fbpx
Таг: дигитален самит

таг: дигитален самит

Ковачевски: Огромна ни е посветеноста за дигитална трансформација на општеството

Нашата посветеност да обезбедиме дигитална трансформација на општеството и приближување на европските стандарди е огромна и видлива. Во Северна Македонија во моментов 83 отсто од домаќинствата имаат пристап до широкопојасен интернет, а 91 отсто од компаниите користат различна технологија, како и широкопојасен интернет, кажа во своето обраќање денеска премиерот Димитар Ковачевски, кој се обрати на отворањето на Талинскиот дигитален...

Претставници од Гугл, Мајкрософт и Спотифај на самит за вештачка интелигенција во Скопје

За прв пат во Скопје, од 29 до 30 септември 2023 година во салата на Националната опера и балет, ќе се одржи водечки меѓународен високо-технолошки самит. Темата на самитот е истражувањето на моќта на вештачката интелигенција и новите технологии. Светски реномирани експерти за вештачка интелигенција од водечките светски комании како Microsoft, Google, Spotify, BBC, Boston Consulting Group, Wipro, Universal Robots...

На 1 јули се укинува роамингот помеѓу шесте земји на Западен Балкан

Почнувајќи од 1 јули, граѓаните нема да плаќаат за користење на роаминг услугите во шесте земји на Западен Балкан: Србија, Македонија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. На 4 април 2019 година, ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан на Дигиталниот Самит во Белград, Србија го потпишаа регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. Како...

Прв виртуелен самит „Жени во маркетинг индустријата“

Над 30 говорници од 20 земји ќе говорат на првиот виртуелен самит за „Жени во маркетинг индустријата“. Самитот ќе се одржи од 28 до 30 април, а ќе се вклучат гости, меѓу кои и маркетинг директорката на една од најголемите компании „IBM“, Раки Вориа, која претходно беше извршен директор во Microsoft. На самитот ќе се зборува за теми како брендирање...

Владите од регионот се обврзаа на поевтин роаминг и поголема дигитална поврзаност

На крајот на дводневниот Дигитален самит на Западен Балкан, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски одржаа прес конференција на која ги пренесоа пораките и заклучоците кои произлегоа од првиот самит за дигиталната агенда на регионот. Манчевски ги изнесе и конкретните заклучоци за кои се обврзаа сите земји од Западен Балкан. - Ние сме...

Поповски: Ќе се обидеме Велес да стане синоним на борбата со лажните вести

На панелот „Медиумите во дигиталната ера: Борбата против лажните вести“ на Дигиталниот самит кој денес завршува во Скопје, министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, рече дека Велес, за жал, станал синоним на лажните вести. - Ние ќе се обидеме Велес да стане синоним на борбата со лажните вести не само во тој град, туку и во Македонија – рече...

ЕИБ финансиски ќе го поддржи регионот за развој на дигиталните технологии

Регионалниот директор од Европската инвестициона банка (ЕИБ), Мигуел Моргадо во дискусијата на панелите на Дигиталниот самит рече дека ЕИБ инвестирала повеќе од 10 милиони евра во нашиот регион во процесот на развој на клучните дигитални технологии во последните години. - Планот е оваа помош да се зголеми во следниот период со оглед на тоа дека Европската инвестициона банка е финансиска алатка...

Дигитален самит: Образованието треба да ги подготви младите за новите технологии

На панелот „Дигитални разговори“ кој се одржа вчера во рамките на Дигиталниот самит на земјите од Западен Балкан, учесниците разговараа за потребата од следење на најновите трендови во дигитализацијата и истакнаа дека сè повеќе социјални интеракции, однесувања, одлуки, мислења и трансакции се дигитализирани и посредувани од онлајн платформи. - Една третина од вештините потребни денеска, веќе нема да бидат корисни за...

Владите од региoнот ќе работат на дигитална трансформација за квалитетен живот

Во рамките на  Дигиталниот самит за Западен Балкан имаше и работен ручек на премиерот Зоран Заев, еврокомесарите Јоханес Хан и Марија Габриел, претседавачот на министерскиот совет на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, заменик-претседателката во Владата на Албанија, Сенида Меси, државниот секретар во министерството за економија и енергетика во Владата на Германија, Томас Берејс, претставници...

Поевтиниот роаминг и дигиталното поврзување во фокусот на Дигиталниот самит

Очекувам намалување на цените на роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан и ЕУ, заедно да настапиме за подобар пристап до широкопојасен интернет, да има меѓусебно признавање на дигиталните печати како и земјите од Западен Балкан дигитално побрзо да влезат во ЕУ отколку политички. Ова го истакна министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на отворањето на Дигиталниот самит на...

Герберих на Заев му ја пренел поддршката од Германија за евроатлантските аспирации

Премиерот Зоран Заев претпладнево се сретна со амбасадорот на Германија, Томас Герберих кој пренел поддршка од Германија за евроатлантските аспирации на државата. Герберих го информирал Заев дека Македонија ја има мнозинската поддршка и од германскиот Бундестаг за пристапување на земјава во Европската унија. „Амбасадорот Герберих соопшти дека пратениците од германскиот Бундестаг се вратиле во Германија со позитивни импресии од посетата на Македонија,...

Хан, Габриел, седум премиери ќе учествуваат на првиот Дигитален самит во Скопје

Македонија ќе биде домаќин на еден од најголемите регионалните настани за оваа година, Дигиталниот самит за земјите од Западен Балкан, кој ќе се одржи на 18 и 19 април во Скопје. Настанот претставува дел од Берлинскиот процес и има за цел регионална координација за приближување на регионот до Европската Унија. - Во последната Стратегија за Западен Балкан и за проширувањето на Европската...

Прифаќањето на дигиталните сертификати во регионот ќе биде во фокусот на Самитот

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во рамки на меѓународната конференција на тема „ИТ Хаб Конект 2018 – иновации, регулатива, инвестиции“, што се одржува во Софија, се сретна со еврокомесарката за дигитална економија и општество, Мариа Габриел и министерот за иновации и технолошки развој на Србија, Ненад Поповиќ. Манчевски на Габриел и ги претставил активностите кои МИОА ги превзема...

Пониски цени на роамингот помеѓу Македонија и Бугарија, тема на Дигиталниот самит

Регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија разгледуваат можности за намалување на цените на роаминг на услугите помеѓу двете држави, информираат од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Новини за најавеното намалување на цените во роаминг помеѓу двете држави се очекуваат на претстојниот Дигитален самит, чиј домаќин ќе биде Македонија во април, и на Самитот за Западен Балкан,...

Манчевски со еврокомесарката Габриел ќе разговара за Дигиталниот самит во Скопје

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска ќе се сретне со еврокомесарката Мариа Габриел во рамките на неговата работна посета на Софија, Бугарија. На состанокот, како што информираат од МИОА, меѓу другото, ќе се разговара и за престојниот Дигитален самит што ќе се одржи во Скопје, на 18 и 19 април, оваа година. „Поддршката од Бугарија како земја која...

Напролет Македонија ќе биде домаќин на првиот регионален дигитален самит

Македонија ќе биде прва земја домаќин на регионален дигитален самит, кој во рамки на Берлинскиот процес ќе се одржи следната пролет, во април или во мај, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Манчевски рече дека при подготовката на концептот за самитот, биле вклучени бизнис-секторот, универзитетите и граѓанските организации. - Дигиталниот самит ќе трае два дена и ќе...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...