fbpx
Таг: дочек

таг: дочек

Граѓаните се подготвуваат за дочек, политичарите ветуваат „брда и долини“ за Новата 2024

Дочекот на Новата година ќе се одржи денеска на плоштадот „Македонија„ во центарот на Скопје. Дочекот е во организација на Комората на музичката индустрија во соработка со Град Скопје. Ќе настапат Тринити Стрингс, Слаткар, Дарио, Мерак Меана со Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Стојне Николова, Душко Георгиевски и Блага Петреска. Оваа година нема да има огномет, а средствата ќе бидат пренасочени за хуманитарни цели. „Со тоа продолжуваме со поддршка на сите...

Видеото од дочекот на Путин во ОАЕ е објавено во повеќе светски медиуми

Видеото од дочекот на рускиот претседател Владимир Путин во Обединетите Арапски Емирати било пренесено во повеќе светски медиуми, како Телеграф, Скај њуз, Франс 24, Си-ен-ен, што значи дека истото не било забрането за емитување, како што се тврди во објавата што ја анализираме, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Анализираме објава на Фејсбук која споделува видео...

Дечињата го дочекаа Дедо Мраз на скопскиот плоштад, новогодишната забава од 20:30 часот

Новогодишната магија на „Винтерленд“ денеска ја надополни доаѓањето на Дедо Мраз кој меѓу насобраните деца на плоштадот „Македонија“ пристигна точно во 12 часот, и тоа на електричен тротинет. Доаѓањето на Дедо Мраз предизвика радост меѓу најмладите на плоштадот кои се фотографираа со својот омилен лик, пееја новогодишни песни и се радуваа. Како што информираат од Град Скопје, на присутните деца...

МВР апелира за достоинствен пречек на ракометарите на „Вардар“ без инциденти

МВР ќе ги преземе сите неопходни мерки за обезбедување на јавниот ред и мир на пречекот на нашите европски шампиони и ќе биде најстрого санкциониран било каков обид за предизвикување на инцидент, како што тоа беше направено на синоќешната прослава, информираат од таму. „Апелираме до граѓаните да не употребуваат навредливи пароли, скандирања или пеење на песни со кои шират говор...

Плоштадот полн, се чека 20 минути за влез за мисата на папата (Галерија)

На час и половина пред почетокот на мисата на папата Франциск, плоштадот Македонија речиси е полн со верници, бискупи, надбискупи, гости од регионот, но и од светот. Во масата граѓани, речиси исто толку се слуша хрватскиот јазик колку и македонскиот, оти е голем бројот на Хрвати од Хрватска и од БиХ. Приодите кон плоштадот беа отворени пет часа пред почетокот...

„Тврдокорни“ ќе ја дочекаат Новата година пред затворот во Шуто Оризари

Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира дочек на Новата година пред истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, како поддршка за притворените за насилствата во Собранието од 27 април. „Новогодишната ноќ пред истражниот затвор 'Шутка' ќе биде во знак на поддршка на притворените уставобранители“, се вели во соопштеноето од здружението „Тврдокорни“. Кривичниот суд во Скопје на 27...

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов нема видливо решение, но секако кога ќе биде постигнат договор, ќе се организира референдум, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на новинарско прашање на денешната прес-конференција дали има некаков исчекор во долгиот спор. Прашан дали премиерот Заев ја прифатил поканата на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис да...

Одбојкарите освоија сребрен медал и никој не ги пречека

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро. Како што извести „Екипа“, од „пречекот“ директен пренос од својот мобилен телефон преку „Фејсбук“ правел капитенот Никола...

На плоштадот Македонија се подготвува пречек на ракометарите на „Вардар“

На плоштадот Македонија се подготвува пречекот на ракометарите на РК „Вардар“, кои таму треба да пристигнат во 13 часот. Сцената, на која ќе се одвива предвидената програма, е поставена во близина на Камени мост. Ракометарите на „Вардар“, кои ја освоија европската шампионска титула, се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ во 11.15 часот, од каде ќе се упатат кон плоштадот...

Дочекана Новата 2017 година, на некои од плоштадите прославата беше откажана

Дочекот на Новата 2017 година беше прославен и низ градовите во земјава, но некои од нив, организираните прослави на градските плоштади ги откажаа поради пренамена на средствата во хуманитарни цели. Во Велес, Скопје, Кавадарци, Битола, Берово организираниот дочек на Нова година беше откажан бидејќи парите наменети за прославата, градоначалниците решија да ги донираат за социјално загрозени граѓани. Иницијативата почна во Србија, а под влијание...

На градскиот плоштад во Прилеп почна новогодишната прослава

Со новогодишна програма за најмладите, почна новогодишниот дочек на градскиот плоштад во Прилеп. Децата ги забавуваа „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и музичката група „Нокаут“. Вечерниот новогодишен дочек на плоштадот Методија Андонов Ченто е предвидено да почне во 22.30 часот, со настапот на групите „Белинда“ и „Шило“, а по предвидениот огномет на полноќ ќе настапат диџеите „Д мод“ (The...

Охрид е преполн со туристи за новогодишните празници

Сите хотели во Охрид, како и помал дел од приватните сместувачки капацитети, се закупени за новогодишните празници. Хотелиерите се презадоволни и се надеваат дека намалувањето на прометот од 10 проценти во последните месеци од 2016 година, ќе го ублажат со претстојниот празничен викенд. Традиционално, покрај домашните, најголемиот број од туристите во Охрид и во Струга се од соседните земји, пред сè од...

Берово е четвртата општина што го откажа организираниот новогодишен дочек

Општина Берово се откажа од традиционалниот дочек на Новата година на градскиот плоштад, а средствата ќе бидат пренасочени во хуманитарни цели. По Велес, Скопје и Кавадарци, Берово е четвртата општина во земјава што се откажува од организиран дочек. Станува збор за 50.000 денари кои биле наменети за настап на естрадни ѕвезди и за огномет, но овие средства ќе бидат доделени на социјално загрозени...

По Велес и Скопје, и Кавадарци го откажа организираниот дочек на Нова година

Кавадарци го откажа дочекот на Нова година на градскиот плоштад, така што по Велес и Скопје, ова е трет град во земјава што го откажува организираниот новогодишен дочек. Финансиските средства кои биле предвидени (околу 5.000 евра) ќе бидат донирани во хуманитарни цели. - На наредната седница, Советот на Општината треба да одлучи за која хуманитарна намена ќе бидат насочени овие средства. Размислуваме и...

„Авалон“ ќе го тужи Град Скопје ако ја откаже прославата за Нова година

Продукцијата „Авалон“ ќе го тужи Градот Скопје ако се откаже од дочек на Нова година и ќе бара целосно да бидат исплатени сите трошоци. Ова го напиша првиот човек на „Авалон продукција“, Бобан Милошески, на својот профил на „Фејсбук“, како реакција на најавата на Град Скопје дека ќе се откаже од дочекот на Нова година на плоштадот и парите ќе бидат...

Ќе ги откажат ли општините прославите за да ги донираат парите во хумани цели

Иницијативата од Србија за откажување на новогодишните прослави на градските плоштади за парите да се пренаменат за хуманитарни цели, почна да се прифаќа и во Македонија. Вработените во општинската администрација на Велес и градоначалникот Славчо Чадиев одлучиле парите од општинскиот буџет што биле предвидени за организирање на новогодишна прослава, да ги донираат во хуманитарни цели. Две илјади евра ќе им се...

Младите фудбалери свечено пречекани во Белград

Младинската фудбалска репрезентација на Србија беше свечено пречекана по освојувањето на Мундијалот, а настанот го пренесоа бројни светски медиуми. Илјадници луѓе пред Собранието во Белград ги поздравија младите шампиони, победници на турнирот во Нов Зеланд. Србија беше единствена европска селекција што стигна до полуфинале, па во борбата за трофеј со 2:1 го совлада петкратниот светски шампион, фудбалерите на Бразил. - Околу 50.000 луѓе...

Голем број битолчани Новата година ја прославија на плоштадот Магнолија

На -7 Целзиусови степени, битолчани вчеравечер, за дочекот на Нова година, се забавуваа на плоштадот Магнолија. Нив ги имаше во голем број, од деца до возрасни. Граѓаните што решија да ја прослават Нова година на плоштадот Магнолија, прво уживаа во народните песни на битолската група „Боеми“, на Борче Наумовски и на Сејфедин, а потоа забавата продолжи со хитовите на групите „Памперси“ и „Паркети“, за...

МВР апелира за мирен и безбеден дочек на Нова година

Министерството за внатрешни работи, во пресрет на дочекот на Нова година, упати апел до граѓаните максимално да се воздржуваат од употреба на огнено оружје, петарди и други пиротехнички средства, како и од нарушувања на јавниот ред и мир. - На сите учесници во патниот сообраќај им порачуваме да бидат внимателни и дисциплинирани и во целост да ги почитуваат сообраќајните правила...

Точно на Нова година ќе пее Елена Ристевска

Денеска, на последниот ден од програмскиот дел во паркот Жена-борец, можете да уживате шетајќи низ новогодишниот пазар и во волшебното катче каде што може да ја слушате распеаната елка. Утре настаните ќе се одвиваат на плоштадот Пела, со дочек на Дедо Мраз од 12 часот пред „Порта Македонија“, детска претстава и со хорот „Златно славејче“. Водители на манифестацијата, која ќе почне во 21 часот,...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...