fbpx
Таг: Димитрис Кондоминас

таг: Димитрис Кондоминас

Димитрис Кондоминас, еден од најконтроверзните бизнисмени во Грција

Поврзан со финансиски, банкарски и со даночни скандали, влијателен во осигурителниот и во медиумскиот свет, грчкиот тајкун Димитрис Кондоминас важи за еден од најконтроверзните бизнисмени во Грција, а за него, поранешниот шеф на УБК, Слободан Богоевски, на „Топ-тема“ на „Телма“ изјави дека го предложил Никола Груевски да стане претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Кондоминас во Грција е активен преку групацијата „Демко“, под чија...

Кондоминас обвинет за затајување данок од 48 милиони евра

Грчкото обвинителство поднесе кривична пријава против познатиот грчки бизнисмен Димитрис Кондоминас за даночно затајување и за финансиски криминал. Сопственикот на грчката телевизија „Алфа“ е обвинет за затајување данок во износ од 48 милиони евра и за перење пари во периодот од 2006 до 2008 година. Обвинителството една година вршело истрага за активностите и за имотната состојба на Кондоминас, откако неговото име било...

Нова драма со телевизиските концесии во Грција

Четирите медиумски куќи што обезбедија национални телевизиски концесии во Грција денеска мора да ја исплатат првата рата за концесиите. Парите веќе ги доставија телевизијата „Скај“, бизнисменот Вангелис Маринакис и телевизијата „Антена“. Телевизијата „Скај“ исплати 145 милиони евра, Маринакис - 24,6 милиони евра и „Антена“ 25,3 милиони евра.  Се чека уште бизнисменот Владимир Калогрицас кој до крајот на денот мора да исплати 175 милиони...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...