fbpx
Таг: Дина Дума

таг: Дина Дума

Во случај на кибер насилство младите треба да се обратат на возрасен кому му веруваат

Родителите треба да ги учат своите деца кои се границите на приватност во физичкиот и во онлајн светот, а во исто време, потребно е да се бара решение кое ќе обезбеди услуги за поддршка на младите. Ова се главните заклучоци од синоќешната дебата во Кинотека, во која учествуваа средношколци, откако претходно го изгледаа филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума. Дебатата...

Проекција на филмот „Сестри“ и дискусија за сајбернасилството на 7 декември во Кинотека

На 7 декември во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи настанот „Сајбернасилство: Последици во реалниот живот“ во организација на Фондацијата „Метаморфозис“. Настанот ќе започне со бесплатна проекција на филмот „Сестри“, кој е првиот и единствен македонски филм достапен на стриминг платформата „Нетфликс“ и во кој се обработува темата сајбернасилство. По проекцијата ќе се одржи панел-дискусија за сајбернасилството на која...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк на 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал, соопштија од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија. Станува збор за Синелинк награда од Филмскиот центар на Србија и наградата Женски гласови од...

Филмот „Сестри“ освои награда на меѓународен јуниорски фестивал во Стокхолм

Македонскиот филм „Сестри“ во режија на Дина Дума ја освои наградата за најдобар филм во категоријата меѓу 11 и 19 години на Стокхолм Меѓународен Филмски Фестивал Јуниор кој се одржуваше од 28 март до 2 април. „Сестри“ се одвива во убави средини и опишува колку далеку сме спремни да отидеме за нашите пријатели, а водено и дава простор на публиката...

„Сестри“ ја освои публиката на грчкиот филмски фестивал „Панорама“

Македонскиот филм „Сестри“ во режија на Дина Дума на 34-то издание на грчкиот фестивал за европски филм „Панорама“ ја освои наградата од публиката, „Audience Prize“. Фестивалот годинава се одржа онлајн од 27 јануари до 2 февуари. Филмот беше прикажан преку платформата Cinesquare, признанието го доби од страна на читателите на филмското списание „Атинорама“. „Првиот долгометражен филм на Дина Дума е изборот...

Филмот „Сестри“ на Дина Дума е македонски кандидат за Оскар

Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) го избра филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума за национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“, информираат од ДФРМ. Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот: „Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи. Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука објави дека 94-та церемонија за доделување...

Филмот „Сестра“ на Дина Дума добитник на награда на престижниот фестивал во Карлови Вари

„Сестра“ - дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума, во продукција на Лист продукција ја освои престижната Специјална награда од жирито во програмата „Источно од Западот“ (East of the West) на 55. издание на престижниот филмски фестивал во Карлови Вари. Станува збор за еден од најстарите и најпознати филмски фестивали во Европа, заедно со фестивалите во Кан, Берлин,...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...