fbpx
Таг: џихад

таг: џихад

Верска пропаганда која му се заканува на Косово

Опасните содржини кои промовираат политички ислам, верски екстремизам, вклучително и „света војна“ (џихад) за создавање на исламска држава и непочитување на уставот на земјата, и натаму се присутни на стотици веб-страници на албански јазик, пренесува на македонски „Вистиномер. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   KALLXO.com, во своето истражување спроведено за Центарот против дезинформации на Западен Балкан, предводен од Фондацијата Метаморфозис, откри...

Ал каеда ги повикува борците да се подготват за „долг џихад“

Еден од лидерите на Ал каеда ги повика своите приврзаници и сите екстремисти во Сирија да се обединат и да се подготват за „продолжена света војна“, објави денеска новинската агенција на Ал каеда, „Ас шахаб“. Ајман ал Завахири во аудиопорака до исламистичките екстремисти им порача да останат цврсто и да ја сменат тактиката во герилско војување. Тој изјави дека „меѓународната сатанска...

Припадници на Исламска држава со порака до Балканот

Видеоснимка насловена „Честа е во џихадот, порака до Балканот“, беше објавена од Медиа-центарот „Алхајат“,  пропаганден центар направен за да ги пренесе исламските пораки до публиката од Западот. Видеозаписот, во кој нараторот зборува на англиски, трае повеќе од 22 минути, а се зборува за историјата на Балканот и за муслиманските заедници во Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Албанија и во други држави во...

Јеменската Ал Каеда најавува нови напади

Разгранокот на терористичката организација Ал Каеда во Јемен најави нови напади во САД и на Западот, неколку дена откако ја презеде одговорноста за масакрот во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. - Подготвени сме и ги демнеме непријателите на Алах. Ги поттикнуваме верниците да го направат тоа – рече во видеоснимката Насер бин Али ал-Анси, еден од лидерите на организацијата, притоа...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...