fbpx
Таг: џамија

таг: џамија

Франција затвора четири џамии поради ширење радикализам

Францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев, наложи да се затворат четири џамии во парискиот регион. Оваа мерка е наложена затоа што џамиите пропагирале радикална идеологија. Десетина џамии беа затворени во Франција по нападите изведени во Париз во ноември 2015 година. Министерството не прецизираше кои џамии ќе бидат затворени, но наведе дека тие се источно, западно и северно од француската престолнина. „Под...

Две бомби експлодирале во Дрезден, едната во џамија

Германската полиција соопшти дека во понеделникот вечерта во Дрезден експлодирале две импровизирани бомби. Едната била поставена во локална џамија, а при експлозиите никој не е повреден. - Иако досега никој не презеде одговорност, мотивот најверојатно е ксенофобија – наведе шефот на дрезденската полиција, Хорст Кречмар.

Италија: Протести поради градење џамија кај „Кривата кула“ во Пиза

Повеќе стотини лица ја потпишаа петицијата против градење џамија во близина на „Кривата кула“ во Пиза, што значи дека на референдум ќе се одлучува дали храмот ќе биде граден. Во текот на вчерашниот ден се собрани 1.800 гласови против градење џамија, што е доволно за гласање за градбата. Потпретседателот на комитетот против градење на новата џамија, Џанлука Гамбини рече дека нема...

СИРИЗА и Независни Грци со различни ставови за изградба на џамија во Атина

Коалициските партнери во грчката влада, СИРИЗА и Независни Грци, се судрија околу прашањето за градење џамија во Атина. Десничарите Независни Грци остро најавија дека ќе гласаат против одредбата за градење џамија, за која денеска ќе се гласа во грчкото собрание. Одлуката да се изгради џамија во Атина ја поддржуваат СИРИЗА, Нова демократија, ПАСОК, Река и Комунистичката партија, така што сигурно е...

Експлозија во џамија во Авганистан, четворица загинати

Четири цивили загинаа, а околу 40 се ранети во бомбашкиот напад во џамија на истокот на Авганистан, изјави гувернерот Атаулах Хогијани. Тој изјави дека џамијата била полна со муслимански верници кои го слават светиот месец Рамазан и дека очекува бројот на жртвите да се зголеми затоа што многу од повредените се во критична состојба. Експлозијата се случила за време на молитвата...

Голем број жртви во експлозија во близина на џамија во Латакија

Во експлозија на бомба во близина на џамија во сирискиот крајбрежен град Латакија, убиени и ранети се голем број луѓе, објави сириската државна телевизија. Информацијата ја објави и либанската телевизија „Ал Манар“, која е под контрола на Хезболах. Сирискиот ТВ-канал „Ихбарија“ ја опиша експлозијата како терористички напад и додаде дека се случила во близина на центарот на градот, додека луѓето излегувале...

Експлозија во близина на џамија во Русија

Силна експлозија денеска одекна во близина на џамија во градот Назрањ, на југот на Русија, соопштија денеска безбедносни извори. Приватен автомобил кој бил паркиран во непосредна близина на џамија е кренат во воздух, соопштил безбедносниот извор за „РИА Новости“, додавајќи дека притоа најмалку две лица се повредени.

Во три експлозии во Дамаск загинаа 45 луѓе, повеќе од 100 се повредени

Најмалку 45 луѓе денеска се убиени, а 110 ранети во три експлозии на бомби во близина на шиитска џамија, јужно од престолнината Дамаск. Една од двете експлозии е предизвикана од автомобил-бомба, а причините за другите експлозии засега не се познати. Сириската државна телевизија јави дека се случиле две терористички експлозии од кои едната е предизвикана од автомобил-бомба, додека другата ја предизвикал...

Торба со експлозив пронајдена во џамија во Косово

Поголемо количество експлозив било пронајдено во двор во џамија во Глоговац, потврдила портпаролката на косовската полиција, Фљора Ахмети, а јавуваат косовските медиуми. Имамот на џамијата, Осман Мусљиу, изјавил дека торбата со експлозив била пронајдена кога во дворот имало околу 500 верници, кои дошле на пладневна молитва, а меѓу нив имало и деца. Мусљиу додал дека во последно време имало повеќе закани...

Четири лица загинале, а 18 биле повредени при напад на џамија во Саудиска Арабија

Најмалку четири лица биле убиени денеска, а 18 биле ранети во напад на шиитска џамија на истокот на Саудиска Арабија, соопшти министерството за внатрешни работи. Пукањето почнало за време на молитва, а полициски и амбулантни возила бргу дошле на местото на нападот. Вооружениот маж бил совладан од страна на момчиња од џамијата и бил одведен во полиција, велат очевидци. Шиитите се честа...

Во бомбашки напад врз џамија во Етиопија, 24 лица се повредени

Најмалку 24 лица се повредени во бомбашки напад за време на молитва, во најголемата џамија во претстолнината на Етиопија, Адис Абеба. Министерот за образование Гетачев Реда изјави дека, властите не се сигурни кој е одговорен за нападот и дека истрагата е во тек. Иако има распоредени трупи во Сомалија кои се борат против милитантните групи, Етиопија до сега беше поштедена од...

Евакуирана џамија во Брисел поради сомнително писмо

Една џамија во Брисел е евакуирана откако е пронајдено писмо со бел прав, поради што се појави сомнеж дека се работи за антракс. На местото на настанот се наоѓаат десетина противпожарни и полициски возила, а засега не е потврдено дали постои сериозна опасност од антракс. И други џамии во регионот на главниот град на Белгија добиле закани, особено џамијата „Моленбик-Сент-Жан“, каде на...

ДУИ: Тензиите во Крива Паланка се непотребни

Слободата на вероисповест и на изразување на верската припадност без никакви притисоци, претставува цивилизациска придобивка, која е составен дел на речиси сите меѓународни конвенции што се однесуваат на човековите слободи и права, се вели во реакцијата на ДУИ за протестите против најавите за изградба на џамија во Крива Паланка. „ДУИ смета дека тензиите во Крива Паланка се непотребни, особено затоа што...

МВР го истражува демолирањето на верскиот објект во Крива Паланка

По протестот против градење џамија во Крива Паланка и „исламизација на градот“, демолирана била приватната куќа наменета за верски обреди, за што СВР Куманово покрена постапка за истражување на случајот. „Околу 18.30 часот, кога во објектот немало никој, од засега непознати сторители, било извршено оштетување на објектот. Полицијата излезе на местото на настанот и по овластување на јавниот обвинител, извршен...

Мирно заврши протестот против исламизација на Крива Паланка

Кривопаланчани денеска во 13.30 часот на Соларски мост одржаа протест против „исламизација на Крива Паланка“. Организраторите велат дека протестот минал мирно, без инциденти и со масовна посетеност. - Протестот помина во најдобар ред, мирно и без инциденти. Присутни беа околу 3.000 луѓе, што за град како Крива Паланка од 14.000 жители значи масовност. Пораката што ја испративме на протестот беше дека кривопаланчани се...

Кривопаланчани утре ќе протестираат против изградба на џамија во нивниот град

Кривопаланчани утре ќе излезат на мирен протест против „исламизација на Крива Паланка“. Протестот ќе се одржи во 13.30 часот на Соларски мост. На „Фејбук“ се појави плакат со кој се повикуваат жителите да излезат на протест. Граѓаните собираа и потписи за да покажат дека се против изградбата на џамија во нивниот град. Градоначалникот на Општината, Арсенчо Алексов, за „Мета“ изјави дека пред Општината...

Жител на Октиси украл камери од џамија во Струга

Поради сомневања за сторена кражба, струшката полиција поднела кривична пријава против 40-годишниот М.Д., жител на селото Октиси. Според полициските информации, осомничениот на почетокот на минатиот месец од ѕидовите на џамијата „Алвети Хасан Баба“ во Струга извадил две камери, чија вредност била проценета на околу 18.000 денари, и ги однел во Октиси. Четири дена по кражбата, полицијата го открила осомничениот и ги нашла камерите,...

Нигерија: 42 загинати во самоубиствен напад на џамија

Неколку десеттици лица се убиени синоќа во една џамија во Мајдугури, на североистокот на Нигерија, кога повеќе напаѓачи ги активирале своите бомби, јавуваат очевидци. - Сите кои биле во џамијата се мртви. Нема преживеани – рече Мухтари Ахмаду, трговец кој се нашол во близина на местото на нападот. Друг очевидец рекол дека видел најмалку 42 тела по експлозијата. Еден од припадниците на...

Во Москва отворена џамија за 10.000 верници

Ден пред Курбан-бајрам, во главниот град на Руската Федерација, повторно беше отворена централна московска џамија. На свеченоста присуствуваа рускиот претседател Владимир Путин, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, претседателот на палестинските власти, Махмуд Абас, и други гости. Џамијата, позната како „Московска катедрална џамија“ или „Московска џуманска џамија“, беше урната пред четири години, за да се изврши целосна реконструкција, што предизвика контроверзии. Објектот е...

Повеќе од 60 настрадани во Мека, се урна кран врз најголемата џамија на светот

Најмалку 62 лица загинаа кога се урна кран врз најголемата џамија во светот, „Ал харам“ во Мека, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на саудиските власти за цивилна заштита. Агенцијата ТАСС пренесува дека најголем дел од жртвите се верници кои одат на аџилак во ова исламско светилиште. Според првичните информации, причина за несреќата бил силниот ветар кој го турнал кранот. Некои од локалните медиуми јавуваат дека...

Стрип центарот од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип

Стрип центарот-Македонија од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип. Право на учество имаат сите ученици од државата, без разлика на родот, етничката или друга припадност. Должината на...