fbpx
Таг: дипломати

таг: дипломати

Турција уапси тројца поранешни дипломати

Судот во Анкара одреди притвор за тројца поранешни високи дипломати, вклучувајќи го и советникот на поранешниот претседател и премиер, Абдула Ѓул. Тие се притворени поради поврзаност со обидот за пуч на 15 јули и поврзаност со Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на пучот. Притвор им е одреден на Ѓурчан Балик, Алија Финдик и на Тунџај Бабали. Балик му бил...

Турција по пучот отповикала или суспендирала 332 дипломати

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, соопшти дека од неуспешниот пуч на 15 јули досега, отповикани или суспендирани се 332 службеници од министерството за надворешни работи. Откази им се доделени на 89 дипломати. Чавушоглу рече дека од тие што се отповикани, власта сè уште трага по 31 дипломат. Околу 80.000 вработени во полицијата, војската, правосудството и во јавните служби во Турција се сменети...

Никарагва протера американски претставници

Властите во Никарагва протераа тројца американски претставници од земјата, изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби. - Мерката е преземена од властите на централноамериканската држава во вторникот. Тоа може да влијае врз односите меѓу САД и Никарагва, во трговијата и во други сфери - предупреди Кирби, но притоа не прецизираше дали Вашингтон ќе преземе реципрочни мерки. Претседателот на Никарагва, социјалистот Даниел Ортега, веќе...

Дипломатски тениски турнир во Скопје

По повод Денот на Министерството за надворешни работи на Република Македонија, 29 април, и Денот на Европа, 9 мај, денеска ќе се одржи дипломатски тениски турнир на терените на тенискиот клуб „Југ“ во Скопје. На турнирот, кој го организира МНР, во соработка со Тениската федерација на Македонија ќе учествуваат претставници од дипломатско-конзуларните претставништва и од меѓународни организации во Македонија, како...

САД: Семејствата на американските дипломати да го напуштат југот на Турција

Американскиот Стејт департментот и Пентагон денеска издадоа наредба семејствата на американските дипломати и воени претставници да ја напуштат јужна Турција. Причината на ваквата наредба се зголемените безбедносни ризици во овој дел на Турција. Во документот, кој е издаден за време на посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на САД, се наведува дека семејствата на вработените во Конзулатот на САД...

Попоски: Дипломатите треба да се фокусираат на ЕУ, НАТО и на спорот за името

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска по протестот на Синдикатот на дипломатите реагираше дека со измените и со дополнувањата на законите од 2008 и од 2013 година се зајакнуваат критериумите за сите што сакаат да станат дипломати, така што зголемени се очекувањата за знаење и за стекнување нови вештини. Според Попоски, во министерството работат совесни дипломати, одлични професионалци кои си...

Дипломатите со предупредувачки протест пред МНР

Синдикатот на македонската дипломатија денеска во 12.05 часот, пред Министерството за надворешни работи во Скопје одржа предупредувачки штрајк за, како што велат, проблемите што со години се таложат во оваа сфера. Претседателот на синдикатот, Сашко Тодоровски, вели дека симболиката на овој протест е јасна. - Денеска сакаме да го искористиме уставното право за да го изразиме незадоволството поради кое сме доведени во...

Македонските дипломати на протест во 12.05 часот

Mакедонските дипломати, денеска во 12.05 часот ќе одржат предупредувачки протест против, како што велат, целосната дерогација на основните функции и деградацијата на Министерството за надворешни работи. Протестот ќе се одржи пред МНР, во симболично време, пет минути по пладне, кога ќе бидат претставени и барањата на Синдикатот за репрофесионализација на дипломатската служба. „Најитно ставање во мирување на сите измени на постојниот ЗНР...

Македонската амбасада во Осло, меѓу првите 10 на листата за неплаќање сообраќајни казни

Македонската амбасада во Осло, Норвешка, на градот му должи повеќе од 1.500 евра за неплатени паркинг-казни за непрописно паркирање. Норвешкиот портал „Ослоби“ (Osloby), портал на угледниот весник „Афтенпостен“, пренесува дека македонската амбасада е на седмото место од светските амбасади во Норвешка со највисок неплатен долг од казни за паркирање. Повикувајќи се на информации од даночната управа во Осло, „Ослоби“ забележува дека долгот од...

Киднапирани српски државјани во Либија

Службеничка на српската амбасада во Либија и нејзиниот возач биле киднапирани попладнево во градот Сабрат. На колоната возила, во која бил и амбасадорот, било пукано, при што ранет е еден либиски државјанин, а амбасадорот не е повреден. Киднапираните државјани на Србија биле во другиот автомобил. Во соопштението на министерството за надворешни работи на Србија се наведува дека двајца службеници на Амбасадата на...

Заев: Не постои друго решение освен Договорот од Пржино

За СДСМ не постои друго решение освен целосно и доследно спроведување на Договорот од 2 јуни и од 15 јули, истакнал лидерот на партијата, Зоран Заев, на денешната средба со претставници на амбасадите на земјите од групата пријатели на Македонија во Европската унија (ЕУ), Шведска, Австрија, Словенија, Хрватска, Чешка и Словачка. „Договорот мора да се почитува и целосно да се...

На 5 ноември Македонија ќе добие условена препорака од ЕК?

На 5 ноември Европската комиисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан и за Турција, а Македонија, според изворите на кои се повикува порталот „Нова ТВ“, ќе добие условена препорака за почетокот на преговорите за членство во Европската унија (ЕУ). Како што пишува порталот, условот ќе биде спроведувањето на Договорот од Пржино, а можно е...

Убиени двајца кинески дипломати на Филипини

Двајца кинески дипломати се убиени, а трет е ранет во вооружен напад во ресторан во филипинскиот град Себу, соопшти денеска полицијата. Заменик-конзулот и финансиски службеник на кинескиот конзулат се убиени, а генералниот конзул е ранет. По нападот уапсени се двајца кинески државјани, маж и жена, која работела во конзулатот. На местото на нападот е запленет полуавтоматски пиштол, марка „колт“. Келнерите соопштија дека...

Швајцарски воен ловец пресретнал авион со руски дипломати

Руски дипломати патувале на состанок во Женева кога до нивниот авион во швајцарскиот воздушен простор се приближил воен ловец. Руските власти веднаш остро реагирале, повикувајќи го францускиот амбасадор во Москва на информативен разговор. Русите сметале дека станува збор за француски авион, но француските власти веднаш соопштиле дека авионот не е нивни. Подоцна се утврдило дека станува збор за швајцарски ловец. Швајцарската...

Што рекоа странците за кризата во Македонија?

Политичката криза во Македонија изминатите денови е во фокусот на вниманието на странските дипломати и на меѓународните институции, од кои дел, во своите реакции, не се воздржуваат да ги симнат ракавиците и отворено да го остават својот отпечаток на актуелните случувања. Еве што последно рекоа странците за кризата во Македонија: Сергеј Лавров, министер за надворешни работи на Русија „Се прават напори...

Бугарската амбасада ги добила записите од прислушуваните разговори

Постојат записи од прислушувани телефонски разговори на амбасадори на Бугарија во Македонија, потврдил во интервју за бугарската агенцијата „Фокус“, лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев. Според Заев, сите записи на дипломатите им биле врачени лично. Заев посочил дека записи добиле и неколку други амбасади и амбасадори. Во амбасадите што биле прислушувани, а каде имало замена на амбасадори, записите им биле дадени на двајцата амбасадори.

Дипломатскиот кор на прием кај Иванов во Крушево

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Крушево ќе приреди прием за членовите на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Македонија. „На дипломатскиот прием, кој традиционално го приредува претседателот на Република Македонија по повод новогодишните и божикните празници, ќе се обратат претседателот Иванов и доајенот на дипломатскиот кор, амбасадорот на Швајцарската Конфедерација, Стефано Лазарото“, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот Иванов. Во согласност...

Попоски: Односите со соседите и економската дипломатија, приоритети во 2015 година

Бројните дипломатско-конзуларни претставништва придонесоа за одлуките за инвестирање во Македонија, како онаа на американски „Капкон“, во што беше интензивно вклучен нашиот конзул во Њујорк. 2014 година најмногу треба да ја мериме по тоа и во таа насока е многу успешна и охрабрувачка за Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Попоски, кој денеска во Скопје има средба со шефовите...

Русија протера полски дипломати

Како одговор на претходното протерување на руски дипломати од Варшава, Русија протера неколкумина полски дипломати. Тие се обвинети за активности несоодветни со нивниот статус, општо прифатена фраза за шпионирање. Односите меѓу Русија и Полска се заладени по избувнувањето на кризата во Украина.

Дипломатите оценија: Спорот за името е главна пречка во евроинтеграциските процеси

Спорот за името со Грција е најважното прашање што Македонија мора да го реши бидејќи тоа е најголемиот проблем што ја сопира државата во процесот на пристапот кон члество во Европска Унија. Ова е генералниот заклучок од дебатата на тема „Евроинтеграциските процеси на Република Македонија од гледиштето на дипломатијата“, која ја организираше Европското движење во Република Македонија. Проф. д-р Димитар Мирчев, поранешен амбасадор...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...