 312 милиони американски долари кон ММФ, со што заштеди пет милиони евра, информираше вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески. Со вчерашната трансакција во Вашингтон, во износ од 174 милиони долари, е исплатен целиот долг од оваа кредитна линија и тоа е направено поради порастот на...

Германија против грчкото барање за нов заем

Германија денеска го отфрли грчкото барање за продолжување на финансирањето од еврозоната за шест месеци, оценувајќи дека тоа не претставува вистинско решение и дека не одговара на критериумите поставени од еврозоната, пренесуваат медиумите. Од друга страна, Европската комисија го оцени како „позитивен сигнал“ потегот на официјална Атина, кој, како што наведуваат оттаму, „отвара пат за компромисно решение“. Берлин смета дека финансиската...

ММФ не преговара со Атина за отпис на долгови

Меѓународниот монетарен фонд досега не преговарал со Атина за отпис на долгот на земјата. „Постои утврдена рамка за долгот во сегашната програма за спас и нема преговори за нејзина промена, соопштија од фондот. Грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис, во изјава за италијанскиот весник „Република“, рече дека Атина почнала преговори со ММФ во врска со нејзиниот предлог за замена на...

МНР: Го плативме долгот кон ОН

Според Министерството за надворешни работи, не се точни информациите дека Македонија, поради неплатена членарина, го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Организацијата на обединетите нации. Од МНР информираат дека долгот е намирен и наскоро тоа ќе биде нотирано во ОН. - Имавме две недели рок да платиме. Во однос на плаќањето на членарината кон ОН, неопходниот износ е намирен...

МНР заседава поради долгот на Македонија кон ОН

Во Министерство за надворешни работи во моментов во тек е состанок за новонастанатата ситуација со долгот кон ОН. Имено, на нашата земја ѝ е одземено правото на глас на Генералното собрание на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, пренесува „Радио Моф“. Ваквиот...

Москва ќе побара Киев предвреме да го врати долгот од три милијарди долари

Официјална Москва размислува да побара од Украина предвреме да го врати долгот бидејќи властите во Киев не испочитувале низа услови за добивање кредит од Русија во износ од три милијарди долари, јавуваат извори од руската влада. Според истиот извор, актуелната економска и финансиска ситуација во Украина укажува дека низа параметри кои биле услов за добивање на рускиот кредит не се...

„Нафтогас“ ѝ исплати 1,65 милијарда долари на „Газпром“ од заостанатиот долг

Украинската компанија „Нафтогас“ соопшти дека на руски „Газпром“ му префрлила 1,65 милијарда долари од заостанатиот долг за испораката на гас во последните два месеци на 2013 година, како и за гасот испорачан во периодот од април до јуни 2014 година. „Нафтогас“ досега, во согласност со договорот од Брисел, во две транши исплати 3,1 милијарди долари од заостанатиот долг. „Газпром“ и „Нафтогас“, во октомври...

Капорш доби 800.000 евра за изградба на атмосферска канализација

Светската банка ѝ даде 800.000 евра кредит на Општина Карпош. Како што велат од Општината, станува збор за подзаем што таа го зема од Проектот за подобрување на општинските услуги (МСИП2). Парите ќе се искористат за да се изградат атмосфрерски канализации и да се направат реконструкции на улиците Анкарска, Багдадска, Алжирска, Борка Талевски, Влае, Франц Прешерн и Корушка и за реконструкција...

СДСМ: Стевчо Јакимовски ќе ги задолжи граѓаните за нови 2,5 милиони евра

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, на денешната седница на Советот предлага да се донесе одлука за долгорочно задолжување на Општината за нови 2,5 милиони евра. Ова ново задолжување со кредит од 2,5 милиони евра ќе треба да го враќаме ние, граѓаните на Карпош, информираше денеска на прес-конференција Магдалена Несторовска, советничка во Советот на Општина Карпош. - За советниците на СДСМ...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен...