fbpx
Таг: џек ма

таг: џек ма

Во Македонија работната седмица трае подолго од каде било во ЕУ (инфографик)

Во Македонија работната седмица трае подолго отколку во која било земја-членка на Европската унија, а по бројот на работни часови седмично, земјава е втора на Балканот. Седмично во Македонија се работи 42,3 часа, а просечната работна недела во земјите на Европската Унија трае 40,3 часа, покажуваа податоците од Еуростат за 2017 година. Во Европската Унија, најдолга работна недела има во...

САД забранија „Манигрем“ да се продаде на „Алибаба“

Регулаторите во САД го забранија продавањето на гигантската фирма за трансфер на пари „Манигрем“ (Moneygram) на кинеската „Ент Фајненшел“, компанија за дигитални плаќања на корпорацијата „Алибаба“. Продажбата беше најавена пред една година, а сумата што беше понудена изнесуваше 1,2 милијарди долари. Тоа е најголемата кинеска зделка досега, блокирана од администрацијата на Доналд Трамп. Комисијата за странски инвестиции вели дека геополитичките прилики...

Роботите ќе ги потиснат и директорите на компаниите, тврди првиот човек на „Алибаба“

Првиот човек на најголемата кинеска продажна веб-страница „Алибаба“, Џек Ма, вели дека светот треба да се подготви за болни промени во економијата, кои ќе ги предизвика интернетот. - Светот мора да го промени системот на образование и да се учи како се работи со роботите за да може да се ублажат ударите што ќе бидат зададени од автоматизацијата и од интернет-економијата – изјави...

Сопственикот на „Алибаба“ стана советник на Дејвид Камерон

Основачот на кинеската интернет-компанија „Алибаба“, Џек Ма, е именуван за советник за економски прашања на британскиот премиер Дејвид Камерон, соопшти денеска британската влада. Тоа именување дојде еден ден пред посетата на кинескиот претседател Си Џипинг во Велика Британија, чија цел е зајакнување на економските врски меѓу двете земји. - Џек Ма ќе биде советник за зголемување на извозот на малите и на...

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право...