fbpx
Таг: директори

таг: директори

Контраспин: Арсовска со тенка аргументација за разрешувањата на директорите

Во изјавата на Арсовска дека неодговорноста и неисполнителноста била главната причина за директорските смени во јавните претпријатија, може да се детектира спин, бидејќи барем во случајот со Перински, образложението на градоначалничката за неговата смена – основано сомневање за местење на тендерската постапка за изградба на пречистителна станица во Скопје, се покажа неиздржано. Министерот за животна средина Насер Нуредини вчера...

Стојка Нацева-Фуштиќ и Виолета Клисаровска се нови в.д. директорки на клиниките за детски болести и за онкологија

Министерот за здравство Беким Сали, ја назначи д-р Стојка Нацева-Фуштиќ за вршител на должност медицински директор на Универзитетска клиника за детски болести. Освен тоа, нов в.д. медицински директор на Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, ја именува д-р Виолета Клисаровска. Овие промени доаѓаат откако Сали пред два дена ги разреши д-р Аспазија Софијанова и д-р Нино Васев. Како што информираат од...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под капата на градската администрација, а чии директори си дадоа оставки во изминативе десетина дена. Како што стои во соопштението од Град Скопје, со ЈП Лајка назначена е да раководи Радмила Пешева,...

За прв пат во државата ќе се испитува работата на наставниците и на директорите на училиштата

С. Македонија за прв пат ќе учествува во ТАЛИС, меѓународното истражување на ОЕЦД за настава и учење. Во рамки на истражувањето ќе се испитува како работат наставниците и директорите на училиштата во државата, со цел да се подобри квалитетот на нивната работа. Директорката на Државниот испитен центар Елизабета Наумовска, за Мета вели дека државата досега никогаш не била вклучена...

Извршните директори во Македонија се трипати позагрижени за глобалниот економски раст од колегите во ЦИЕ

Глобалното истражување на „Прајсвотерхаус Куперс“ (PwC’s Annaul Global CEO Survey) помеѓу повеќе од 5.000 извршни директори бележи рекордно високо ниво на оптимизам дека глобалниот економски раст по пандемијата со ковид-19 ќе продолжи во 2021. Околу 64 отсто од извршните директори во Централна Источна Европа (ЦИЕ), кои одговорија на истражувањето, се уверени дека следи глобално економско возобновување. Според нив, тоа ќе...

Филипче: Постепено се намалува бројот на прием на пациенти, очекуваме ситуацијата да се стабилизира

По денешниот редовен состанок на министерот за здравство Венко Филипче со директорите на клиниките и ковид центрите, министерот на својот Фејсбук профил соопшти дека постепено се намалува бројот на прием на пациенти. „Состојбата е стабилна и постепено се намалува бројот на прием на пациенти. Се надеваме дека и натаму мерките ќе даваат резултат со оглед на тоа што и бројот...

Филипче: Намален е бројот на хоспитализации и преносливоста, но треба претпазливост вирусот е подмолен

Министерот за здравство Венко Филипче утрово имал редовна координација со директорите на Клиниките, ковид центрите во Скопје. „Деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците, но подготвени се дополнителни капацитети во болниците како во Скопје така и низ државата. Справувањето со овој трет бран кој е многу силен е исклучително тешко, не само кај нас туку насекаде во Европа. Според...

Министерство за здравство апелира на исклучителна одговорност на граѓаните овој период за заштита од Ковид-19

Министерот за здравство,Венко Филипче денеска одржа координација со директорите на ковид-центрите во Скопје на која разговараа за моменталната состојба со капацитетите во Клиниките и ГОБ 8 Септември, состојбата на пациентите и ротациите на медицинскиот персонал, информираат од Министерство за здравство. Од таму додаваат дека Филипче секојдневно заедно со директорите го менаџираат здравствениот систем и покрај зголемениот број на хоспитализации, се...

Сања Лукаревска се враќа во УЈП, на денешната владина седница е именувана за в.д. директор

Владата на денешната седница донесе неколку одлуки за кадровски решенија во институциите кои се во нејзина надлежност. На предлог на Комисија за именување, Владата донесе одлука Бајрам Реџепи да го избере за член на Одборот на директори на Акционерско друштво за вршење на енергетски дејности Национални енергетски ресурси Скопје во државна сопственост. Со одлука на Владата, Фарук Омери денеска е разрешен...

Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори

На 14.седница Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во сопственост на Владата. „На овие одлуки им претходеше исцрпен процес на интервјуа и разговори за да се идентификуваат и прифатат соодветни кадровски предлози кои ќе ги исполнат критериумите и обврските што произлегуваат од усвоена владина програма, и...

Народна банка поднесе кривична пријава против поранешни челници на „Еуростандард банка“

Народната банка до Јавното обвинителство поднесе кривична пријава против поранешни одговорни лица во „Еуростандард банка“ АД Скопје - сега во стечај. Поднесената кривична пријава е во согласност со членот 181 од Законот за банките, со којшто се нормира кривичното дело - Предизвикување стечај на банка. „Истовремено, до Јавното обвинителство, Народната банка предложи и преземање мерки коишто се во насока на...

Шахпаска: Таму каде што ќе фалат воспитувачи, општината да обезбеди

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се состана со директори на повеќе градинки од целата држава. На состанокот биле посочени одредени дилеми, за кои, како што информираат во Министерството за труд и социјална политика (МТСП), низ отворена дискусија биле донесени заклучоци и биле расчистени голем број нејаснотии. Министерката кажала дека ако некаде има проблем со недостиг на...

Филипче: Пикот ќе биде на крајот на април со околу 2.000 пациенти, најголем проблем се заразените без симптоми

Сѐ уште нема случај кога пациент кој бил на респиратор, а му се подобрила здравствената состојба и бил симнат од машина, рече денеска на брифинг со новинарите, директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ. Таа, заедно со министрите Венко Филипче и Дамјан Манчевски, директорот на Клиниката за пулмологија Дејан Докиќ, директорката на КАРИЛ Маја Мојсова, епидемиологот Жарко Караџоски, и...

Пламенка Бојчева е именувана за директорка на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер

Пламенка Бојчева е именувана за директорка на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, а нејзин заменик е Блерим Исени. Бојчева и Исени беа изгласани во рамките на 126. собраниска седница со 55 гласа „за“, десет „против“ и без воздржани. Со 58 гласа „за“, без воздржани и без ниту еден глас против, Имер Алиу...

Во Македонија сè уште има институции без директори и вработени (инфографик)

Ulica Makedonija lugje toplo Voin na konj spomenik Aleksandar bilbord
Македонија има институции кои се неефикасни во давањето услуги на граѓаните. Меѓу нив има и такви што немаат ниту вработени, ниту директори, некои имаат директор, но немаат вработени, а некои имаат вработени а немаат директор. Се очекува дека, до крајот на годината, анализата за спојување на институции ќе биде подготвена со цел да се намали бројот на неефикасните институции и...

Заев ќе предложи смена на директорите на „МЕПСО“, „ЕСМ“,„Македонија пат“ и други

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција во Владата на која информираше за смената директорите на институции, раководители, членови на Управни одбори. За разрешување, Заев ќе ги предложи директорот на МЕПСО Сашо Василевски, директорот на „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) Драган Миновски, директорот на „Македонија пат Гајур Кадриу“, директорката на Клиниката за детски болести Катерина Ставриќ, директорот на МЖ „Инфраструктура“ Ирфан...

Адеми: Не градоначалниците, туку наставниците ќе ги избираат директорите

Новиот закон за основно образование носи промена во начинот на избор на директорите на училиштата. Тоа денеска во Штип го најави министерот за образование и наука Арбер Адеми, нарекувајќи го новиот систем „департизација на училиштата“. За тоа кој ќе биде новиот менаџер во училиштата, според предлог-законот, ќе одлучуваат наставниците. -Во делот на деполитизација и департизација на училиштата, има големи промени од...

Есад Рахиќ е назначен за в.д. директор на истражниот затвор Скопје

Владата на 139. седница го назначи поранешниот пратеник на СДСМ, Есад Рахиќ, за в.д. директор истражниот затвор - Скопје. „Истовремено, Владата ја констатираше оставката на директорот на истражниот затвор – Скопје, Ѓоко Котевски. На предлог на Управата за извршување санкции, за в.д. директор на оваа институција е назначен Есад Рахиќ, магистер по безбедносни науки и поранешен претседател на Комисија за...

Државните секретари и директори добиваат статус на високо-раководна служба

Статус на висока раководна служба да добијат извршните секретари и директори во повеќе државни институции предвидува нацрт-законот за висока раководна служба објавен на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР). Во новата регулатива, како висока раководна служба се дефинирани раководителите во институциите кои се непосредно одговорни пред политички избраните или именуваните лица и се врската помеѓу политичкото и административното ниво...

Влада: Претседателот Иванов не кажува дали ја прифаќа Алатката за отчетност

Сè уште нема одговор од претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог и Канцеларијата на Претседателот да ја прифати Алатката за транспарентно, отчетно и одговорно владеење, со што одбива да ги информира граѓаните за неговите службени трошоци, соопштија од Владата. „Во писмото испратено на 29 мај, министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...