fbpx
Таг: дигитални услуги

таг: дигитални услуги

Бајдевски: Бројот на дигитални услуги достигна 227, активно се користи порталот за е-услуги

На порталот „е-услуги“ се објавени вкупно 917 услуги, а постојано се зголемува бројот на дигитални услуги кој сега изнесува 227, изјави заменик-министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски на панелот „ЕУ интеграции и реформски можности“ во рамки на годишната конференција „Година на нови можности“. Бајдевски истакна дека Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) континуирано работи за обезбедување модерна...

Целосно е завршен проектот за дигитализација на картотеките во Институтот за македонски јазик

Во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ денеска беше претставен целосно завршениот проект за дигитализација на сите картотеки, со што дигитализирани и трајно заштитени се пет милиони ливчиња, јазични записи грижливо и посветено собирани со децении на терен од вработените во Институтот, од бројни истражувачи, студенти и вљубеници во јазикот, информираат од Министерството за култура. Проектот се реализира во годината...

Општина Чаир ветува дека наскоро ќе ги пренесува во живо седниците на општинскиот совет

Општина Чаир сè уште не започнала со директен пренос на седниците на Советот на општината на каналите на интернет, како што вети градоначалникот Висар Ганиу. Од општината велат дека ја обезбедиле потребната опрема за оваа намена и наскоро ќе назначат и одговорно лице, пишува Порталб.мк. „Еден од приоритетите во однос на транспарентноста и отчетноста е емитувањето на седниците на општинскиот...

Aлити: Целта ни е со ИКТ стратегијата животот на граѓаните да го направиме поквалитетен

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организираше јавна расправа за нацрт-верзијата на Националната ИКТ Стратегија на Република Северна Македонија 2023-2027 година. Претставници на Фондацијата Метаморфозис, на УСАИД, УНДП, на државни институции и на Стопанската комора, ја следеа расправата и даваа свои предлози и препораки за Стратегијата. Документот е објавен на ЕНЕР, а планот на надлежните е во јануари...

С. Македонија станува членка на Дигитална Европа, новата програма на ЕУ

ЕУ и Северна Македонија ќе потпишат меѓународна спогодба за учество во програмата на Унијата, Дигитална Европа (Digital Europe) за периодот 2021-2027 година, информираат во Министерството за информатичко општество и администрација. Оттаму додаваат дека Владата го овластила министерот Адмирим Алити да ја потпише спогодбата, со што Македонија од 1 јануари ќе биде земја членка на програмата, а сите граѓански организации,...

ЕСМ обезбеди електронско плаќање на сметките за парно за скопјани

По двомесечната пауза, скопјани повторно ќе можат да ги плаќаат по електронски пат месечните сметки за парно греење. ЕСМ Снабдување со топлина воведе електронски систем за безбедно плаќање на фактурите за топлинска енергија на новата интернет-страница ЕСМ Снабдување (esm-snabduvanje.mk). „Воведувањето на новиот систем за електронско плаќање е резултат на определбата на ЕСМ Снабдување секогаш да им излегува во пресрет на...

Грковска: Сајбер безбедноста ни е приоритет

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска се сретна со Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија во нашата држава. На состанокот, Грковска ги поздравила активностите на Кралството Холандија за градење на силна мрежа за кибер безбедност. Се заблагодарила и за поканата на холандската амбасада, Северна Македонија да се приклучи кон GFCE-глобалниот форум за кибер-експертиза. „Сајбер безбедноста...

Студентите сместени во државните студентски домови може да аплицираат за Студентска картичка

Студентите кои се сместени во еден од државните студентски домови што се под раководство на Државниот студентски дом „Скопје“ (ДСД „Скопје“) може да аплицираат за Студентска картичка која ќе има повеќе намени. Како што информираа од ДСД „Скопје“, потребно е студентите да регистрираат профил на интернет-страницата на домот за да креираат нови договори за сместување, со што автоматски се креира...

Еднаков пристап и инклузивност на граѓаните преку дигитализацијата да биде приоритет за земјите од регионот

Целите и активностите на носителите на одлуки од земјите на Западен Балкан треба да бидат ориентирани кон крајната цел да им биде обезбеден еднаков пристап до услугите за сите нивни граѓани и да бидат што е можно поинклузивни. Ова беше заклучокот од панел дискусијата на тема „Приоритетите во Националните акциски планови за Отвореното владино партнерство на земјите од Западен...

ДЕБАТА Граѓаните да бидат во фокусот на акциските планови преку дигитализацијата

Отвореното владино партнерство (ОВП) преку дигитализацијата да се користи за вклучување на граѓаните, особено на маргинализираните групи, и пред сè, да биде во корист на граѓаните за работи кои се навистина важни за нив, да се земе поука од минатото за работите кои не функционирале за истите да профункционираат, а се со цел да се постигне прогрес како општество,...

Безбедноста на веб-страниците на државните институции е скап процес, недостасуваат експерти, обуки и стандарди

Во изминатиот период, веб-страниците на државни институции беа мета на хакерски напади. Најсвежи се случаите со „IKnow“ системот за електронска поддршка на најголемиот државен универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, кој не функционираше со денови, а повеќе од две недели, надвор од целосна употреба беше веб-страницата на Министерството за образование и наука. Во септември, Министерството за земјоделство, шумарство...

Мета факт: Средношколците не ги добија ветените таблет-компјутери, постапката е во тек

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска во својата предизборна кампања „Програма за модерно Скопје“ вети дека сите ученици во училиштата за средно образование и сите професори ќе добијат таблет-компјутери, како и дека за користење на опремата, наставниот кадар ќе биде обучен. На ова ветување, наводно, од град Скопје во моментов се работи, па затоа го оценуваме како делумно исполнето....

Отворена конференцијата е-Општество.мк, во фокусот кибер отпорноста за слобода и безбедност

Фондацијата Метаморфозис по 18-ти пат ја организира меѓународната конференција е-Општество.мк, која што денеска започна во хотелот „Мериот“ во Скопје. Со исклучително актуелната тема „Кибер отпорност за слобода и безбедност“ што ја третира, конференцијата започна пред преполна сала со обраќања на амбасадорите на ЕУ, Дејвид Гир, на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп, како и на Обединетото Кралство, Метју Лосон. Како...

Сметките за парно почнаа да стигнуваат, ЕСМ електронско плаќање допрва ќе воведува

ЕСМ Снабдување со топлина како наследник на БЕГ почна да ги испраќа месечните сметки за топлинска енергија за октомври. Сепак, досегашната можност да се платат сметките онлајн граѓаните засега ја немаат, така што за да платат сметка ќе треба да одат до пунктовите на ЕСМ Снабдување, во банка или пошта, а како други начини за плаќање засега може да...

Најголем дел од средношколците за ученички стипендии аплицирале по електронски пат

Дигитализацијата при аплицирањето за ученички стипендии за учебната 2022/2023 година придонесе оваа година за првпат да нема долги колони ученици и родители, односно старатели да чекаат пред Министерството за да ги поднесат потребните документи, велат од Министерството за образование и наука (МОН). Министерот за образование Јетон Шаќири истакна дека најголем дел од пристигнатите апликации за ученички стипендии биле во електронска...

Со апликацијата „Имерсиум“ поблиску до македонското културно наследство

Голем број посетители вчера имаа можност да видат како е да се чекори по стапките на римскиот император Теодосиј за време на неговата прва посета на археолошкиот локалитет Стоби за која има записи дека се случила кон крајот на четвртиот век од нашата ера, наведено е во соопштението на Центарот за сицијални иновации „Блинк 42-21“. Оттаму информираат дека впечатливото...

Дигитална библиотека и игри за деца достапни на новата апликација „Бокси“

„Бокси“ е првата детска апликација наменета за читање и слушање книги во Македонија. Како што информираат од младиот тим ентузијасти, кој ја креирал оваа апликација, таа е направена за да го разубавува светот на најмладите и конечно да ја разбуди љубовта кон литературата и читањето. „Знаевме дека мора да ги споиме светот на игрите и светот на книгите. Тоа и...

Со нов закон, Европската Унија се подготвува да ги смени правилата на Интернетот

Европската Унија подготви нови правила кои треба да ја „зауздаат“ доминацијата на големите технолошки компании како „Гугл“, „Епл“ и „Мета“, кои ќе бидат приморани да ги отворат своите услуги и платформи и за помалите компании и програмери, пренесува Би-Би-Си. Новиот закон ќе ги промени правилата за најголемите и највлијателни компании, наречени „вратари“ (gatekeepers). Со стапувањето на сила на Законот за...

Доаѓа крајот на споделувањето лозинки за гледање на Нетфликс

Од почетокот на 2023 година, Нетфликс ќе започне да наплаќа дополнителни средства на оние корисници што ќе ја споделат нивната лозинка на други лица, пишува CNET. Нетфликс сака да ги примора оние што гледаат бесплатно филмови и серии на нивната платформа да платат за ваквите услуги. На Нетфликс ќе се воведе систем што ќе додава дополнителни надоместоци на вашиот акаунт...

ЕСМ: Граѓаните да пријават ако имаат ладни радијатори наутро

Парно греење е обезбедено до објектите кои се поврзани на мрежата за снабдување, но граѓаните кои наутро немаат топли радијатори треба да проверат со управителот на објектот и да пријават дефект, порачуваат од ЕСМ Снабдување во изјава за Мета.мк. „Грењето функционира наутро за сите кои се приклучени, а во зависност од температурата која се мери во попладневнте часови се одредува...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...