fbpx
Таг: дивоградби

таг: дивоградби

Од Охрид СОС велат дека враќање на концесиите на плажите по старо не може да има

По вчерашната најава на новиот охридски градоначалник Кирил Пецаков дека ќе ги враќа концесиите на плажите долж Охридското езеро, денеска со реакција се јавија од граѓанската иницијатива Охрид СОС. Тие изјавата на Пецаков ја оценуваат како крајно неумесна и недолична за лице на таква одговорна функција. „Во неговата изјава гледаме еден крајно штетен однос кон Регионот исклучиво во служба на...

Граѓаните при прошетка во заштитени подрачја треба да внимаваат да не ја нарушат природата

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, меѓу кои е и Кривичниот законик. Законот за заштита на природата, пак, се однесува конкретно на заштитени подрачја. При тоа се идентификуваат преку 35 активности кои се забранети - од дивоградби, нелегално депонирање на отпад, па до криволов и нелегална сеча, потсетува „Натура МК“. Државниот инспекторат за животна средина е...

УНЕСКО не го прогласи Охридскиот Регион за загрозено подрачје

Комисијата за светско наследство на УНЕСКО, денеска, на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и културното наследство на Охридскиот Регион да не биде впишано на Листата на светско наследство во опасност. Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ е незадоволна од ваквата одлука. Со оваа одлука, Северна Македонија и Албанија се обврзаа да донесат заеднички стратешки план...

Министерството за транспорт ги собра доставените предлози, се подготвува новиот закон за дивоградби

Министерството за транспорт и врски ги собра предлозите доставени од засегнатите страни во врска со законот за легализација на бесправно изградени објекти и легализацијата сега е во фаза на изготвување на нов закон. Од ова министерство за Порталб.мк потврдија дека по изготвување на законот, тој повторно ќе биде испратен до заинтересираните страни, за да достават дополнителни забелешки доколку имаат. „Ги...

Лани во земјава регистрирани само 685 дивоградби, во некои општини на хартија нема бесправна градба

Арачиново, Валандово, Врапчиште, Вевчани, Дебрца, Дојран, Долнени, Желино, Зелениково, Илинден, Јегуновце, Липково, Крушево и Центар Жупа се само дел од 30-те македонски општини во кои официјално лани се граделе објекти само по прописи. Во овие делови на земјава не се регистрирани бесправно изградени објекти, барем не на хартија. Во реалноста, и во овие помали општини, но и во поголемите...

Фронт 21/42: Остранувањето на платформите во Охрид и Струга не го решава проблемот со дивоградбите

Отстранување на дел од привремените конструкции и опрема од плажите во Охрид и во Струга, не е спроведување на препораката за справување со дивоградбите, сметаат од граѓанската организација Фронт 21/42. Во јули 2017 година УНЕСКО побара да се стопира легализацијата во рамки на светското наследство и итно да се изработи Инвентар на сите дивоградби. Врз основа на Инвентарот требаше...

Евроамбасадорот Гир: На охридското крајбрежје нема место за дивоградби

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, во посебен твит со фотографија од Охридското езеро, објави дека на крајбрежјето нема место за дивоградби и тие треба да се отстранат за да се зачува природното и културно богатство на овој регион. Во објавата Гир напиша: Нелегалните градби немаат место покрај Охридското Езеро и треба да бидат отстранети. Уникатното природно и културно богатство на регионот...

Георгиевски ги демантира менаџерите на „Куба Либре“: Истече времето на незаконско работење на плажите

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, целосно ги демантира тврдењата на адвокатите и на менаџерскиот тим на фирмата, поранешен концесионер на плажата „Куба Либре", дека не добила известување за отстранување на бесправните објекти во кои обавуваат угостителска дејност. Тој на својот фејсбук објави дека решението за отстранување на објектите е издадено уште во 2017 година, а последното известување за отстранување...

Министерството за транспорт и врски подготвува целосно нов Закон за легализација на дивоградби

По одбивањето на претседателот Стево Пендаровски да го потпише указот за Законот за утврдување на правниот статус на нелегалните објекти и бројните реакции во јавноста, минатата недела Владата го повлече законот од Собрание. Но, Министерството за транспорт и врски подготвува целосно нов закон за легализација на бесправно изградените објекти. Ова за „Порталб.мк“ го потврдија од ова министерство, од каде...

Во очекување на Конечниот извештај на УНЕСКО за Охридскиот регион, во Охрид се уредува крајбрежјето

Во пресрет на Конечниот извештај на УНЕСКО за Охридскиот регион што треба да биде објавен на 4 јуни, охридскиот градоначалник Константин Георгиески денеска на прес-конференција објаснуваше што се презема за отстранување на бесправно изградените објекти и за уредување на крајбрежјето на Охридското езеро. Иако досегашните најави се дека претстојниот извештај на УНЕСКО ќе содржи сериозни критики и ќе влијае на...

Владата го повлече предлог-законот за легализација на дивоградби од собраниска процедура

Владата на денешната редовна 74-та седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за транспорт и врски донесе Одлука за повлекување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој се наоѓа во собраниска процедура, информираат од владината прес-служба. Во известувањето, кое го прифати Владата, беше изнесено дека во изминатиот...

Спорниот закон за дивоградби ќе се врати кај пратениците на седницата закажана за 8 јуни

Спорниот закон за легализација на бесправно изградените објекти ќе се најде повторно пред пратениците на собраниската седница предвидена за 8 јуни. Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша законот и истиот со забелешки го врати во Собранието на РСМ, парламентарниот спикер Талат Џафери тврди дека тој има обврска да го врати законот на дневен ред во трето читање во...

Дебата на Антикорупциска: Новиот закон за дивоградбите е спорен од многу аспекти

Многу неодговорени прашања остануваат отворени, поради што Владата треба да го повлече новиот закон за дивоградби, којшто од претседателот Стево Пендаровски не беше потпишан и тој со забелешки го врати во Собранието на РСМ. Експерти, претставници на невладини организации и еколошки здруженија и претставници на надлежни институции излегоа со свои ставови на денешната јавна дебата „Уредување на правниот статус...

Дивоградбите во заштитените подрачја да се изземат од законот за легализација на дивоградби, предлага Владата

Дивоградбите во заштитените подрачја да се изземат од законот за легализација, е најновиот предлог на Владата, донесен на последната седница, што се одржа вчера. Владата не се откажува целосно од контроверзниот Предлог- закон што во скратена постапка беше изгласан во Собранието, но претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување. Тој е вратен и повторно ќе се најде...

Вистиномер: Не може да се тврди дека „законот за дивоградбите“ се однесува на сиромашните

Изјавите на премиерот Зоран Заев и на дел од претставниците на извршната власт дека со законот за легализација на дивоградбите се штитат, пред сè, сиромашните, како и дека мора да има своевидна амнестија, се спинови, зашто ниту има точна проценка колку дивоградби има и дали тие се доминантно на сиромашни граѓани, ниту, пак, е уставно дозволено или во најмала...

Заев најави дека ќе се земат предвид забелешките на Пендаровски и граѓаните за Законот за дивоградбите

Во Парламентот повторно ќе дискутираме за Законот за легализација на дивоградби, зашто ако застанеме тука, службите треба веднаш да тргнат и да ги рушат преку 50.000 домови на граѓаните, изјави денеска премиерот Зоран Заев откако вчера претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување...

Пендаровски не го потпиша Законот за дивоградби, смета дека е затскриена амнестија за криминалци

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Пендаровски вели дека ваквата одлука ја донел врз основа на детална анализа на текстот на Законот, при што утврдил дека е во спротивност со некои од темелните вредности на Уставот. Претседателот...

Порталб: Усвојувањето на нови закони за легализација на дивоградбите нема да го реши проблемот

Усвојувањето нови закони за легализација на нелегалните објекти нема да го реши овој проблем ниту ќе го запре повторувањето на ова дело во иднина. Напротив, нема да промени ништо. Вака ги коментираше професорот Мирослав Грчев појавите на дивоградби и напорите на Владата да го реши проблемот, пишува Порталб.мк. Грчев, иницијативата за усвојување на нов закон за легализација, ја нарече голема...

За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра

Обезбедени се средства во износ од шест милиони денари (97.000 евра) за активностите за отстранување на нелегалните објекти што се лоцирани на крајбрежјето на Охридското Езеро и кои ја нарушуваат природната и културна автентичност на регионот, соопштија од Владата. „Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје кои ги изведува Општина Охрид, со што ги потврдува...

Шпански „Ел Паис“ го анализира уништувањето на животната средина и неажурноста на нашите власти

Земјата со зелени планини и бујни реки страда од ефектите од прекумерната изградба, а законите за зшатита на животната средина не се спроведуваат. Скопје останува со титулата на една од светските престолнини со најзагаден воздух, пишува реномираниоот шпански дневен весник „Ел Паис“ во обемен текст за проблемите со уништувањето на животната средина и улогата на властите во оваа офанзива. „Соживотот...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...