fbpx
Таг: дива депонија

таг: дива депонија

Прекршочна од Ѓорѓиевски за Комунална, тие тврдат дека чистат

Во главниот град, во текот на летото кое е во полн ек, многу локации се полни со смет. Јавното претпријатие Комунална хигиена не успева да го исчисти, што го прави проблемот со ѓубрето уште поголем и со кој надлежните веќе подолг период потешко се справуваат. Проблемот за ѓубрето повторно го актуелизираше Орце Ѓорѓиевски, градоначалникот на општина Кисела Вода, кој денеска,...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се загрижени за своето здравје. Од Општина Ликово се правдаат дека расчистувањето на дивата депонија се врши редовно и дека „многу брзо ќе ја оградат депонијата“, нешто што го тврдат уште...

Гореле диви депонии во Желино и Боговиње

Две диви депонии синоќа гореле во Полошкиот регион. Според информациите од Центарот за управување со кризи се случиле два пожари на отворен простор во последното деноноќие, во атарот на селото Церово во Општина Желино и на дивата депонија над расторанот „Дарданија“ во селото Боговиње во Општината Боговиње. Според информациите од ЦУК, двата пожари се локализирани, а во гаснењето учествувале...

Арсовска тврди дека опасен отпад се истурал на приватна депонија во Ѓорче, од општината демантираат

Откриена е приватна дива депонија во општина Ѓорче Петров од инспекторите за животна средина на Град Скопје и од полициската станица Ѓорче Петров. Сторителите биле затекнати во извршување на криминално дело пред 20 сведоци, а на локацијата дневно од 50 до 100 камиони истурале токсичен отпад, откри градоначалничката на Град Скопје Даниела Арсовска на денешната прес- конференција. „Се работи за...

Град Скопје: Казна за Муцунски од 88.000 евра, општината направила дива депонија

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на отпад на јавна површина со што се загрозува животната средина и здравјето на граѓаните, информираше Град Скопје. Оттаму додаваат дека општина Аеродром преку компанијата „Пирамид Билдинг” ангажирана на тендер, наместо на предвидената локација во ЈП...

Герасимовски: Исчистена дивата депонија кај Паркот на новинарите, службите се погрижија за бездомниците

Општина Центар ја исчисти дивата депонијата во Паркот на новинарите спроти Министерството за образование, а надлежните служби се погрижија за групата бездомници која беше незаконски населена во Паркот, соопшти Општина Центар. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски се заложил Центарот за социјални работи да ги згрижи седумте деца на возраст од 1 до 7 години кои во паркот во импровизирано...

Дивата депонија со линдан кај Пеленица во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Опасноста која демне од третата дива депонија со линдан од ОХИС, лоцирана на местото Пеленица во близина на скопската населба Драчево е главната тема која ја третираме во 73-тата епизода на емисијата „Шорткат“. Ја пренесуваме сликата од оваа депонија каде се складирани огромни количини токсичен отпад без никаква заштита. Во новите вести за млади информираме за протестот и бојкотот на...

Порталб.мк: Никако да се исчисти дивата депонија кај село Одри, Општина Теарце се правда со недостиг на регионална депонија

Несовесните жители создаваат диви депонии покрај автопатот што ја поврзува Северна Македонија со Косово. Оваа состојба се должи на недостиг на стандардизирана депонија во Полошкиот регион каде би се собирал отпадот. Порталб.мк ја сликаше депонијата на влезот од селото Одри, општина Теарце, чии жотели бараат од Општина Теарце почесто да го чисти отпадот. Од општината велат дека депонијата ќе...

Дивата депонија кај Ново Село пак се полни и пали, од Комунална хигиена велат собрале повеќе отпад од лани

Дивата депонија кај Ново Село, општина Ѓорче Петров, повторно се полни со отпад и се пали и од таму секојдневно се шири неподнослива миризба, реагираат од граѓанската О2 Иницијатива, од каде посочуваат дека секојдневно во депонијата се носи шут. „Дивата депонија кај Ново Село деновиве секојдневно си работи, се топат кабли на отворено, се преработува отпад. „Циркуларна економија“ - некој...

Порталб: Општина Тетово „глува“ за барањата на граѓаните да се чисти ѓубрето

Во моментов една од ретките зелени површини во Тетово, која е во близина на Универзитетот во Тетово и Универзитетот на Југоисточна Европа, во „Студентската“ населба, е веќе полна со ѓубре и е на добар пат да се претвори во мала депонија, пишува Порталб.мк. Новинар од медиумот го пријавил случајот на општинските власти пред една седмица, но Инспекторатот за животна средина...

Добредојдовте во Визбегово: Населбата среде дива депонија од која се хранат нејзините жители (фоторепортажа)

На само три километри од центарот на Скопје, се наоѓа една од најзагадените населби во државата. Помеѓу општина Бутел и Шуто Оризари е населбата Визбегово која географски е позиционирана во депонија. Почнувајќи од почетокот на населбата па сè до крајот, речиси секоја куќа и секој агол е полн со ѓубре и кучиња скитници. Овде отпад фрлаат и самите жители, но...

Ќе се чисти депонијата Визбегово од 50.000 кубни метри различен отпад

Ќе се чисти депонијата Визбегово, децениски проблем на Скопје и еден од поголемите причинители на загадувањето на воздухот. Активностите денеска ги најавија министерот за животна средина Насер Нуредини, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и градоначалниците на Бутел и Шуто Оризари, Велимир Смилевски и Курто Дудуш, откако вчера Државниот инспекторат за животна средина на лице место откри како камиони и...

Охриѓани продолжуваат покуќнината и градежниот шут да го фрлаат на јавни површини

До кога несовесните граѓани од непотребната покуќнина и градежен шут ќе се ослободуваат секојдневно фрлајќи ги на јавни површини и локации што ги посетуваат туристите во Охрид? Ова прашање постојано си го поставуваат охридските општински власти, кои не можат да исчистат толку многу колку што дел од жителите можат да го нагрдат Охрид. - Ние немаме основна комунална култура како...

Градот му ја чисти депонијата под Кале на новиот сопственик

Откако пред повеќе од еден месец беше извршена дислокација на лицата сместении во дивата населба под Кале, каде имаше чести инциденти на палење кабли и друг вид на отпад, Град Скопје започна со расчистување на просторот со градежна механизација. Денес на тоа место работеа неколку кипери и еден багер, кој го утоваруваше сметот. „Веќе втор ден ја расчистуваме локацијава со...

Инспекторка вели дека на дивата депонија кај Шутка не треба да се фрла ниту шут

На депонијата во Шуто Оризари не смее да се одлага ниту ѓубре ниту шут, категорично вели општинската инспекторка Анета Манчевска, отфрлајќи ги тврдењата на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, пишува „Порталб“. -Не, не е вистина дека смее да се остава таму. Донесовме заклучок да не се фрла ѓубре ниту шут. Местото треба целосно да се исчисти - вели Манчевска. Нејзината...

Дивата депонија кај Шутка: Едни ја чистат, други ја полнат, трети ја палат – а сите се гушат

На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депонија над населбата Шуто Оризари и селото Визбегово, која постојанo или самата се запалува или некој ја пали, а е опкружена со ниви засадени со...

За дивата депонија во Шуто Оризари се чека голема акција за чистење

Додека од надлежните стасуваат првите најави за чекори за решавање на проблемот со дивата депонија меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово, таа и понатаму се полни, а жителите голтаат чад, бидејќи постојано непознати сторители ја палат депонијата. Според она што го кажува градоначалникот на општината Шуто Оризари, Курто Дудуш, Град Скопје и јавното претпријатие „Комунална хигиена“ наскоро ќе извршат...

Расте депонијата меѓу НП „Галичица“ и една од водоснабдителните станици

На само неколку десетици метри помеѓу границата на Националниот парк „Галичица“ и една од работните единици на јавното претпријатие кое се грижи за хигиената на градов, „Охридски Комуналец“ расте дива депонија. Грдиот момент е што таа е и во непосредна близина на една од водоснабдителните пумпни станици. Пред неколку години улицата „Јордан Мијалков“, чијашто изградба беше дел од изборните ветувања...

Оградата за депонијата со линдан во Пеленица ќе биде прва јавна набавка во 2019 на МЖСПП

Оградувањето на дивата депонија со високо токсичен и канцероген линдан во Пеленица, Драчево, ќе биде првата јавна набавка на Министерството за животна средина и просторно планирање во оваа година, потврдуваат од таму за „Мета“. Иако првично беше најавено дека депонијата ќе се огради до крајот на годината што измина, тимот на „Мета“ вчера беше на локацијата и на терен не...

Филипче: „Комунална хигиена“ од денеска го расчистува ѓубрето во Клинички центар

Со градоначалникот на Град Скопје, постигнавме договор од денеска ЈП „Комунална хигиена“  да почне да го расчистува ѓубрето во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, односно дивата депонија кај Ургентен центар, а направивме и договор и во следниот месец тековно да се расчистува ѓубрето, сè додека не се избере на тендер фирма што ќе го врши чистењето, рече министерот...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...