fbpx
Таг: дезинфекција

таг: дезинфекција

Поради грипот, распустот на учениците продолжен до 23 јануари

Распустот за учениците ќе биде продолжен до 23 јануари, односно наместо на 18, второто полугодие од оваа учебна година ќе почне на 23 јануари. Ова денеска го соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров, како една од мерките за намалување на ширењето на грипот во земјава. Покрај продолжувањето на распустот, како мерки се предвидени и секојдневна дезинфекција на автобусите во јавниот...

СДММ ќе организира солидарни акции низ градовите за поплавените подрачја

Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) викендов низ повеќе градови низ државата ќе организира акции на коишто ќе бидат собирани донации. - Најпотребна е конзервирана и храна која има подолг рок на траење како и вода и средства за хигиена, средства за чистење и дезинфекција - се вели во соопштението на СДММ. Оттаму информираат дека младите активисти на СДММ од Скопје во...

Средства за хигиена и лекови им се најпотребни на поплавените

Гумени чизми, средства за хигиена посебно за дезинфекција, запакувана или конзервирана храна, свеќи, светилки-батерии им се потребни на жителите од поплавените подрачја. Она на што посебно се апелира е да се донираат алкохол (75 проценти), јод, стерилни завои и гази, гумени медицински ракавици, ножици, сапуни, средство „дезинтал“, тоалетна хартија, хигиенски влошки, пелени за бебиња, средства за чистење, антибактериски марамици и гел...

МВР: Нови 253 мигранти откриени во товарен воз од Грција

Министерството за внатрешни работи (МВР), во изминатите 24 часа, издало нови 253 потврди на мигранти, од кои дел биле откриени во товарен воз што од Грција пристигнал на железничката станица во Гевгелија, соопшти МВР. Според Министерството, мигрантите, меѓу кои имало и деца, биле откриени откако самите почнале да удираат по внатрешноста од вагонот, од страв да не се задушат, поради неподносливите...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и...