fbpx
Таг: Договор од Преспа

таг: Договор од Преспа

Вистиномер: Не е вистина дека со Преспанскиот договор јазикот е сменет во „северно-македонски“

Во Договорот меѓу С. Македонија и Грција, потпишан во 2018 година, не постои одредба со која се загрозува македонскиот идентитет, македонската посебност и јазик. Официјалниот јазик на нашата држава е „македонски јазик“ кој може да се преведе на сите јазици, без никаква фуснота за дообјаснување. Во самиот Договор, во членот 1 стои дека „официјалниот јазик на Втората страна ќе...

Заев-Варвициотис: Стратешка цел на двете земји е поскоро да се започнат пристапните преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска го прими алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, кој е во работна посета на нашата земја, информираат од Владата на РСМ. Премиерот Заев им посакал добредојде на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања Варвициотис и на членовите на неговата делегација и истакнал дека нивната...

И лица во Грција кои работат против Договорот од Преспа, може да се најдат на црна листа на САД

Oние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе можат да се најдат на црна листа на САД, изјави за „Гласот на Америка“ портпаролот на Стејт департментот. „Извршната наредба 14033 дозволува санкции против оние што ја потценуваат стабилноста на Западниот Балкан, каде и да се наоѓаат, под услов да ги...

Истражување: Договорот од Преспа сè уште е сензитивна тема и кај нас и во Грција

Три години од потпишувањето, Договорот од Преспа за решавање за спорот за името помеѓу Северна Македонија и Грција, сè уште е сензитивна тема за многу граѓани во двете земји. Ова го покажува истражувањето на јавното мислење кое го направи канцеларијата на Фондацијата „Конрад Аденауер“ од Грција и Кипар и Грчката фондација за европска и надворешна политика (ЕЛИАМЕП), а го спроведоа...

Османи на прва средба како министер за надворешни работи со грчкиот колега Никос Дендиас

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе ја има својата прва официјална средба како предводник на надворешната политика на земјава, со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. „Според предвидената агенда, ќе бидат отворени бројни теми во рамките на билатералната соработка меѓу двете земји, како и актуелностите околу политичката динамика во регионот. Османи на средбата ќе ја отвори...

Со сериозен наслов не се пренесува шега

Колку и спектакуларно да звучи и често да се појавува, насловот дека Зоран Заев ја дал ќерката за да се потпише Преспанскиот договор или, пак, во замена за грчки остров, не е точен пишува „КриТинк“. Всушност, се работи за исечок од опуштено новогодишно интервју во домот на Заеви подготвено како разговор на новинарот Мишко Иванов од „ТВ24“ со Заев и...

„Контраспин“: ВМРО-ДПМНЕ не може да освои две третини од пратениците

Секое споменување и повикување на две третини од пратеничките места за ВМРО-ДПМНЕ, за потоа тие да направат „чекор назад во однос на Преспанскиот“, што се разбира не значи и „враќање на името“, е чист спин, пишува „Вистиномер.мк“. Спинот е насочен само кон мобилизација на гласачкото тело, кое од објективни или субјективни причини е неинформирано и слепо верува на одредени неспроведливи...

ВМРО-ДПМНЕ ако дојде на власт ќе го менува Договорот од Преспа, потврди Јанушев

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го потврди како партиски став она што денеска го кажа претседателот на партијата Христијан Мицкоски дека доколку освојат 80 пратеници на изборите ќе пристапат кон менување на Преспанскиот договор и враќање на уставното име. „За тоа сме дискутирале, сме завзеле став уште поодамна и нормално дека нема да бегаме од тој став“, рече Јанушев. Запрашан...

Димитров -Дендиас: Важно е да се исполнуваат обврските од Договорот од Преспа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата биле разменети мислења за билатералната соработка, со посебен осврт на политичките односи и економските активности, како и за европската перспектива на Македонија и регионот. Исто така, биле разгледани и можностите за зајакнување на секторската соработка,...

Димитров и Дендиас се согласиле за понатамошна имплементација на Договорот од Преспа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров е во работна посета на Женева, како дел од делегацијата предводена од премиерот Зоран Заев, а со цел учество на состанокот организиран од Светскиот економски форум на тема „Стратешки дијалог за Западен Балкан.“ На маргините од лидерскиот состанок, Димитров денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. „На средбата беа разменети...

Заев и Мицотакис се согласиле дека ќе се почитува Договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк се сретна со грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис. Заев го информирал Мицотакис за напорите за зајакнување на спроведувањето на тековните реформи за да се отвори простор за почеток на преговорите за влез во ЕУ за што се очекува позитивна одлука во октомври годинава. „Заев нагласи дека Владата е подготвена за...

Димитров во Атина се сретна со претседателот на грчкиот парламент Вуцис

На првиот ден од својата работна посета на Атина, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со претседателот на грчкиот парламент, Николаос Вуцис. На средбата, како што информираат од Министерството за надворешни работи, соговорниците го изразиле своето задоволство од завршувањето на внатрешните процедури во двете земји во контекст на ратификацијата на Договорот од Преспа и неговото стапување во сила,...

Бајден до Заев: Договорот од Преспа придонесува за европската интеграција и единство

Поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден му испратил писмо на премиерот Зоран Заев во кое вели дека му претставувало чест што се сретнале на Конференцијата за безбедност во Минхен и за разговорот низ кој размениле мислења за актуелните политички прашања. „Уште еднаш Ви честитам на историскиот договор со Грција во Преспа. Уверен сум дека Договорот е сериозен позитивен...

Рикер: САД го препознаваат успехот на Договорот од Преспа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска се сретна со Филип Рикер, цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили на САД со кого разменил мислења за актуелните состојби во државата и во регионот. Димитров му честитал на Рикер за неговото именување на функцијата помошник-државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и му...

Трамп му пиша на Заев: Ви честитам за лидерството и посветеноста за Договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев вчера добил писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој во име на американскиот народ, честита за ратификацијата и имплементацијата на договорот од Преспа и нагласува дека Северна Македонија е голем партнер на САД, информираат од владината прес-служба. „Ова е најисториското достигнување на Балканот од Дејтонскиот договор и сведочи за Вашето храбро лидерство. Преку Вашите напори со...

Папас: Договорот од Преспа беше измачен од лажни вести

Лажните вести за Договорот од Преспа денеска беа тема на прес-конференцијата во Владата, на која министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и неговиот грчки колега министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас потпишаа Меморандум за разбирање, пишува „КриТинк“. На конференцијата проследена и од голем број на грчки новинари, еден од нив праша, како...

Новото име во учебниците, сведителствата и во наставата ќе влегува во фази

Сите учебници што се користат во образовниот систем во сите нивоа на образование, како и целата педагошка евиденција што ја водат наставниците и професорите, вклучително и свидетелствата и сите официјални документи, ќе се менуваат во следните пет години. Согласно Договорот од Преспа, секаде каде што стои името „Република Македонија“ или „Македонија“ треба да се промени во „Република Северна Македонија“. - Посебна...

Могерини: ЕУ ќе го поздрави успехот постигнат со Договорот од Преспа

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, порача дека министрите ќе го поздрават историскиот успех што го постигнаа двете страни со Договорот од Преспа. Решавањето на спорот за името е една од ретките добри вести за ЕУ, посочи Могерини пред почетокот на...

Сите рокови за Република Северна Македонија: Што и до кога треба да се промени (инфографик)

Промената на таблата на граничниот премин со Република Грција е првиот чекор што го направи државата кон целосна промена на уставното име во Република Северна Македонија. Според меѓуресорската група задолжена за извршување на обврските од Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, роковите за целосна промена на името се движат од 3 дена па до се до пет години од...

Таблата на Богородица доби налепница Република Северна Македонија (галерија)

Царинската управа денеска на граничниот премин Богородица со Република Грција залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата - Република Северна Македонија. Во рок од три дена Царинската управа треба да постави табли и на останатите гранични премини, државната граница на Република Северна Македонија и на двата аеродроми во Република Северна Македонија. Директорот на Царинската управа,...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...