fbpx
Таг: докази

таг: докази

Кривичниот суд ги отфрли „бомбите“ како доказ во уште шест случаи на СЈО

Кривичниот суд во Скопје денеска официјално соопшти дека советите за оценка на обвинителните акти за случаите „Титаник 2“, „Тенк“, „Титаник“, „ТНТ“, „Тревник“ и „Тифани“ на Специјалното јавно обвинителство, донеле решенија со кои прислушуваните разговори не можат да се користат како докази во судските простапки за овие случаи. Според одлуките на Кривичниот суд, овие докази, приложени со обвинителните акти, се прибавени...

Гешковска: Сè во врска со „Монструм“ беше направено по закон и со докази

Сè во врска со обвинението за случајот „Монструм“ беше направено според закон и врз основа на докази, вели за „Мета“, обвинителката Гордана Гешковска, која го застапуваше обвинението за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро. Гешковска не сакаше да го коментира барањето на Јавното обвинителство за укинување на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и за враќање на случајот „Монструм“ на...

Никола Груевски останува без пасош, „бомбите“ отфрлени како докази во три случаи

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, не го прифатил барањето на Никола Груевски да му биде вратен пасошот, објави судот на својaта веб-страница. Истовремено, прислушуваните разговори се отстранети од доказниот материјал во три случаи, со образложение дека се незаконски прибавени. Освен Груевски, пасошите си ги бараа и поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков,...

„Бомбите“ ќе бидат доказ и во случајот „Триста“ на СЈО, пресече Апелација

Прислушуваните разговори ќе се користат како доказ во судската постапка за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинет е помошникот-министер во МВР, Ѓоко Поповски, одлучил Апелацискиот суд. Оттаму денеска соопштија дека Кривичниот совет на судот во понеделникот оваа недела одржал седница, по која донел одлука да ја уважи жалбата на СЈО и да го преиначи решението на Основниот...

Рочиштето за „Сопот“ одложено, судијката била на службено патување

Рочиштето за случајот „Сопот“, прво откако предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство, е одложено бидејќи судијката, Дијана Груевска-Илиевска, што го води предметот била на службено патување. Судот, го презакажа рочиштето за 9 октомври. Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, изјави дека очекува судењето да почне што побргу, бидејќи веќе неколку години се одложува, но не сакаше да открие со какви аргументи...

Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази во случајот „Шамари“

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението на Основниот суд Скопје 1 за предметот поврзан со насилствата во Општина Центар во јуни 2013 година и донесе одлука дека доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка. „Апелацискиот суд Скопје донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јавното обвинителство...

Стојаноски: СЈО се обидуваше со пари да дојде до лажни изјави

Обвиненијата на СЈО за сите отворени случаи се без никакви докази, а за да се врши политички прогон на ВМРО-ДПМНЕ инспириран од СДС, изјави денеска Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ пред просториите на СЈО. - СЈО се обидуваше со пари да дојде до лажни изјави за да ги поткрепи монтираните случаи. Таму каде што не можеше да поткупи, СЈО се служеше со заплашување...

Јанева: Не гонам луѓе според имиња или функции, туку според докази

„Би била многу среќна ако тие луѓе се невини и да се повлечат сите тужби против нив. Ако кој било има аргументи дека рaботам против поединци или слично, јавно нека го каже тоа“, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана за коментар на наводите од вчерашната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Јанева, која денеска присуствуваше на меѓународната...

СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1. Доказите, спакувани во десетици кутии, со комбиња беа пренесени во Кривичниот суд, а како што најави Јанева, денеска и утре континуирано ќе се носат во судот...

Одбраната на Заев бара снимката на „Јутјуб“да се изземе од доказите

Премиерот Зоран Заев придружуван од адвокатите Ване Андреев и Филип Медарски утрово пристигна во Основниот суд Скопје 1, каде што почна рочиштето за судскиот процес за случајот „Поткуп“, во кој тој е обвинет за барање поткуп од околу 200.000 евра од струмички бизнисмен за приватизација на градежно земјиште. Рочиштето денеска не беше одложено, како неколкупати претходно, но треба да заврши...

Адвокатот Додевски повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, за овој случај, кој е првоосомничен пишува порталот „Сакам да кажам“ (www. sdk.mk). Од Специјалното јавното обвинителство ја потврдиле информацијата, но не кажале повеќе детали во врска со...

Димитриев не дал исказ во СЈО, побарал увид во доказите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени. - Побарав увид во доказите и штом ги добијам, ќе се произнесам - рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Димитриев во СЈО се задржа околу еден...

Кочан побарал дополнителен увид во доказите за случајот „Труст“

Првоосомничениот во случајот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, денеска, наместо да даде исказ, побарал дополнителен увид во доказите во предметот. Кочан, кој заедно со својот адвокат, Никола Додевски, пристигна во СЈО околу 14 часот, внатре се задржа четириесетина минути, а при излегувањето не сакаше да даде изјва за медиумите. Тој и неговиот адвокат, како што пишува „МКД“, поради обемноста на материјалот,...

Вангеловски ја одложи седницата за „Монструм“, ОЈО бара нови докази од СЈО

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово Вангеловски, ја одложи јавната седница на која требаше да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени во случајот „Монструм“, поради отстуство на адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од осудените. Вангеловски седницата ја презакажа за 9 јуни, во 11 часот, а таа, како што беше предвидено и за денеска,...

Судијката ги прифати доказите на СЈО за „Тврдина 2“, Грујовски се изјасни за невин

Првоосомничениот во случајот на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина 2“, Горан Грујовски на денешното рочиште се изјасни како невин и ги одби сите наоди презентирани во обвинението. Како невини се изјаснија и шесте службенички кои се дел од обвинетите во случајот. Сите обвинети се товарат за уништување на службена документација поврзана со набавка на опремата за незаконското прислушување. Судијата Лидија Петровска...

Судот по барање на СЈО денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, и адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, утрово пристигнаа во Основниот суд Скопје 1, каде судија на претходна постапка повторно треба да одлучува по барањето на СЈО за притвор на бизнисменот Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“. СЈО и одбраната на Кочан пред судијата на претходна постапка ќе ги соочат доказите и аргументите за...

Грујовски не се појави на рочиштето за „Тврдина 2“

Денеска во Кривичниот суд Скопје треба да се одржи рочиште за случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. Во судот се појавија обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски и Трајче Пеливанов, како и дел од обвинетите. Меѓу нив, засега ги нема Грујовски и неговиот адвокат Никола Додевски. Случајот „Тврдина 2“ е еден од...

Манчевски: Имаме докази дека напаѓачите се дел од јавната администрација

„Од снимките, граѓаните масовно ги препознаваат извршителите на Груевски, Мијалков, Чавков и на Вељаноски. Сите до еден им беа познати на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и се дел од партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ. Тие се директори на јавни претпријатија, раководители на сектори, вработени во МВР, вработени во јавни претпријатија и примаат плата од државата“, изјави на прес-конференција потпретседателот на СДСМ...

Шилегов: Имаме докази за терористичко загрозување на уставниот поредок

Поседуваме сериозни докази што упатуваат на тоа дека во четвртокот во Собранието беше извршено кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, додавајќи дека станува збор за прекршување на член 313 од Кривичниот законик. -Имаме фотографии, видеоматеријали и други докази и знаеме кои се лицата кои со и без маски извршија...

Рочиштето за „Поткуп“ одложено за 4 мај, Заев бара копии од наредбите за ПИ-мерки

Рочиштето за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше повторно одложено, откако адвокатите на одбраната побараа Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција да им достави копии од доказите за случајот. Судијката Дијана Груевска-Илиевска го прифати барањето на одбраната и следното рочиште го закажа за 4 мај, кога треба да почне главната расправа со...

Ставен е во функција системот за водоснабдување во Кучково

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски: Ветување: Решавање на проблемот со водоснабдување во с. Кучково   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот...