fbpx
Таг: дневен ред

таг: дневен ред

Ако сака претседателката, Уставниот суд в среда може да расправа за законот за СЈО

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, иако ја нема во веќе објавената агенда на Уставниот суд, сепак би можела да се најде на дневен ред на неговата следна седница, закажана за среда. Ова, како што велат за „Мета“ извори од Уставниот суд, зависи од судијата известител, кај кого е распределена оваа иницијатива и од претседателката на...

Уставниот суд не го есапи ултиматумот на „Шарената револуција“

Уставниот суд денеска ја објави агендата за следната седница, која ќе се одржи в среда, а меѓу предложените точки што ќе бидат на дневен ред ја нема иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Произнесување на Уставниот суд за Законот за СЈО е едно од двете клучни барања на граѓаните обединети од граѓанската иницијатива...

ДИК за вечерва закажа седница

Државната изборна комисија (ДИК) за доцна попландево ја закажа седмата седница. На седницата, членовите на ДИК ќе расправаат по четири точки. „Државната изборна комисија, денеска, 21 јануари 2016 година, во 17.45 часот, во салата за состаноци ќе ја оддржи седмата седница со следниот дневен ред: предлог-извештај на Државната изборна комисија за преземените работи во согласност со член 153-а од Изборниот...

Собранието ненадејно закажа седница за 17 часот

Собранието на Република Македонија ненадејно, за 17 часот, закажа седница на која на дневен ред ставени се три закони. Прва точка е предлог-закон за дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој, по скратена постапка, втора точка е предлог-закон за изменување и за дополнување на Законот за извршување на санкциите, по скратена постапка, и трета точка е предлог-закон за...

Анкетната комисија денеска остана и без сведоци и без дневен ред

Поради тоа што премиерот Никола Груевски денеска не дојде на Анкетната комисија за скандалот со прислушувани материјали се раскараа членовите на комисијата од редовите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Тие се натегаа околу тоа дали премиерот морал или не морал да дојде на денешната седница, како и околу самиот дневен ред на состанокот на комисијата. Инаку денеска Груевски го одложи своето присуство за...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...