fbpx
Таг: дигитален свет

таг: дигитален свет

Метаверзум платформа во која се креираат дизајнерски прачиња облека е најкористена социјална мрежа во Јужна Кореја

Иако во повеќето земји од светот и кај поголемиот дел од популацијата се актуелни социјалните мрежи како Инстаграм, Твитер, Тик Ток, постои голема група на млади луѓе кои најмногу користат платформи дел од метаврзумот каде што може да се проверува и негува аватарот на корисникот. Аватар или дигитална мини пресликана фигура на човекот кој е корисник на платформата е алатка...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...