fbpx
Таг: дезинфекција

таг: дезинфекција

Започнува учебната година во време на пандемија: училиштата никогаш не биле почисти (галерија)

Дали се чисти подовите, дали има насоки за движење на подот, дали се чисти тоалетите, дали има доволно средства за дезинфекција... ова се само дел од нештата кои на терен деновиве, пред почетокот на новата учебна година, ги проверуваа државните просветни инспектори. Проверките се прават за да се провери дали училиштата кои бараат настава со физичко присуство ги исполнуваат...

Градинките подготвени да ги примат дечињата, најтешко ќе биде да им се забрани гушкањето (галерија)

За помалку од една седмица (9 септември) градинките во земјава ќе почнат да примаат дечиња, а дотогаш раководствата во згрижувачките установи треба да се подготват согласно протоколите за заштита од ширење на ковид-19. „Мета.мк“ поразговара со неколку директори на градинки и родители во Скопје, пред реотварањето на објектите за најмалите. Општина Чаир е општина со поголем наталитет споредено со некои...

Учениците ќе вадат маска од лице само кога јадат, ќе чекаат ред за во тоалет, родителски средби нема да има

Владата денеска го усвои протоколот за физичка настава во основните и во средните училишта. Наставата во училиштата низ државата ќе започне на 1 октомври, а дотогаш училишните раководства треба да ги подготват објектите за да може непречено и безбедно да се реализира наставата. Здравствените и образовните власти одлучија наставата да се одвива онлајн, освен за учениците од прво до трето...

Истиномер: Никој ништо не знае вистински за корона вирусот, ама сите мудруваат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Новозаболениот со Ковид-19 од Штип е таксист, се бараат неговите контакти

Вчерашниот потврден случај на Ковид-19 во Штип е возач на такси возило, кој веќе е хоспитализиран на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Информацијата ја потврдија во Центарот за јавно здравје во Штип, каде се обидуваат да ги лоцираат сите негови контакти. Имајќи предвид дека се работи за таксист, тешко е да се направи целосниот спсиок со контакти, пред...

Николовски: Целосна дезинфекција на студентските домови за две недели

Поради мерките за спречување и ширење на корона вирусот, Владата донесе одлука со која на 11 март се затворија студентските домови. Тие во моментов се празни, иако имаше најава дека е можно да се користат како простор за карантин. Директорот на Студентскиот центар - Скопје, Дарио Николовски, вели дека домовите се спремни доколку треба повторно да се отворат оваа година....

Уред за зрачна дезинфекција промовираа двајца иноватори од Свети Николе

Економист и систем инженер, двајца млади светиниколчани, чие хоби се иновациите, денеска го презентираа својот изум – уред за дезинфекција на воздухот, кој работи на принципот на силни УВЦ зраци во елиминација на вирусите и бактериите. Доволно е овој апарат да биде вклучен 20-30 минути во просторијата и за тоа време ги уништува сите микроорганизми. Апаратот е мобилен, што...

Со „тунели за дезинфекција“ компанија од Гостивар придонесува во борбата против корона вирусот

Преку „тунели за дезинфекција“, компанијата „Универзал“ од Гостивар сака да помогне во намалувањето на брзото пренесување на корона вирусот. Првично, ваков тунел беше поставен на влезот на Општина Гостивар, но сега барањата стануваат сé поголеми, а доаѓаат дури и од други земји, јавува „Порталб.мк“. Ваквиот хигиенски коридор се поставува првенствено на влезот на објекти во коишто има голем број посетители,...

„Комунална хигиена“ ќе го собира отпадот од куќите во Скопје еднаш неделно

Отпадот од индивидуалните домаќинства во Скопје ќе се собира еднаш неделно, информираат од ЈП „Комунална хигиена“. Додека траат посебните мерки за движење, од претпријатието се приморани да ја редуцираат динамиката на собирање и транспортирање на комуналниот отпад од над 84.000 канти од куќите, па претпријатието побара  разбирање од граѓаните. Комуналните работници работат само во периодот на првата смена, односно...

Охрид: Како им е на оние што мора да работат и ризикуваат за нам да ни биде полесно

Тие не може да работат од дома. Mора секој ден да бидат на своите работни места со цел, животот непречено да тече. Ова е сторија за дел од хероите во нашата држава кои секојдневно ризикуваат, работејќи ја својата работа. Љупчо Ничевски, еден од возачите на градските линии во Охрид, вели дека во моментов се вози редуцирано, има помала фреквенција на...

Во Охрид започна вонредна дезинфекција и дератизација на детските установи

Согласно препораките и мерките што ги донесе Владата на Македонија за заштита од корона вирусот, општина Охрид започна со вонредна дезинфекција и дератизација. Во наредните денови ќе се врши дезинфекција и дератизација на сите објектите од јавните општински установи за деца, ЈОУДГ „Јасна Ристеска“, а потоа ќе продолжи акцијата и во сите основни и средни училишта на територија на општина...

Од утре редуциран возен ред на автобусите од јавниот превоз во Скопје

Градот Скопје и ЈСП ги известуваат граѓаните дека од утре, 12 март, автобусите на јавниот превоз ќе сообраќаат според редуциран возен ред, идентичен на возниот ред што важи за време на зимскиот, односно летниот училишен распуст. Редуцираниот возен ред се воведува согласно со актуелната состојба со корона вирусот, намалениот број на корисници на јавниот превоз и како една од мерките...

Ќе се дезинфицираат четирите вагони и композиции возови против корона вирусот

Железници на Република Македонија, Транспорт АД-Скопје, информира дека, како општествено одговорна компанија, се приклучи на иницијативата за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19, познат како корона вирус, откако Владата донесе мерки за превенција од вирусот и за заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните. „За таа цел, специјализиран тим, во понеделникот ги дезинфицираше возовите што моментно се во оптек,...

ЈСП почнува вонредна дезинфекција на автобусите и жичницата

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, соопшти дека денеска почнува со дополнителна (вонредна) дезинфекција на автобусите и минибусите во јавниот превоз, како и на кабините на жичницата на Водно. „Секој автобус по завршување на смената и утврдената рута, ќе биде дезинфициран со соодветно средство на база на алкохол и Дезинтал 10%, односно со распрскување ќе се третира внатрешноста на автобусот, а рачно...

Дезинформации во Грција за средство за дезинфекција кое однапред “знаело“ за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Инспекторите проверуваат колку се чисти тоалетите во училиштата

Санитарните инспектори овој и следниот месец проверуваат во каква состојба се училишните тоалети низ државата. Тие прават два надзори годишно, а по оној во мај и во јуни, сега проверуваат дали директорите ги поправаат недоследностите што тогаш биле утврдени. Последниот пат инспекторите утврдија дека во училиштата не се прави превентивна дезинфекција, дека во многу од нив инвентарот е дотрајан, а...

Се варосуваат училници, се дезинфицираат клупи, се фарбаат радијатори

Неколку дена пред почетокот на учебната година, вработените во основните училишта и во градинките на големо се дезинфицираат работните површини и простории. Ова се прави затоа што во текот на учебната година, санитарните инспектори констатирале низа неправилности и недостатоци. Според нивните извештаи, не се прави превентивна дезинфекција, инвентарот е дотрајан, подовите оштетени, ѕидовите неваросани, а не се прави ниту дератизација. Бистрица...

Нов случај на заболено дете со МРСА во училиштето ,,Панајот Гиновски”

Кај уште едно дете од шесто одделение од основното училиште ,,Панајот Гиновски" во Бутел е констатирана бактерија МРСА (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus), што е втор случај на заболено дете со оваа бактерија од ова училиште. Ова го покажале брисевите кои им ги направиле родителите на децата. Пред 20 дена кога се појави првиот случај, дете од второ одделение, здравствените и...

Десетина затруени лица во болница, јаделе во „Сендвичара 7“ во Карпош

Десетина лица се во болница откако, како што изјавиле се затруле со храна од познатата скопска сендвичарница „Сендвичара 7“ во Карпош, информира Министерството за здравство „До завршување на вонредниот надзор бројката на лица со стомачни тегоби, проливи, гадење, повраќање и висока температура 39-40 степени изнесува: 9 лица згрижени на ЈЗУ УК за инфективни болести и фебрилни состојби, од кои 5...

Извршена е дератизација и дезинфекција во Симница по двата смртни случаи

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство на 26 јули одржала итна седница поради двата смртни случаи од вирусна хеморагична треска, соопшти денеска Министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека стручен тим извршил епидемиолошки увид, анкета на домаќинствата на починатите, притоа е извршена дезинфекција и дератизација во домовите и во околината на починатите лица, земени се мостри од водата за...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...