fbpx
Таг: дисидент

таг: дисидент

На 96 години почина дисидентот-основач на најстарата руска организација за заштита на човековите прaва

На 96-годишна возраст вчера починал Јуриј Орлов, советски физичар, дисидент, и основа на најстарата руска организација за човекови права, Московската хелсиншка група, јави „Москоу Тајмс“. Орлов е еден од основачите на советската подружница на Амнести Интернешенел, а потоа во 1976 година ја основа Московската хелсиншка група. Организацијата го добива своето име од нејзината мисија - следење на почитувањето од страна...

За една седмица – многу дезинформации во Русија за протестите во Белорусија и за Навални

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Сервисот на ЕУ...

Почина кинескиот нобеловец и дисидент Лју Сјаобо

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент, Лју Сјаобо, почина на 61-годишна возраст, соопштија денеска властите во кинеската провинција Лиаонинг, каде Сјаобо беше хоспитализиран поради рак на црниот дроб. Како што пренесуваат светските агенции, кинеската правосудна канцеларија соопштила дека нобеловецот починал три дена откако бил префрлен на интензивна нега поради откажување на повеќе органи. Сјаобо кон крајот на мај...

Кинескиот нобеловец и дисидент Лју Сјаобо ослободен од затвор

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент Лју Сјаобо е ослободен од затвор, откако на 23 мај му бил дијагностициран рак на црниот дроб во терминална фаза, соопштил неговиот адвокат Мо Шаопинг, јавуваат светските агенции. Сјаобо се наоѓа на лечење во градот Шенгјанг, на североистокот на Кина и се наоѓа во стабилна состојба, соопштил адвокатот. Лју Сјаобо, кој е...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...