fbpx
Таг: документарен филм

таг: документарен филм

Реакции по документарецот на ИРЛ за пожарот во тетовската модуларна болница

Откако ИРЛ објави документарен филм со нови документи добиени од „свиркачи" за пожарот во тетовската модуларна болница, не стивнуваат реакциите за објавените сознанија. Истражувањето покажа нови сознанија, при што во документарецот се тврди дека модуларните болници се граделе без елаборат за електрична инсталација, без елаборат за противпожарна заштита, без надзор на изградбата и имало низа други законски пропусти. Документарецот открива...

Мел Гибсон не снима документарен филм за сексуална трговија со деца во Украина

Мел Гибсон не снима никаков документарец за сексуална трговија со деца. Основач на непрофитна организација за борба против трговија со луѓе во Јута, претходно предложил актерот да обезбеди првична поддршка за документарен филм, но тој потврдил за Асошиетед прес дека Гибсон не е вклучен во снимањето на филмот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на...

„МакеДокс“ во потрага по млади за учество во петтата генерација на „Доникулци“

Сите млади на возраст од 14 до 18 години имаат рок до 15 јуни да се пријават за учество во петтата генерација на „Доникулци“, односно да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм што ја организира фестивалот за документарен филм „МакеДокс“. „Бараме млади луѓе, храбри да се изразат креативно и слободно и спремни да се впуштат во незаборавна...

Документарецот „Вознемирена земја“ во коавторство на режисерката Кумјана Новакова се квалификуваше за Оскар

Документарниот филм во режија македонско-шпанското дуо Кумјана Новакова и Гиљермо Карерас – Канди, „Вознемирена земја“ (Disturbed earth) се квалификуваше за „Оскар“ во категоријата за долгометражен документарен филм. Академијата за филмски уметности и науки во САД ја објави листата на филмови кои се квалификуваа за 95. издание на престижната награда. Станува збор за долгометражен документарец кој со шпанско-македонско-босанска копродукција, а се квалификуваше...

Отворен повикот за пријавување на нова генерација на млади „Докуникулци“ на „МакеДокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е во потрага по четвртата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм, информираат од фестивалот. Заинтересираните млади треба да се снимат самите себе на видео не подолго од 5 минути, на кое треба да одговорат на следниве прашања: Освен...

Оскаровецот Шон Пен снима документарен филм за руската инвазија на Украина

Глумецот и режисер Шон Пен во моментов е во Украина и работи на документарен филм за тековната руска воена инвазија, потврди Кабинетот на украинскиот претседател. Според постот објавен на Фејсбук профилот на претседателот на Украина, актерот присуствува на прес-конференции и се среќава со претседателот Володимир Зеленски додека Русија ја започнува својата инвазија на источноевропската земја. Пен дошол во Киев за „да...

Жртвите на измамникот од Тиндер собираат донации за да ги отплатат долговите

Трите жени кои се дел од новиот документарен филм на Нетфликс – „Измамникот од Тиндер“ (The Tinder Swindler) започнаа кампања за финансирање каде бараат помош за да ги вратат своите долгови, пишуваат светските медиуми. Сесил Фјељој, Пернила Сјохолм и Ејлин Шарлот биле жртви на измамникот со име Шимон Хајут од Израел, кој претставувајќи се под лажното име Симон Левиев, ги...

Ема има 13 години, потекнува од Македонија и е авторка на наградуваниот документарен филм „Живо Море“

Ема Попоска е талентирано девојче што има македонско потекло, како прв јазик на училиште го зборува англискиот и живее во Хонг Конг. Таа има 13 години и на оваа возраст го сними својот прв краток документарен филм „Живо Море“. Филмот е оценет со високи награди на престижни светски филмски фестивали и има добиено заслужни номинации и признанија. Покрај градењето...

Светска премиера на филмот „Сава“ на Докуфест – Призрен

Во рамките на фестивалот за документарни филмови „Докуфест“ во Призрен, Косово, вечерва, со почеток во 20 часот во „Ривербед Синема“ светска премиера ќе има долгометражниот документарен филм „Сава“). Филмот е копродукција помеѓу Сава Филмс (Англија) и Ортак Филмс (РСM). Македонската премиера на филмот е закажана за 23 август во Куршумли Ан во рамките на фестивалот „Македокс“. Режисер и продуцент е Метју Сомервил...

Галовеј и Силвестри: Ако не дејствуваме сега, климатските промени ќе ја уништат Земјата

Се наоѓаме во посебен историски момент и начинот на кој ќе дејствуваме во следните 10 години, ќе го одреди патот по кој нашата планета ќе се движи во следниот милениум. Само развојот на науката и вербата во неа можат да ни помогнат да се справиме со негативните ефекти од климатските промени, кои ги гледаме секојдневно со топлотните бранови и...

Денес и утре премиера на три македонски филма на „МакеДокс“

Три нови македонски остварувања се меѓу филмовите кои се прикажуваат на програмата на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Вечерва со почеток во 21 часот, во Парк МКЦ, премиерна проекција ќе има филмот „Сите ќе умреме“ на Сашко Потер Мицевски, додека пак за утре, закажани се премиери на филмовите „Нејзиното семејство 2010-2019“ на Елизабета Конеска во 20:30 часот во...

Со филмски проекции на отворено вчера започна фестивалот „МакеДокс“

Вчеравечер со проекции во Парк МКЦ и во Кинотеката на РСМ започна филмската програма на единаесетото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Во летното кино на Кинотеката се одржаа проекцијата на краткиот документарен филм „Бинокл“ на Мила Жлутенко и долгометражниот документарец „Зборувај за да те видам“ на Маја Стојниќ. Во Парк МКЦ беше прикажан краткиот документарец „Премин“ на...

Од 19 август почнува фестивалот „МакеДокс“ под мотото „Слеј се со тишината“

Овогодинешното единаесетто издание на Фестивалот за креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 август до 26 август. Фестивалот под мотото „Слеј се со тишината“, според истоимената стихозбирка на Ацо Шопов, наместо на планираните четири, ќе се одржи на две локации: Парк Младински Културен Центар и Кинотека на Северна Македонија. За публиката се предвидени протоколи при влез како...

Документарниот филм „Танцот со пастрмките“ отсега е достапен онлајн

Нуркачкиот центар ,,Амфора” го објави онлајн документарниот филм за охридската пастрмка. „Охридската пастрмка претставува заштитен знак и синоним за ендемичноста на Охридското Езеро, но неконтролираниот лов ќе доведе до потполно исчезнување на истата. Целта на овој документарен филм е да се запознаеме со вековниот ритуал на Охридската пастрмка, каде се мрести, како се однесува при мрест, кои се реакциите при...

„Медена земја“ во потесниот избор за номинација за „Оскар“ за најдобар документарец и за најдобар странски филм

Документарецот „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за „Оскар“, и тоа во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија вчера го соопшти потесниот избор на филмови во девет категории. Во категоријата најдобар документарец, македонскиот канидат е меѓу 15 селектирани филмови, од 159 квалификувани. Во категоријата за најдобар интернационален филм, пак, во...

Изложбата „Патешествие“ која е приказ на кариерата на Влатко Стефановски ќе го отвори „Скопје синема сити“

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“, ќе започне филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ во Музеј на град Скопје на 2 септември со почеток од 20 часот. Изложбата „Патешествие“ претставува приказ на кариерата на Влатко Стефановски, но прикажана преку бројни концертни плакати од најразлични периоди од неговата кариера. Со оваа изложба...

Доделени наградите на „Македокс“

Со доделувањето на наградите за најдобрите филмови во пет категории синоќа заврши деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Годинава фестивалот имаше рекордна посетеност, траеше најдолго од сите досегашни изданија, односно 8 дена, се прикажаа 71 документарен филм, дојдоа повеќе од 50 гости, се одржаа три работилници и една панел-дискусија. Фестивалските активности се случуваа во Куршумли-ан, на платото...

„МакеДокс“ организира бесплатна филмска работилница за тинејџери

Отворен е конкурс за млади лица од 13 до 19 години кои сакаат да научат за креативниот документарен филм. Учеството на филмската работилница за избраните кандидати за годинешната работилница за креативен документарен филм „Докуникулци 2018“ е бесплатно, порачува организаторот „МакеДокс“, кој ќе ја реализира работилницата заедно со фестивалот „ДримОН“. Заинтересираните треба да снимат кратко видео (најмногу пет минути, снимено со...

Талески да се откаже од снимањето на филмот или да си го плати од свој џеб, бара битолската опозиција

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да се откаже од снимањето на филмот за „глорификација на неговата работа во изминатите три градоначалнички мандати“, побара денеска опозицијата на почетокот на седницата на Советот на Општина Битола. Бидејќи вчера заврши огласот за прибирање понуди за снимање документарен филм за развојот на Битола во периодот 2005-2017 г., во вредност од 508.474 денари (околу 8.000...

Вечерва промоција на документарниот филм „Танцот со пастрмките“

Вечерва, од 19 часот, во Центарот за култура „Григор Прличев“, ќе биде промовиран документарниот филм „Танцот со пастрмките“, на кој во изминативе неколку години работеа членови на Нуркачкиот центар „Амфора“, од Охрид. - Филмот е сниман пет години во водите на Охридско Езеро, за време на мрестот на пастрмката. По промоцијата на филмот, ќе следи и изложба на подводни фотографии. Собраните средства...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...