fbpx
Таг: докази

таг: докази

СДСМ поднесе нови докази за аферата со прислушувањето

Нови докази за кривичната пријава за прислушување денеска поднела СДСМ, информираат оттаму. - Денеска до Јавното обвинителство поднесовме дополнителни докази за кривичната пријава против Сашо Мијалков, Горан Груевски и НН лица за прислушување - изјави Филип Медарски, адвокатот на СДСМ.

Обвинителството сака да открие или да сокрие?

Синоќешното соопштение на Јавното обвинителство за материјалите од средбата меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на опозцијата, Зоран Заев, во кое, меѓу другото, медиумите се предупредуваат да не објавуваат вакви слични материјали бидејќи ќе сносат санкции, предизвика остри реакции во јавноста и од новинарските здруженија. Првичните реакции на соопштението произлегуваат и сугерираат на повеќе моменти поврзани со објавувањето информации и...

АИ: Двете страни се виновни за убивање на цивили во Украина

„Амнести интернешнел“ соопшти дека има собрано многу докази за убиства на цивили што во изминативе денови биле извршени и од проруските сепаратисти и од украинските сили во Источна Украина. Оваа организација ги обвини и двете страни за кршење на меѓународното хуманитарно право со напади врз Донецк, кој е под контрола на проруските сепаратисти, и врз Дебалцеве, град што го држат...

Кумановец и гостиварец царувале со пазарот на хероин во Швајцарија

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал на македонската полиција, во заедничка акција со претставници на швајцарските органи на прогонот, денеска извршиле претреси на три локации во Гостивар заради обезбедување докази во врска со меѓународна истрага против македонски државјани кои оперирале на наркопазарот на територијата на Швајцарија, соопшти МВР. - Заради пронаоѓање докази за сторено кривично дело перење пари и...

Заев: Имаме докази дека изборите во 2013 и во 2014 година се апсолутно криминални

Дел од доказите што ќе ги обелодениме ќе посведочат за тоа дека последните двата изборни циклуси се криминални и се класична кражба на власта, рече вечерва на трибината во Охрид,  лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави  порталот „Охрид тајмс“. - Дел од доказите што ги имаме докажуваат дека изборите кои се спроведоа во 2014 и во 2013 година се апсолутно криминални. Ова...

ВМРО-ДПМНЕ: Партијата на Заев сака да ја сокрие површноста на доказите

Откако материјалите околу кои СДСМ се обиде да изградат случај наидоа на потсмев на социјалните мрежи и во пошироката јавност, сега партијата на Заев сака да ја сокрие површноста на доказите, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ. „Денес СДСМ нè повикува да не ги гледаме снимките и воопшто да не се обрнува внимание на нив, демек, снимките сега не...

„Фокус“ пронајде работилница за „црни пасоши“, МВР не верува!

Анонимен граѓанин до редакцијата на неделникот „Фокус“ доставил водеоматеријал на кој се гледа дека во приватен стан или куќа се изработуваат пасоши, објави денеска неделникот. Според „Фокус“, човекот кој ја направил снимката, најверојанто и самиот учестувал во групата задолжена за изработка на пасошите. Неделникот, сомневањата за работилницата за правење „црни пасоши“, што ги отвора снимката, ги поврзува со исчезнувањето на двата...

Заев: Не ги објавуваме доказите затоа што немаме институции

Ја фрливме ракавицата и пред Груевски и пред целата македонска јавност, апсолутно знаејќи за што зборуваме. За она што го очекуваме од тие докази и аргументи, гарантираме со својот политички кредибилитет, толку многу веруваме во нив, изјави синоќа во Кавадарци лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - Знаете како беше со „Македонска банка“? Со „Актор“? Со имотите на Мијалков? Со становите...

Пендаровски: Битката на Заев не е лична, доказите ќе ги објавиме

Се добива впечаток дека е тоа некоја лична борба на Заев, дека тој има нешто во џебот, никој друг околу него не знае за што станува збор и бие некоја приватна политичка битка. Сите ние тука, прво, сме упатени за што станува збор, како и другите политички партии што се во опозицијата. И тие материјали не ги нарекуваме „бомби“...

Шеќеринска: Доказите за криминалот на власта им ги должиме на граѓаните

На синоќешната трибина во Гевгелија, заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги повика граѓаните да се придружат во битката за уривање на оваа власт и порача дека опозицијата тргнува во битка без штедење. Според неа, не е нормално да има казни за фалсификаторите на изборот за песна за „Евровизија“, а да нема казни за фалсификаторите на избори. - Каква е таа држава...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...