fbpx
Таг: Дојче веле

таг: Дојче веле

„Дојче веле“ изнесува докази против оградувањето на Русија од одговорност за масакрот во Буча

Сликите на убиени цивили во Буча го шокираа светот. Руската влада и проруски профили на социјалните мрежи тврдат: сѐ е инсценирано, некои од труповите се движат. Нашата проверка на факти докажува: тоа не е точно, пишува „Дојче веле“. Подолу го пренесуваме текстот за проверката на факти: Грозоморни слики го обиколуваат светот од изминатиот викенд: улица во Буча, близу Киев, е „посеана“...

Одземена сателитската лиценца на „Раша Тудеј“ во Германија, Кремљ се одмазди со затворање на рускиот сервис на „Дојче Веле“

Руските власти донесоа забрана за емитувањето на програмите на германската медиумска корпорација Дојче Веле во земјата, ја затворија канцеларијата, додека на новинарите им ја одземаа акредитацијата за работа во Русија. Одлуката следеше само два дена откако Германија ја одзеде лиценцата за сателитско емитување на државниот руски телевизиски канал „Раша тудеј“ (РТ) на германска територија. Веднаш потоа, YouTube го блокираше...

Вистиномер: Наративи со кои Русија влијае врз медиумите од Западен Балкан

Истражување насловено како „Руски наративи кон Западен Балкан“, објавено од НАТО центарот за извонредност за стратегиски комуникации (СТРАТКОМ) идентификува неколку руски наративи кај медиумите од Западен Балкан. Истражувањето се базира на медиумски објави во 2018 година кои го цитираат српското издание на државната руска новинска агенција „Спутник“. Веб-страницата „Спутник“ којашто е директно финансирана од Кремљ, е препознаена како еден...

Дојче веле: Ќе има ли крај на драматичниот раст на цените на енергијата?

Цените на енергија во 2021 година експлодираа. Греењето и точењето гориво се забележливо поскапи. Една од причините е закрепнувањето на светската економија. Но, и политиката придонесува за поскапувањата, пишува „Дојче веле“. Заздравувањето на глобалната економија јасно се гледа по растот на цените на најважните енергенси. Колку побрзо се опоравуваа најголемите светски економии, американската и кинеската, толку побрзо растеа цените на...

ДВ: Преспанскиот договор е новата реалност и за ВМРО-ДПМНЕ тоа е завршена работа?

Во изјава за Дојче веле, повеќе партиски функционери навестуваат дека новите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитуваат Преспанскиот договор со кој уставното име на земјата се промени во Република Северна Македонија. Како што објави Дојче веле во текст со наслов „Дали ВМРО-ДПМНЕ на мала врата го 'проголта' Преспанскиот договор?“, двајца функционери на опозициската партија посочиле дека за ВМРО-ДПМНЕ Преспанскиот договор...

На аеродромот во Кабул и до 50 полетувања и слетувања за евакуација

Додека евакуацијата на аеродромот на Кабул продолжува, ситуацијата на, и околу аеродромот станува сè подраматична. Така, покрај илјадниците Авганистанци што чекаат евакуација стравувајќи од насилство и убиства од Талибанците, вчера и денеска некои клучни земји од Западот повикаа нивните државјани да не одат на аеродромот поради сигнали за можни терористички напади. Под координација на американската војска, повеќе од десетина земји...

Заев: Кога ЕУ ќе реши да ни испорача почеток на преговори, можат да ни се јават

„Кога ќе решат да ги направат следните чекори и да ни испорачаат почеток на преговори за Северна Македонија, бидејќи ние тоа го заслужуваме, можат да ни се јават. Шеснаесетипол години чекање со сè низ што поминуваме е премногу траума, а имаме 12 позитивни препораки од Европската комисија“, истакна премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Конфликт зоун“ на „Дојче веле“...

Дичев: Политичките елити потфрлија, но телевизиските серии може да ги зближат Македонците и Бугарите

Нашата балканска политика е очигледна катастрофа. За три дена, Каракачанов го постигна она за што на Тито му требаа триесет години - нашите соседи нè замразија поискрено од кога било, а европскиот притисок расте, така што на крајот Скопје ќе влезе во ЕУ против наша волја. На крајот ние пак ќе останеме навредени и осамени. Но има надеж, пишува,...

Драги Ѓоргиев: Има простор за подобрување и во македонските и во бугарските учебници

Би бил задоволен ако работата на Комисијата резултира со нови учебници по историја, не затоа што тоа го бара Бугарија, туку затоа што навистина има потреба од нивно подобрување, вели Драги Ѓоргиев, претседателот на македонскиот тим во заедничката Комисија, во интервју за Дојче веле – Програма на македонски јазик. Одговарајќи на обвинувањата од неговиот бугарски колега, со-претседавачот на комисијата, Ангел...

Штајнакер: Однесувањето на Иванов е за осуда, злоупотребите мора да се истражуваат

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов не дава одговор што да се прави сега и како да се надмине актуелната состојба во државата, која е закочена и неговите постапки се за осуда, порачува поранешната германска амбасадорка во Македонија, Гудрун Штајнакер, во интервју за „Дojче Веле“. Таа вели дека нови избори би биле многу скап избор и не се добри за земјата. -...

Балканските држави тонат во корупција

Владите на државите на Балканот со години тврдат дека ја сузбиваат корупцијата, но во реалноста, тој регион, вклучувајќи ги и балканските членки на Европската Унија, тонат во корупција, пишува германскиот весник „Фанкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ). Германскиот весник тврди дека во пет од девет земји корупцијата се зголемила, а меѓу тие држави е и Македонија, но и Хрватска која е членка...

„Дојче веле“: Се стега обрачот околу политичките емисари во судството

Постојат докази за лица од судството кои по налог од судии спроведувале политички нарачки за да заштитат осомничени од предметите на Специјалното јавно обвинителство, јавува денеска македонскиот сервис на „Дојче веле“, повикувајќи се на судски извори. „Дојче веле“ јавува дека наскоро ќе бидат обелодените докази за притисоци врз судии и инструкции како да постапуваат по барањата на Специјалното јавно обвинителство. Меѓу...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...