fbpx
Таг: џез музичари

таг: џез музичари

Џез групата „Сетстат“ со концертна промоција на новиот албум вечерва во Бугарија

Ветераните на македонската џез музика, оригиналниот состав што денес свири современ џез, „Сетстат“ вечерва за прв пат ќе промовира песни од својот единаесетти албум со концерт во Софија што се одржува во рамките на „Аларма Панк-Џез“ фестивалот на Бугарското Национално Радио во партнерство со Културно-инофрмативниот центар на Република Северна Македонија во Софија. Концертот на реномираната џез формација во состав на...

Изложба на фотографии од македонски џез-музичари „Џезтетика“ во Домот на младите во Белград

Во главниот хол од Домот на младите во Белград денеска ќе биде отворена изложбата „Џезтетика“ на Татјана Ранташа, во организација на здружението Номад-Арт Скопје. Изложбата се состои од 35 црно-бели фотографии од различни генерации македонски музичари, на кои Ранташа работела во изминатите 15 години. Ќе бидат прикажани фотографии од музичари како Влатко Стефановски, Џијан Емин, Гоце Стевковски, Џоле Максимовски, Георги...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...