fbpx
Таг: ЏесБејли

таг: ЏесБејли

Џес Бејли оптимист дека земјава ќе влезе во ЕУ: Уставните измени се решение за бугарското вето

Поранешниот амбасадор на САД во Скопје Џес Бејли вели дека уставните измени се јасно решение за бугарското вето, но оти ќе биде разочарување ако има ново вето понатаму што ќе го закочи патот кон Европската Унија. Бејли, во интервју за Гласот на Америка на македонски, вели дека е оптимист оти земјата ќе влезе во ЕУ, но дека не може да...

Бејли: Партиите да се фокусираат на спроведување на договореното

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, на својот твитер-профил се огласи со коментар по повод синоќешното постигнување договор од партиите потписнички на Договорот од Пржино. „Минатата ноќ постигнат е значителен напредок во исполнувањето на Договорот од Пржино и во придвижувањето на земјата напред. Откако новите закони ќе бидат донесени, важно е фокусирањето кон нивното спроведување, особено на изборниот законик....

Ако лидерите вечерва се договорат, законите утре на собраниска седница

Во Клубот на пратеници почна средбата на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Се очекува лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино да го кажат последниот збор околу спорните прашања за законот за влада и за законот за приватност. На средбата присуствуваат и амбасадорот на Соединетите Американски Држави (САД)...

Бејли: Загрижен сум за неможноста на лидерите да постигнат договор

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, на својот твитер-профил објави дека е загрижен затоа што лидерите на политичките партии вчера не постигнаа договор на лидерската средба на која присуствуваше и еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. „Длабоко сум загрижен за неможноста лидерите да постигнат договор. Договорите од Пржино се начин да се осигура одговорност, да се подобрат условите за слободни...

Почна клучната лидерска средба со Хан во Пржино

Почна лидерската средба на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино во резиденцијата на ЕУ со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на која присуствуваат и американскиoт амбасадор Џес Бејли и белгискиот олеснувач Питер ван Хојте. Партиите треба да се договорат околу законот за влада со кој е предвидено поставувањето министри и заменици-министри од СДСМ во преодната влада, законите за...

Бејли и Ван Хојте ја засилија лидерската средба

Преговорите добија засилување, така што на средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, пристигнаа и американскиот амбасадор Џес Бејли и белгискиот олеснувач Питер ван Хојте. На лидерска средба со еврокомесарот се претседателите на четирите најголеми партии во Македонија. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигна на средбата со Радмила Шекеринска, Рената Десковска, Дамјан Манчевски и со Оливер Спасовски. Претходно, еврокомесарот Хан се...

„Твитер“: Груевски задоцни, Бејли му напиша уште еден неоправдан

Премиерот Никола Груевски доцнеше 50 минути од закажаниот почеток на манифестацијата за отворањето на новата учлишна зграда за учениците со оштетен вид од државаното училиште „Димитар Влахов“, по што амбасадорот на САД, Џес Бејли, реши да ја почне манифестацијата со министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. Премиерот Груевски се појави на средина на говорот на амбасадорот Бејли, по...

Отворен нов објект во училиштето за деца со оштетен вид „Димитар Влахов“

На светскиот ден за лица со оштетен вид се отвори новиот училишен објект за учениците со оштетен вид од државаното училиште „Димитар Влахов“. Објектот е изграден и уреден со донација од европската команда на американската војска, реализирана преку Амбасадата на САД во Скопје. - Новиот објект е со површина од 463 квадратни метри и е донација на европската команда на армијата...

Бејли: На специјалната обвинителка треба да ѝ се дадат ресурсите што ѝ се потребни

„Пратениците, четирите политички партии и Советот на јавни обвинители ја изгласаа специјалната јавна обвинителка врз основа на нејзината професионалност. Сметам дека треба да ѝ ги дадат ресурсите што ѝ се потребни за да ја зврши својата важна работа“, рече амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, заедно со премиерот Никола Груевски го отворија новиот училишен објект за учениците со оштетен вид од државаното училиште...

Бејли го чекаше Груевски 50 минути

Педесет минути амабасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, го чекаше премиерот Никола Груевски на почетокот на пуштањето во употреба на нов училишен објект во Државното училиште за рехабилитација на деца и на младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“. Од кабинетот на Груевски за денеска најавија посета на Општина Кисела Вода. Во најавата беше наведено дека тој ќе присуствува на пуштање во употреба на нов...

Рената Дескоска се сретна со американскиот амбасадор Џес Бејли

Рената Дескоска, потпретседателка на Собранието, денеска се сретна со американскиот амбасадор Џес Бејли. На средбата, Дескоска го информирала Бејли за работата на пратеничката група на СДСМ во Собранието, како и за предлог-законите што ги поднесе СДСМ. Амбасадорот Бејли изрази задоволство од исполнувањето на договорот за избор на специјален јавен обвинител и ја нагласи потребата за што поскоро формирање и почеток на работата...

Ахмети во Амбсадата на САД: Главна тема на разговорите, изборот на специјален обвинител

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, точно во закажаното време влегол во американската амбасада на разговор со амбасадорот на САД, Џес Бејли, и со амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, јавува телевизијата „Телма“.  Разговорите, наспроти очекувањата, се одолжиле на повеќе од час и половина, а по излегувањето од амбасадата, Ахмети не дал изјава. Од неговата партија за „Телма“ информираат дека главна тема на разговорите...

Средба на Чавков со амбасадорот Бејли и со генерал Фрејзер

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, денеска во просториите на Министерството ги прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави (САД) во земјава, Џес Бејли, и генералот Вилијам Фрејзер Трети, кој е на чело на делегација на армијата на САД што, во рамки на програмата „Капстон“, е во посета на нашата земја. Во кусото соопштение од МВР се вели дека, меѓу другото,...

Бејли: Македонија победи

Лидерите ги ставија интересите на граѓаните пред партиските интереси, рече американскиот амбасадор Џес Бејли, поздравувајќи го постигнатиот договор за излез од политичката криза. - Македонија победи. Сакам да ги пофалам лидерите што постигнаа договор синоќа и ги ставија граѓаните пред политичките интереси на партиите. Самиот договор ќе значи многу работа и исполнувањето на одредбите од тој договор ќе значи дека...

Заев се сретна со американскиот конгресмен Елиот Енџел

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски, и од членот на извршниот одбор на СДСМ и претседател на комисијата за економија, Драган Тевдовски, попладнево се сретна со делегација предводена од американскиот конгресмен Елиот Енџел, од која дел беше и амбасадорот на САД во Македонија, Џејмс Бејли. Актуелната политичка криза во Македонија, меѓуетничките односи и евроатлантските перспективи беа главните...

Ахмети на средбата со амбасадорот Бејли: Да се почитува договорот од 2 јуни

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска се сретна со амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, во седиштето на партијата во Тетово, на која, како што соопштуваат од ДУИ, разговарале за политичката криза по разговорите во Брисел. „Претседателот Ахмети истакна дека договорот од 2 јуни треба да се почитува од сите потписници и треба да се прават...

И по осум века начелата од Магна карта се пример за слободарските права на граѓаните

На Универзитетот на Југоисточна Европа се одржа Меѓународна конференција по повод 800 години од донесувањето на документот Магна карта, првиот англиски уставен документ со кој биле загарантирани правата на граѓаните. На конференцијата присуствуваа Амбасадорите на САД и на Велика Британија, Џес Бејли и Чарлс Едмунд Гарет. И двајцата во своите говори истакнаа дека документот е првиот чекор кон воспоставување парламентарна демократија. -...

Бејли од Охрид: Глобални се предизвиците со климатските промени

Предизвиците со климатските промени се глобални, но чекорите што ги преземаат локалните заедници се токму тие што ги прават решенијата. Ова во Охрид го нагласи американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, на втората Меѓународна конференција за климатски промени, организирана во рамките на проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Здружението за одржлив развој „Милеуконтакт...

Тројката Хан-Орав-Бејли посредува меѓу лидерската четворка

Американскиот амбасадор, Џес Бејли, им се придружи на еврокомесарот Јоханес Хан и на евроамбасадорот Аиво Орав, на лидерската средба во резиденцијата на евроамбасадорот на Водно. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, утринава од 9.45 часот се во резиденцијата на ЕУ, каде со посредништво на Хан се обидуваат да најдат излез од политичката криза. По неколкучасовни разговори,...

Чавков и Бејли во посета на Куманово

Кумановско Диво Насеље денеска го посетија министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, и амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, кој се сретна и со градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски. По средбата, Чавков изјави дека ова е негова прва посета како министер за внатрешни работи на СВР Куманово по настаните од 9 и од 10 мај, но рече дека претходно тука бил...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...