fbpx
Таг: дојава за бомба

таг: дојава за бомба

Петровска: Целта на хибридните напади е да предизвикаат паѓање на прозападните влади

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата Клик Плус на ТВ21 вчера зборувајќи за кибер-заканите и дојавите за поставени бомби во институциите истакна дека целта на овие хибридни закани, е да се предизвика пореметување на мирот и стабилноста на Балканот и да се внесе несигурност, страв и паника кај населението. „Најчесто целта на хибридните војни и кибер нападите како составен...

Нови дојави за поставена бомба во средно училиште во Скопје, заканите овој пат упатени до професори

Нови дојави за поставени експлозивни направи, но овој пат само за едно средно училиште во Скопје. За разлика од сите досегашни закани за поставени бомби, за кои дојавите стигаа на електронските адреси на училиштата, денеска заканата била упатена на приватните електронски адреси на професори. Вкупно четиринаесет професори на своите електронски адреси попладнево добиле закани за поставена експлозивна направа во едно...

Пост на социјалните мрежи манипулира со лажни дојави за бомби во училиштата

Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен и му недостига контекст. Точно е дека МВР уапсило 55-годишна жена осомничена за лажни дојави за бомби, но таа нема никаква врска со дојавите кои претходно биле испратени од мејл адреси од странство, за кои министерот Спасовски посочи дека се хибридни закани. Жената, инаку лице со здравствени проблеми, ден пред да...

Лажна пријава за наводно поставена бомба во Пошта на Северна Македонија

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека, по добиената порака на електронската адреса во објект на Пошта на Северна Македонија во Скопје за поставена експлозивна направа, е утврдено дека станува збор за лажна пријава. По добиената пријава полициски службеници преземале мерки за безбедно евакуирање на вработените и присутните граѓани, а извршиле и детални антитерористички проверки при што било утврдено дека...

Дојави за поставени бомби попладнево стасаа во 12 скопски училишта

На електронските адреси на 12 училишта во Скопје попладнево е упатена закана за поставена експлозивна направа, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). Веднаш по добиените пријави полициски службеници презеле мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите. Од тие 12 училишта, пет се основни училишта во Гази...

Лажна е дојавата за бомба на аеродромот, соопшти МВР

Завршени се проверките на аеродромот во Скопје и во дел од училиштата, а утврдено е дека станува збор за лажни пријави, потврдија за Мета.мк од МВР. Оттаму најавија дека по завршувањето на проверките во другите објекти, ќе излезат со повеќе информации. Утрово, нови мејлови со дојави за поставени експлозивни направи стасале до повеќе училишта, хотели, спортски објекти, како и до...

ТАВ: По дојавата за бомба, летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен

Летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен, сé додека не добиеме известување од МВР дека е безбедно операциите на аеродромот да продолжат по редовниот распоред, информираа денеска од ТАВ Македонија, откако скопскиот аеродром доби дојава за поставена бомба. Освен аеродромот, дојава добија и десетици училишта, хотели, како и трговски центри. „Меѓународниот аеродром Скопје утрово преку електронска пошта прими закана за...

Лажни се дојавите за бомби во училиштата, МНР, трговските центри и висококатниците „Џевахир“

Министерството за внатрешни работи ги направи сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта и други објекти во Скопје и Кавадарци, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Ова го соопштија денеска во МВР. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки...

Една лажна дојава за бомби на 12 адреси, Скопје повторно блокирано

Со една електронска порака со лажна закана за поставени бомби на 12 локации, и покрај тоа што блокадите на приватните превозници беа делумно отстранети, градот Скопје денеска повторно беше блокиран. Покрај седум средни училишта, кои подолг период се мета на ваквите хибридни напади, денеска закана стигна и до Железничката станица, до полициската станица Беко во центарот на градот, до два...

Нова дојава за бомба во училиштата, по проверките учениците се вратиле на настава

Повеќе училишта во Скопје утрово на своите адреси за електронска пошта добиле нова дојава за поставена бомба. Ова е дванаесетта по ред дојава за поставен експлозив која се испраќа во образовни институции. До сега сите беа лажни. Денешната закана пристигнала во училиштата: „Владо Тасевски“, „Раде Јовчевски - Корчагин“, „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Никола Карев“ и „Михајло Пупин“. „По дојавата,...

Малолетник го признал делото за една од лажните дојави за бомби во скопските училишта

Малолетник од Скопје доби кривична пријава откако признал дека минатиот месец испратил лажна дојава за бомба до четири средни училишта во Скопје, што претставува прв случај на откривање на сторител кој испратил дојава за експлозивна направа во училишта. Од крајот на октомври па до денес, на територијата на земјава имаше вкупно 12 лажни дојави за поставени бомби во училишта. Како...

Евакуирани основци и средношколци во Кавадарци заради нови дојави за бомби

Нови дојави за поставени бомби, овојпат во училишта во Кавадарци денеска стасале на нивните електронски адреси. Се работи за две училишта за средно образование и три за основно - „Тоде Хаџи Тефов“ и подрачно училиште во село Бегниште, „Димката Ангелов Габерот“ и подрачното училиште во село Сопот, потоа, „Страшо Пинџур“ и подрачните училишта во селата Марена, Возарци и Дреново,...

Спасовски: Целта на лажните закани за бомби е да се предизвика дестабилизација и несигурност

Заканите за поставени бомби во училишта се испраќаат во среда или четврток, а друга специфика е што се појавува во една смена. Ова се работите кои се анализираат овој период, изјави за ТВ 24 министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што тој информира, истрагата е комплексна. „Истрагата е комплексна заради тоа што учествуваат многу оддели од МВР, односно одделението...

Осма дојава за бомба во средни училишта, овојпат испраќачот бара поткуп

Седум училишта во Скопје денеска на своите електронски адреси добиле електронска порака со дојава за поставена бомба, потврди Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што дознава Мета.мк, станува збор за училиштата „Никола Карев“, „Панче Арсовски“, „Михајло Пупин“, „Орце Николов“, „Јосип Броз Тито“, „Арсениј Јовков“ и „Раде Јовчевски Корчагин“. Директорите на училиштата со кои контактиравме рекоа дека ученците и вработените...

Седма дојава за бомба во четири гимназии, овој пат со вознемирувачка фотографија преземена од Интернет

Нови дојави за поставени бомби стасале денеска на електронските адреси на четири училишта за средно образование во Скопје. Како што дознава Мета.мк, станува збор за гимназиите „Јосип Броз Тито“, „Никола Карев“, „Раде Јовчевски Корчагин“ како и гимназијата „Орце Николов“. Она што е поразлично од претходно е тоа што денеска и пред два дена, заканите стасаа во првата смена, во...

Дојави за бомби имало во вкупно осум скопски училишта, дел се потврдено лажни

Закана со дојава за бомба денеска стасала во уште три училишта покрај првичните пет информираат во Министерството за внатрешни работи, а дел од нив е веќе потврдено дека се лажни. Оттаму информираат дека во училиштата заканата пристигнала преку електронска пошта и дека во моментов се преземаат безбедносни мерки. „Веднаш се упатени тимови за антитерористички проверки и се преземаат мерки за...

Лажна дојава за бомба од вработен во ЈСП го прекина автобускиот превоз во Скопје

Поради лажна дојава за рачна бомба поставена во еден од автобусите, испратена од вработен во Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП), сите автобуси од градскиот превоз утрово беа повлечени и не сообраќаа. Како што информираа од претпријатието, екипите за антитероризам биле на терен и постепено возилата се вклучувале на линија по претходна соодветна безбедносна проверка. Дојавувачот, лицето вработено во...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...