fbpx
Таг: дигитални учебници

таг: дигитални учебници

Порталб: МОН ќе ги дигитализира учебниците од прво, второ, четврто и петто одделение

Министерството за образование и наука (МОН) ќе ги откупи авторските права на сите учебници од прво, второ, четврто и петто одделение за да го постави нивниот електронски формат во дигиталната библиотека „е-учебници“ со цел учениците да можат да ги преземат истите на паметни телефони, таблети или компјутери, пишува Порталб.мк. Учениците од прво и второ одделение досега немаа пристап до ниту...

Повлечен од Собрание законот за дигиталните учебници, од МОН велат ќе оди повторно на јавна расправа

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја известил граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ дека владата го повлекла предлог-закон за учебници и други наставни и дидактични материјали во основно и средно образование. Од Министерството за образование и наука (МОН) денеска за „Порталб.мк“ информираа дека ова законско решение ќе биде повторно достапно за јавна дискусија и вклучување на сите...

Онлајн анкета: Младите сакаат самите да изберат дали ќе учат од дигитален или отпечатен учебник

дигитални учебници
Дигитализацијата на образованието што ја најави Министерството за образование и наука и која треба да се случи од следната учебна година покрена низа реакции и негодувања во јавноста од страна на родителите на учениците, кои покренаа и иницијатива против најавените промени. Тие не се согласуваат, меѓу другото, ниту со воведувањето на дигитални учебници во училиштата. По бојкотот на наставата...

МОН: Промена која носи квалитет на образованието, не смее да биде причина за бојкот на настава од учениците

Новиот Закон за учебници и други наставни и дидактички материјали е современо решение базирано на глобални образовни стандарди и значително ќе ја унапреди наставата, интеракцијата помеѓу наставниците и учениците, ќе го намали обемот на домашните задачи и работата на родителите и старателите со учениците и ќе донесе подобрување на севкупниот квалитет на националниот образовен систем. Оваа промена не смее...

МОН: Граѓаните и родителите да не подлегнуваат на политички манипулации за Законот за учебници

Министерството за образование и наука (МОН) денеска информираше дека не се откажува од носењето на целосно нов закон за учебници со кој се воведуваат современи материјали за учење и се нуди можност за дигитализација. Истиот ќе биде на дневен ред на Влада, а потоа ќе биде доставен и до Собранието, велат од министерството, од каде што уште еднаш реагираа...

МОН: Дезинформација е дека дигитализацијата има за цел да го замени учењето на училиште со онлајн учење

По денешната прес-конференција на Сојузот на средношколци во врска со дигиталните учебници, од Министерството за образование и наука излегоа со појаснување и потсетуваат дека од следната учебна година се воведува комбиниран модел на примена на материјалите за учење, кој ќе се имплементира сукцесивно во следните неколку години. Ова решение не предвидува дигиталниот учебник да биде единствена опција за учениците,...

Сојузот на средношколци: Не сме против дигитализација на учебници, но тоа не смее да биде постулат туку алтернатива

Не сме против дигитализацијата, но тоа е тежок процес за нашата земја што го увидовме во текот на пандемијата за време на онлајн наставата, рече на денешната прес-конференциј, претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, кој се обрати по повод најавите за дигитализација на образованието и воведување дигитални учебници во основно образование. „Голем од учениците немаат пристап до дигитална опрема....

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...