fbpx
Таг: џез

таг: џез

Концерт на Мизар и хорот „Хармониси“ в недела во Филхармонија

В недела во Филхармоијата ќе се одржи еден многу необичен концерт, полн со добро познати звуци претставени во ново светло. Станува збор за концерт на Мизар, култната македонска дарквејв група, која овојпат ќе биде придружена од македонскиот византиски хор „Хармониси“, предводен од проф. Ристо Солунчев, како и од група free jazz музичари, предводена од Дени Омергаиќ, кој служи како...

„Строг пост“ го издадоа својот деби албум: Свири како што сакаш, а не како што си замислил

Составот „Строг пост“ го издаде својот истоимен деби албум. Тие го промовираа  издавањето на албумот на ЦД на 16 јануари во „Котур“ со експлозивен концерт, на кој вешто ја поканија публиката во својот разнолик и широк музички свет. „Строг пост“ е трио составено од Филип Букршлиев (гитара/синтисајзер), Дени Омерагиќ (бас гитара) и Кристијан Новковски (тапани). Тие свират во безброј други...

Првиот концерт на Националниот џез оркестар следната недела во НОБ

Новоформираниот Национален џез оркестар ќе го отсвири својот прв концерт, насловен Jazz Nova на 23 јануари во Националната опера и балет. На концертот ќе може да се чујат биг бенд композиции на истакнати македонски џез автори од повеќе генерации. Со концертот свечено ќе се одбележи започнувањето со работата на Националниот џез оркестар. Националниот џез оркестар е наследник на Биг бенд оркестарот...

КАНТОН6 и Глигор Кондовски со концерти в петок во „Буква“

Во рамки на проектот „Џез во Центарот“ овој петок (21.07) во кафе книжарницата „Буква“, концерти ќе одржат домашните изведувачи, бендот КАНТОН6 и Глигор Кондовски. Проектот „Џез во Центарот“ е насочен кон музичко оплеменување на градските-центарски катчиња. Глигор Кондовски е дипломиран виолинист и магистер по филмско и ТВ сценарио, кој работи како професор по виолина.  Во портфолиото на Кондовски се запишани шест...

Четвртото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ почнува вечерва во Филхармонија

Четвртото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, во организација на дискографската куќа „ПМГ Џез“, почнува вечерва на Мала сцена во Филхармонија. Фестивалот ќе трае до 20 мај. Организаторите на фестивалот најавија најквалитетна и најразновидна програма досега и неколку промоции на нови музички изданија. „Ми се чини дека нашиот фестивал полека почнува да добива облик, па и да стои на сопствени нозе....

Целодневен џез хепенинг во „Ибни Пајко“: Today It’s All about Jazz Vol.7

По повод Меѓународниот ден на џезот, денес со почеток во 11 часот Здружението на џез музичари, ЗЏМ Скопје ќе се одржи седмото издание на целодневниот џез хепенинг под наслов „Today It’s All About Jazz“, организиран од страна на Здружението за џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје, ќе се одржи денеска со почеток во 13 часот во паркот...

Оливер Самоуилан џез квартет в недела на Jazz day во Битола

Културен и информативен центар Битола (КИЦ Битола) организира џез концерт в недела, во рамки на културната манифестација Jazz day. Ќе настапи Оливер Самоуилан џез квартет, со почеток во 13 часот в недела на Офицерски дом - Плато. Соработката помеѓу францускиот џез музичар Оливиер Самоуилан со македонските џез музичари Сашо Поповски, Иван Бејков и Ратко Даутовски е континуитет на предходната соработка...

Меѓународниот ден на џезот денеска се одбележува со настапи на македонски џезери

Во паркот „Ибни Пајко“ денеска се одржува манифестацијата Today It's All About Jazz, во организација на Здружението на џез музичари. Целодневниот хепенинг е дел од глобалната прослава на Меѓународниот ден на џезот, кој во земјава се организира по шести пат. „На платото зад Филхаромијата ќе настапат најдокажаните македонски џез музичари кои уште еднаш ќе придонесат Today It's All About Jazz...

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“, а веднаш по нив, Дино Имери, еден од најдобрите надоаѓачки композитори и пијанисти на современа класична музика кај нас, кој ќе настапи соло на пијано, информираат организаторите на фестивалот „„Такси Конзилиум“ е квартет на...

Седум концерти во кругот на МКЦ по повод Меѓународниот ден на џезот

Денеска, на Меѓународниот ден на џезот, програмата „Култура во време на корона“ ќе биде посветена на џез-музиката. Во кругот на МКЦ ќе настапуваат седум македонски музичари и групи. За во 14 часот е закажан концертот на Антноие, во 15 часот ќе почне настапот на „Zulu4“, во 16 часот за скопјани ќе настапуваат „Parussion group“, во 17 часот ќе почне концертот...

Триото на Дамјан Пејчиновски вечерва на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва, од традиционалните сцени, ги сели публиката и изведувачите во „Куба либре“, на брегот на Охридско Езеро. Концерт ќе го исполни гитаристот Дамјан Пејчиновски со неговото трио во кое настапуваат и Горан Гешовски на бас-гитара и Стефан Миладинов на гитара. На програмата се класични дела во џез-аранжмани, како и дела од правецот џипси-џез.

Во продажба билетите за „Скопски џез-фестивал“

Билетите за претстојното издание на „Скопски џез-фестивал“, кој оваа година ќе се одржи од 15 до 18 октомври, се пуштени во продажба. Билетите можат да се набават на билетарниците на „Југотон рекордс“ и на Македонска опера и балет, како и преку интернет на www.mktickets.mk. Цените на билетите и сите други детали околу продажбата се достапни на веб-страницата на фестивалот www.skopjejazzfest.com.mk.  

Интернационален џез викенд во Прилеп

На големо задоволство на прилепските љубители на најслободната музичка форма и воопшто на урбаното живеење, последните денови од месец август, 27, 28 и 29 во Прилеп се организира Џез Викенд, манифестација која нуди богата програма со настап на повеќе изведувачи од европските простори. Овај фестивал за прв пат се одржа во 2012 година и уште веднаш се виде дека ентузијазмот...

Концерт по повод Меѓународниот ден на џезот

Меѓународниот ден на џезот ќе биде одбележан со концерт на отворено, на платото пред трговскиот центар „Скопје сити мол“, в четврток (30 април). На концертот ќе настапат Мартин Ивановски, „Бас енд глас“, Ади, Дино и „Џоле трио“ и „Давид Нешковски трио“. Годинешната прослава на Меѓународниот ден на џезот ќе биде посветена на прерано починатиот македонски џез-музичар Јовица Јовановски и на кубанскиот...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...