fbpx
Таг: Дмитро Кулеба

таг: Дмитро Кулеба

Кулеба повторно го повика Западот на петте чекори до победа над Русија

Западните демократски земји треба да го забрзаат процесот на донесувањето одлуки за поддршка на Украина во актуелната војна против Русија, апелираше Дмитро Кулеба, министер за надворешни работи на Украина во своето најново интервју, дадено за американската телевизија Си-ен-ен. Кулеба порача дека петте чекори што ги наброја, а очекува Западот да ги преземе, би имале многу смисла и би ѝ помогнале...

Украинското МНР бара помош од меѓународната заедница по интензивните руски напади врз цивилни објекти

Ноќта на 2 јануари, Руската Федерација изврши уште еден масoвен ракетен напад врз украинските градови. Непријателот лансираше десетици ударни беспилотни летала, крстосувачки и аеробалистички ракети врз Кијив, Харкив, Миколајив, Кропивницкиј и други населени области, објави денеска Министерството за надворешни работи на Украина, а пренесе украинската амбасада во земјава. Од украинското МНР велат дека во Кијив се регистрирани голем број уништувања,...

Средба Османи-Кулеба: Украина ќе победи

Украина и заштитата на украинскиот народ како приоритет на ОБСЕ, конкретните активности кои ОБСЕ Програмата за поддршка на Украина ги презема на терен, состојбата на тројцата припадници на ОБСЕ кои се во затвор во Доњецк и во Луганск беа дел од темите на средбата на Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи со министерот за надворешни...

Македонија е 36-та земја која бара формирање Специјален трибунал за руската агресија во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска го информирал украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба дека Македонија одлучила да се приклучи кон Основачката група за формирање Специјален трибунал за казнивост на кривичното дело агресија против Украина. Османи имал телефонски разговор со неговиот украински колега Кулеба, информираат од Министерството за надворешни работи. „Ваквиот чекор претставува уште една потврда за нашата...

Полска ќе даде четири авиона МиГ-29 на Украина, остатокот од НАТО срамежлив

Откако претседателот на Полска, Анджеј Дуда вчера соопшти дека во следниве денови неговата земја на Украина ќе ѝ подари десетина борбени авиони, од кои четири МиГ-29 ќе бидат испорачани следниве денови, западните земји, во прв ред, САД и Германија, немаат такви планови, но тоа сепак става морален притисок врз нив, пишува британскиот весник „Гардијан“. Данскиот премиер Мете Фредериксен за данска...

Меѓународниот кривичен суд ги отвора првите случаи за злосторства од руски војници

Меѓународниот кривичен суд ќе ги издаде првите налози за апсење поврзани со два случаи отворени за воени злосторства извршени во Украина, пишува Гардијан. Станува збор за случаи за киднапирање на украински деца и таргетирање на цивилна инфраструктура во војната од страна на руски граѓани. Весникот „Њујорк тајмс“ и „Ројтерс“ објавија дека обвинителот Карим Кан ќе побара од судиите на претходна...

Османи во Украина: Русија да ја прекине оваа војна и да се врати на принципите и вредностите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска за време на посетата на Украина оствари работни средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи ја осуди руската агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Османи го осуди последниот напад што се случи во Днипро,...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...