fbpx
Таг: Дилан Дог

таг: Дилан Дог

Почина Луиџи Пикато, еден од најомилените цртачи на стрипот „Дилан Дог“

Најголемата италијанска издавачка куќа за стрипови „Серџо Бонели Едиторе“ на 14 март објави дека починал нивниот долгогодишен соработник, Луиџи Пикато. Тој беше познат како цртач на низа легендарни епизоди на стрипот „Дилан Дог“, како „Голконда“. Тој бил роден во Торино во 1957 година, а професионално работел како автор на стрипови од 1977 година. Првобитно објавувал во списанијата „Кориер Бој“ и...

Авторот на „Дилан Дог“ приреди вистинско изненадување за средношколците на Денот на италијанскиот стрип (галерија)

Мастеркласот на авторите на култниот стрип „Дилан Дог“ Алесандро Билота и Серџо Џерази кој сношти се одржа во рамки на Денот посветен на италијанскиот стрип во Младинскиот културен центар привлече огромно внимание кај учесниците на „Џифони Македонија“. Вистинско изненадување за средношколците приреди Серџо Џерази. Тој му даде можност на еден од најактивните средношколци да му даде насоки за замислен стрип...

Авторите на Дилан Дог ќе гостуваат на „Comics Day / Ден на италијанскиот стрип“

Во рамки на десетото издание на Филмскиот фестивал „Џифони Македонија“ и во соработка со италијанската амбасада во Скопје ќе се одржи  „Comics Day / Ден на италијанскиот стрип“. Оваа нова иницијатива посветена на стрипот, со особено внимание на најпопуларните ликови креирани во Италија и нивното значење во Северна Македонија, како што најавија организаторите ќе се одржи на 6 октомври. Во иницијативата...

Издавачот на стрипови „Бонели“ најавува ТВ-серии, почнувајќи со Дилан Дог

Водечкиот италијанскиот издавач на стрипови „Серџо Бонели едиторе“ најавил развој на продукција на ТВ-серии со некои од своите најпознати брендови, почнувајќи со популарниот истражувач на натприродни појави, Дилан Дог. Според „Варајети“, „Бонели“ основа компанија-ќерка посветена на филмска продукција наречена „Бонели ентертејнмент“ преку која планира адаптации на некои од своите стрипови, како Марти Мистерија, Натан Невер, Дампир и Драгонеро, при што...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...