fbpx
Таг: Џон Кенеди

таг: Џон Кенеди

Објавени нови документи за убиството на Кенеди

Американскиот Национален архив објави нови 676 владини документи поврзани за убиството на некогашниот претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, во 1963 година. Тоа е трето објавување на документи од Националниот архив годинава. Претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела нареди преостанатите податоци да станат достапни за јавноста и им нареди на федералните агенции повторно да ги проучат предложените интервенции и...

Центарот на Штип излепен со „потерници“ за пратеникот на СДСМ, Бочварски

На повеќе локации во центарот на Штип денеска беа излепени лажни потерници за пратеникот во Собранието на Република Македонија од СДСМ, Благој Бочварски. На „потерниците“, Бочварски се бара за предавство, односно, како што стои на нив, заради „прифаќање на редефинирање на државатa и албанскиот јазик... промена на химната и знамето и воведување казни од 5.000 евра за непознавање на албанскиот...

„Потерниците“ за пратениците на СДСМ по урнек на „потерниците“ за Обама и за Кенеди

Лажни потерници со ликовите на пратениците на СДСМ, Стево Пендаровски, Павле Богоевски и Ивана Туфегџиќ, утрово беа излепени во неколку скопски населби. Во нив овие пратеници на СДСМ се обвинуваат дека се предавници и дека прифатиле официјализирање на албанскиот јазик како втор службен јазик, двојазични банкноти и униформи, како и дека прифатиле редефинирање на државата како вовед во кантонизација и во...

Што значи оригинално СОС: „Спасете ни ги душите“, „Спасете ни ја кожата“… од Сорос?

Вчера беше објавено формирањето на новото граѓанско движење „Стоп операција Сорос“, чија кратенка, односно акроним е идентичен со интернационалниот Морзеов сигнал за тревога и за помош при несреќа - СОС (три точки, три цртички и три точки). Целта на движењето, како што велат основачите, Цветин Чилиманов, Никола Србов и Ненад Мирчевски, е „да се иницира и да се даде придонес...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...