fbpx
Таг: документарни филмови

таг: документарни филмови

Патувачкото кино на „Македокс“ утре продолжува со вториот дел од програмата

Патувачкото кино на „МакеДокс“ утре (13.09) продолжува со вториот дел од програмата, која ќе се реализира во Преспанскиот регион. „Преспа е повторно во фокус, бидејќи (агро)културата во тој регион е тотално девастирана, а таа е основа за сите понатамошни сегменти на современото живеење“, вели извршниот продуцент на фестивалот, Бранд Феро. Во рамки на програмата најавени се четири проекции на документарни филмови...

Под мотото „Лупење идеи“, „МакеДокс“ годинава носи 71 документарец на четири локации во Скопје

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13. издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ и „Europe House Скопје“. Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот ќе се одржи во МКЦ на 22 и 23 август. Под...

„МакеДокс“ издаде прирачници за користење документарни филмови во наставните програми

Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ во изминативе два месеци го реализираше својот пилот прокет „Користење на документарен филм како алатка во наставата во средното образование“. Во претходните недели МакеДокс ја организираше проекцијата на „Боговите од Моленбек“ во сценарио и режија на Reetta Huhtanen во киното „Фросина“, што беше проследена со краток разговор за филмот и активностите реализирани за проектот...

Фестивалот „Скопје синема сити“ во четири дена ќе понуди избор на музички филмови

Во дворот на Кинотека на Северна Македонија утре со почеток во 19 часот ќе започне седмото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“. Фестивалот ќе трае 4 дена, 18-19 септември и 21-22 септември, и ќе се одвива во дворот на Кинотека на Македонија. Сите проекции ќе почнуваат во 19 часот и картите ќе можат да се...

Со доделување на наградите за најдобри документарци, затворено 12. издание на „МакеДокс“

Со прогласувањето на наградените филмови, проекцијата на долгометражниот документарец „Хелмут Њутн: Лошите и убавите“ на Геро фон Бом и концертот на Тони Китановски и неговиот бенд во рамките на „Ноќни приказни“, вчера вечер заврши 12. издание на „МакеДокс“. На овогодишното издание на „МакеДокс“ беа доделени пет награди и четири специјални признанија. Жирито наградата „Кромид“ за најдобар филм од главната програма ја...

„МакеДокс“ почнува на 19 август во Куршумли-ан со документарецот „Луѓето од гаражите“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје, под мотото „Што сега?“, на четири локации, во Куршумли ан, Младинскиот културен центар, Музејот на современата уметност и Музејот на РСМ. Филмската програма на 12 издание на  „МакеДокс“ содржи над 70 документарни остварувања во пет натпреварувачки категории, Главна програма, Нови автори, Кратки документарни филмови,...

Патувачкото кино на „Македокс“ почнува на 25 јуни, носи документарци во осум места на Истокот

Патувачкото кино на „Македокс“ на 25 јуни ја започнува серијата на проекции на документарни филмови низ осум населени места во источниот дел на земјава. Магаренцето на „Македокс“ на 25 јуни ќе гостува во Кратово, а проекцијата на документарците ќе започне од 21 часот. Еден ден подоцна, на 26 јуни ќе бидат прикажани документарни филмови во селото Шлегово. Проекциите на „Македокс“...

Репризното издание на „Скопје синема сити“ во Кинотека на Македонија на 2 и 3 февруари

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ (Skopje Cinema City), во рамките на т.н зимско издание (Winter Edition) ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017. Репризите на проекциите ќе се одржат на 2 и 3 февруари во Кинотека на Македонија. Зимското издание е прв од четирите филмски настани што се планирани да се случат оваа...

Фестивал за промоција на феминистичката култура во кино „Фросина“ на 6 април

Во киното „Фросина“ (Младински културен центар - Скопје) на 6 април, со почеток во 20 часот, ќе се прикаже единаесеттото издание на единствениот фестивал за промоција на феминистичката култура...