fbpx
Таг: Доха

таг: Доха

„Катар ервејс“ летово нема да лета меѓу Скопје и Доха, укинати и летовите за Тел Авив и Измир

По речиси три години директни летови меѓу Скопје и Доха, „Катар ервејс“ летово нема да ја опслужува оваа авиолинија. Глобалната пандемија на корона вирусот и огромното намалување на интересот за патување со авиони придонесоа катарската авиокомпанија од крајот на мај да планира авиосообраќај само до 52 дестинации, додека во јуни би се активирале редовните летови до вкупно 80 дестинации,...

Македонија на листата на земји за кои важи олеснителен визен режим за влез во Катар

Новата авиолинија помеѓу Доха и Скопје на авиокомпанијата „Катар ервејс“ е уште еден значаен момент за развој на воздушниот сообраќај во Македонија, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на денешната прес-конференција по повод воспоставувањето на првата авиолинија со Катар. Сугарески рече дека на овој начин се отвораат бројни можности за значајно унапредување на соработката во економијата, туризмот, културата, инвестициите,...

Од денеска ќе има редовни летови помеѓу Скопје и Доха

Од денеска ќе се воспостави редовна авиолинија помеѓу Скопје и Доха, а на скопскиот аеродром „Александар Велики“ се очекуваат да пристигнат првите патници од Доха, информираат од „ТАВ Македонија“. Во петокот на скопскиот аеродром се промовираа уште три нови авиолинии и тоа до Малта, Рим и до Ваксјо. Во првите шест месеци од годинава забележан е пораст од шест отсто на...

Аеродромот во Доха ќе воведува такса на излегување на патниците од земјата

Аеродромот во Доха соопшти дека на патниците ќе им наплатува излезна такса од 10 американски центи, се наведува во соопштението на „Хамад интернешнал ерпорт“ (ХИА), а пренесуваат светските медиуми. Надоместокот ќе биде додаден на цената на авионскиот билет и оваа мерка ќе почне да се применува на билетите издадени по 30 август. „Таксата е во солгласност со принципите на Меѓународната организација на цивилно...

Од октомври директна авиолинија Скопје – Доха

Авиокомпанијата „Катар ервејс“ најавува директна авиолинија Скопје - Доха од октомври годинава. Официјален допис за новиот лет, авиокомпанијата доставила вчера до македонското Министерство за транспорт и врски. Ресорниот министер Владо Мисајловски денеска изјави дека деталите за летот ќе ги промовира авиокомпанијата и оти очекува од октомври да се реализира најавата. – Сакам да се заблагодарам на амбасадорот на Катар и на...

Даниел Кајмакоски ќе ја пее химната за Светското ракометно првенство во Доха

На 15 јануари во спортската сала „Лусеил хол“ (Lusail Hall) во Доха, Даниел Кајмакоски, со уште 24 изведувачи од земјите-учеснички на Светското првенство во ракомет, ќе ја отпее химната „Live it“, создадена специјално за овој настан. Продуцентската куќа „Мелоди ворлд“ (The Melody World) од Лос Анџелес ја создаде оваа песна, а Даниел пред три месеци беше во Париз, каде што со дел...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...