fbpx
Таг: Дизни

таг: Дизни

„Дизни“ отпушта 7.000 вработени

Компанијата „Дизни“ планира да отпушти 7.000 работници за да ги намали трошоците. Извршниот директор Боб Игер ја објави веста вчера, наведувајќи дека овој потег е неопходен за да се одговори на предизвиците, пренесува „Врџ“. Игер се надева дека со отпуштањата компанијата ќе заштеди 5,5 милијарди американски долари и ќе го направи стриминг-бизнисот на „Дизни“ профитабилен. Седумте илјади лица што ќе бидат...

Шега од филм на Дизни погрешно контекстуализирана како љубов кон сатаната

Во филмот на Дизни, делот каде е прикажана секвенцата со натписот „Те сакаме сатано“ (We love you Satan) е дел од шега. Како што може да се види од  извадокот за оваа епизодата,  Дедо Мраз ги поправа елфовите, по што тие правилно се распоредуваат во редот и натписот гласи „Те сакаме Дедо Мраз“ (We love you Santa). Во постот што...

Дизниевиот лик Шиљо, Гуфи или Клапчо полни деведесет години

Во текот на 2022 година љубителите на продукцијата на Волт Дизни прославуваат 90 години од постоењето на еден од омилените ликови – наивното и добродушно антропоморфно куче Шиљо или Клапчо, во оригинал Гуфи (Goofy). Првобитната форма на Шиљо бил лик кој се појавува во краткиот цртан филм „Ревијата на Мики“ (Mickey’s Revue) од 1932 година. Во тек на концерт на...

„Дизни“ ги запира сите бизниси во Русија како последица на нападот над Украина

Компанијата „Волт Дизни“ ќе ги суспендира сите свои бизниси во Русија проследувајќи ги последните настани од, како што посочуваат, неиспровоцираната воена инвазија на Украина, пренесува Варајети. Дизни ги обзнани своите планови за запирање на прикажувањето свои филмови во Русија, но овие се дополнителни чекори ко ги презема за намалување и целосно запирање на сите операции во руската држава. Компанијата има...

Стриминг платформата „Дизни+“ пристигнува и во Македонија

Стриминг платформата „Дизни+“ (Disney+) соопшти дека летово се проширува во уште 42 земји и 11 територии во Европа, Азија и Африка. Помеѓу новите земји каде платформата ќе ги понуди своите услуги е и Македонија. „Дизни“ не ги прецизираше точните датуми кога услугата ќе биде достапна во најавените земји, ниту пак сподели информации за регионалните цени за услугите. „Со ексклузивна оригинална содржина...

Моана е новата принцеза на „Дизни“

Филмското студио „Дизни“ конечно ја претстави Моана, најновиот лик од последниот најавен проект за следната година, пренесе „Филм24.мк“. Покрај самиот лик и анимираниот филм, „Дизни“ ја претстави и актерката што ја доби честа да ја портретира Моана на филмското платно. 14-годишната Аули Карваљо, родена и израсната во Хаваи, како и самиот лик што ќе го портретира, е со домородно потекло. Покрај Карваљо, во...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...