fbpx
Таг: докази

таг: докази

Кривичен суд: Апелaциjа не може да ни наложи да ги дадеме на СЈО доказите за „Пуч“

Кривичниот суд сè уште не ја добил одлуката од Апелацискиот суд Скопје во врска со жалбата на адвокатите на обвинитетите во случајот „Пуч“ против запирањето на постапката по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари и нивни соработници. „По поднесувањето жалба од страна на одбраната на обвинетите во однос на решението на Судскиот совет за запирање на...

Повторно одложено рочиштето на членовите на Левица

Денешното судење на двајцата членови на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски обвинети за демолирање на канцеларијата на Иванов повторно е одложено. Следното рочиште е закажано на 10 јуни. Одбраната се уште не го добила вештачењето поради тоа што не може да ја подготват листата на докази. Како што тврди адвокатот Сашко Дуковски вештачењето е важен елемент за тие да можат...

Обвинителство: Во податоците од СЈО нема докази дека Крпач бил под притисок

Во податоците што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги доставило до Основното јавно обвинителство Скопје, кое ја истражува смртта на Коста Крпач, немало ниту еден доказ дека тој бил под притисок, тврди ОЈО Скопје. Во денешното соопштение на јавното обвинителство се вели дека околу смртта на Коста Крпач во јавноста „се шират бројни шпекулации што ѝ попречуваат на истрагата и создаваат...

Одложен почетокот на судскиот процес за случајот „Ќелија“

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Ќелија“, кој се води против пет лица обвинети за регрутирање и за учество во паравоени формации на Блискиот Исток, е одложено откако адвокатот на еден од обвинетите побара дополнителен увид во доказите. Покрај тоа, како што пренесува „Академик“, адвокатот Ефто Спировски, кој е бранител на обвинетиот Иса Фуга, рекол дека неговиот клиент изразил...

СЈО се жали против решението да не ги добие доказите од Судот

Специјалното јавно обвинителство денеска преку соопштение информираше дека поднело жалба против решението на Основниот суд Скопје 1 со кое е одбиено барањето на СЈО да му бидат предадени копии на списи и електронски докази. „Во жалбата укажуваме дека со обжаленото решение првенствено е направена суштествена повреда на одредбите на Законот за кривична постапка (ЗКП), во смисла што решението надвор од главната...

Обвинителство: На СЈО му ги дадовме сите докази за „Пуч“, освен класифицираните кои се во судот

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја предало целата документација, со сите списи и докази за случајот „Пуч“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Разликата што се јавува околу доказите, велат оттаму, е поради класифицираните материјали за кои нема втор примерок, а единствените се предадени во Основниот суд Скопеј 1, соопшти денеска Јавното обвинителство. „Основното јавно обвинителство за гонење...

Јанева бара, a судот не дава копии од списи и докази за „Пуч“

Судијата што го води случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги одбил барањата на Специјалното јавно обвинителство да им бидат доставени копии од списи и електронски докази. Во образложението на ваквата одлука од судот велат дека со нивно доставување би била направена повреда на обврската за чување на класифицирани информации бидејќи државните институции што ги...

Обвинети во „Диво насеље“: И малите деца знаат дека не сме терористи

„Дури и малите деца знаат дека не сме терористи и дека не дојдовме во Куманово да војуваме. Бевме искористени за политички цели и не сме ниту први, ниту последни што сме искористени за тоа“, рече Насуф Бекири, еден од обвинитите во случајот „Диво Насеље“ на денешното продолжение на судскиот процес. Бекири, како дополнување на воведните зборови на неговиот адвокат Мефај Арслани,...

Катица Јанева бара поголема надлежност врз заштитените сведоци

Катица Јанева преку амандмани на постојниот Закон за заштитени сведоци ќе бара да ѝ се олесни користењето ваков вид сведоци. Истовремено, со амандманите се бара во законот да фигурира и Специјалното обвинителство за тоа да може да предлага и да бара заштита на одредени сведоци, потврди за „Мета“, портпаролката на Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Ленче Ристовска. - Станува збор за амандмани...

Белгиската полиција пронашла отпечатоци од напаѓачите од Париз

Белгиското федерално обвинителство денеска соопшти дека полицијата пронашла траги од експлозив, рачно направени појаси и отпечатоци од прсти од лицата што побегнале по терористичките напади во Париз. Трагите се пронајдени во стан во Брисел на 10 декември. Обвинителството соопшти дека станот во бриселскиот кварт Шербек бил изнајмен под лажно име и оти можеби го користеле и лицата што веќе се во притвор по...

За Кривичниот суд, снимката со дадилката што малтретира бебе е прифатлив доказ

Судот не го прифати барањето на адвокатот на дадилката Т.С., осомничена за запуштање и за малтретирање малолетно дете, да ја издвои снимката од камерата како доказ во судската постапка. За Кривичниот суд ваквото барање е неосновано. „Бранителот на осмоничената во барањето навел дека снимката приложена во доказниот материјал претставува доказ кој е прибавен на незаконски начин, бидејќи не е добиена...

Судот си ја брани одлуката за „бомбите“ на опозицијата

По дилемата што се отвори во медиумите и во експертската јавност околу прашањето дали судијата на претходна постапка смеел да интервенира и да ги прогласи за неважечки снимките од „бомбите“ на опозицијата како докази додека предметите се сè уште во преистражна постапка во Обвинителството, од Основниот суд Скопје 1 велат дека одлуката на судијата е законска и во оваа фаза од...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е во паника бидејќи судот постапи законски

Во СДСМ се во поника бидејќи креираните материјали, во согласност со важечките закони, судот ги отфрли од доказна постапка како незаконски, реагираат од ВМРО-ДОМНЕ на денешната изјава на генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, во која тој одлуката на судот ја оцени како незаконска. „Врз база на законски одлуки, судот утврди дека овие креирани материјали се илегални, што ќе значи...

Амбасада на САД: Владата и партиите да не му ставаат сопки на специјалниот обвинител

Ги повикуваме Владата на Македонија и сите политички партии да оневозможат какви било дејства што би ја попречиле можноста специјалниот обвинител да дејствува со целосна автономија, како што е предвидено во договорите од 2 јуни и од 15 јули, стои во денешното соопштение на Амбсадата на Соединетите Американски Држави (САД), откако Основниот суд Скопје 1 вчера соопшти дека донел одлука да...

Специјалниот обвинител во стечај уште пред да биде избран?

Сериозно е поткопан Договорот од Пржино со вчерашната одлука на Основниот суд Скопје 1, кој ги прогласи за неважечки доказите, односно аудиоснимките од прислушуваните разговори што СДСМ ги поднесе во прилог на кривичните пријави против премиерот и неколку министри во Владата. Како што информираат извори упатени во целиот процес, ако се случи ова, специјалниот јавен обвинител нема да има што да работи,...

Чавков: Имаме сознанија за типот на експлозивот користен во случајот во Куманово

Полицијата има сознанија за видот и типот на експлозивот кој во саботата викендов беше детониран во Куманово, потврди денеска министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, кој присуствуваше на уништувањето на запленети оружје и дрога во погоните на фабриката „Југохром“ во Јагуновце. „По подигнатите материјали за вештачење, веќе имаме ориентација за видот и за типот на експлозивот и други траги и...

СДСМ до Обвинителството достави 10.000 страници докази за „Пуч“ и за „Поткуп“

Повеќе од 10.000 страници материјални докази, кои содржат огромен број транскрипти од преслушувани разговори, СМС-пораки и телефонски броеви, денеска беа доставени од опозицискиот СДСМ до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, за случаите „Пуч“ и „Поткуп“, а кои, како што изјави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, покажуваат дека од нивна страна немало „насилство кон претставници на највисоките државни...

Заев не открива детали за писмото до „Њујорк тајмс“

Зоран Заев, лидерот на опозицискиот СДСМ, не сака да го коментира необјавеното и неиспратено писмо до „Њујорк тајмс“, за кое на денешната прес-конференција кажа дека се користи како доказен материјал во случајот за шпионажа. Писмото, наводно, е најдено во компјутерот на Зоран Верушевски, првообвинет во акцијата „Пуч“, но сè уште не може да открие што пишува во писмото. - Јас...

Обвинителството цела година прибирало докази за аферата „Актор“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција прибира докази за случајот „Актор“, кој во март минатата година, на прес-конференција, го обелодени опозицискиот СДСМ, соопштија за „Мета“ од обвинителство, по едногодишен молк, а одговрарајќи на прашањето: Дали е сè уште во тек истрагата за аферата „Актор“? „Надлежното Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција презема активности и прибира докази...

Опозиционерите доставија нови снимки до обвинителството

Пет члена на високите раководства на опозициската коалиција денеска до Jавното обвинитество ги доставија материјалите од нивни прислушувани разговори, како што тврдат, по директива на власта, а како проширување на кривичната пријава за неовластено прислушување што СДСМ ја поднесе пред неколку недели. Професорот и кандидат за претседател на СДСМ на последните претседателски избори, Стево Пендаровски, изрази надеж дека доказите што...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...