fbpx
Таг: Димитар Апасиев

таг: Димитар Апасиев

ЗНМ: Стратешките тужби за спречување на јавно учество се со цел да ги демотивираат критичките новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) како обид да се обесхрабрат новинарите ја оцени приватната тужба на пратеникот и лидер на политичката партија „Левица“ Димитар Апасиев, кој тужеше новинари за „неовластено објавување на лични записи“ според член 148 од Кривичниот закон. Откако Основниот Кривичен суд во Скопје денес ја објави пресудата со која новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ се...

Ослободителна пресуда за новинарите по кривичната тужба од Димитар Апасиев

Основниот кривичен суд во Скопје утрово досуди ослободителна пресуда за новинарите по кривичната тужба што ја поднесе претседателот на политичката партија „Левица“ и пратеник Димитар Апасиев. Апасиев тужеше новинари на веб-порталот „А1он“ за „неовластено објавување на лични записи“ по член 148 од Кривичниот законик. Првично, партискиот лидер Апасиев тужеше тројца новинари, уредникот на „А1он“, Предраг Петровиќ, Мери Јордановска и Габриела...

Утре пресуда за кривичната тужба на Апасиев против новинари за објава на одговор по СМС порака

Основниот кривичен суд, утре, треба да изрече пресуда по тужбата на претседателот на политичката партија „Левица“ и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев против новинарите на веб-порталот „А1он“. Формално правно, новинарите се тужени за „неовластено објавување на лични записи“ по член 148 од Кривичниот законик, а всушност станува збор за објава на одговор по СМС порака од пратеникот. Првично, пратеникот тужеше...

Контраспин: Како Апасиев спинува за прашањето за современите дисиденти

Лидерот на Левица спинува во корист на Русија и Кина, безмалку претставувајќи ги како небаре демократски земји на ниво на Соединетите Американски Држави од гледна точка на степенот на демократија, притоа манипулирајќи со една единствена карактеристика на современите дисиденти, нивната популарност кај светската јавност, претставувајќи ја како пресудна за опстанокот на САД, на нејзината демократија и либерализмот воопшто, пишува...

МВР со демант: Пратеникот Апасиев упорно шири дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира лажните вести кои упорно ги шири пратеникот Димитар Апасиев. „По минатонеделниот обид со лаги и подметнувања да ја оцрни полицијата, за што доби соодветна лекција и од стручната јавност, Апасиев сега повторно се обидува со лаги да ја манипулира јавноста“, се вели во соопштението од МВР. Оттаму посочуваат дека Апасиев на социјалните мрежи објавува фотографија...

Скопската пајак служба го казни пратеникот Апасиев за непрописно паркирање

Град Скопје денеска му изрече казна на пратеникот Димитар Апасиев, кој непрописно го паркирал својот автомобил на улица, блокирајќи го протокот на сообраќај, при што паркираниот автомобил бил отстранет од службите. Од Град Скопје ги отфрлаат клеветите на пратеникот Димитар Апасиев, дека „скопската пајак служба работи во спрега со урбаната мафија“. „Градот работи исклучиво во корист на граѓаните и за заштита...

ССНМ, ЗНМ и ААВМУ го осудија говорот на омраза на пратеникот Апасиев кон новинарките, тој се закани со тужба кон Јордановска

Лидерот на политичката партија „Левица“, Димитар Апасиев јавно, преку својот Фејсбук профил, упати закана за тужба кон новинарката Мери Јордановска, за „неовластено објавување личен запис (смс кореспонденција)“. Ваквите закани од пратеници и членови на парламентот кон новинари претставуваат директен и брутален притисок врз слободата на говорот и слободната новинарска мисла. Апасиев упати и навреди кон новинарките на „А1он“, Јордановска и...

ДИК ги отфрли сите приговори на партиите, најави за тужби до Управен суд

Државната изборна комисија (ДИК), вчера ги отфрли сите 2.141 приговори поднесени од партиите во врска со предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули. Левица поднесе 1.982 приговори, но ДИК најголемиот дел од нив ги отфрли бидејќи немале потпис и печат. Лидерот на партијата Димитар Апасиев, на неговиот фејсбук-профил најави поднесување тужби пред Управниот суд по одбиените приговори од...

Левица поднесе иницијатива за оценување на уставноста на одлуката за референдумот

Политичката партија Левица денеска поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум донесена од страна на Собранието на Република Македонија. Одлуката, според паријата, по неколку точки не е во согласност со Уставот, Законот за референдум, како и со воспоставените европски стандарди и добри референдумски практики утврдени од страна на Венецијанската комисија. Левица бара Уставниот суд...

Кривична пријава од Левица за Заев „затоа што прифатил промена на уставното име“

Во Основно јавно обвинителство Скопје денеска партијата Левица поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, кого го обвинува за нарушување на уставниот поредок на државата „затоа што прифатил промена на уставното име“. Како што рече Димитар Апасиев, со изјавите во четвртокот, 17 мај, со кои прифаќа решение ерга омнес со Грција, Заев како премиер ги загрозил преговарачките позиции на Македонија...

Левица ќе предложи укинување на привилегиите на функционерите

Партијата Левица ќе предложи укинување на привилегиите на функционерите и ќе предложи платата на пратениците да се намали за 500 евра, соопшти денеска членот на президиумот на партијата, Димитар Апасиев. - Нашите пратеници по 11 декември, кога Левица ќе стане парламентарна партија, првиот закон кој ќе го предложат е укинување на бенефициите и привилегиите на јавно избраните и именувани функционери, особено...

Шолц: Интеграцијата на Западен балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на пленарната седница на Бундестагот, на која присуствува и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, изјави дека пред состанокот на Европскиот...