fbpx
Таг: девојки

таг: девојки

Три девојчиња починаа по ритуал на осакатување на гениталиите во Сиера Леоне

Полицијата во Сиера Леоне ја истражува смртта на три девојчиња кои биле подложени на ритуал кој вклучува осакатување на женските гениталии (female genital mutilation – ФГМ). Според локалните извештаи што ги пренесува „Гардијан“, меѓу починатите се 12-годишната Адамзи Сесај, 13-годишната Саламату Џалох и 17-годишната Кадијату Бангура. Тие починале за време на церемониите за иницијација во една од северозападните провинции во...

Конкурс „Амбасадорка на ден“ за девојки над 15 годишна возраст

Амбасадата на Шведска во Скопје распиша конкурс за позицијата „Амбасадорка на ден“. Позицијата е отворена за девојки над 15 годишна возраст кои, „се грижат за родовата еднаквост, еднаквите можности за жените и девојките и ставањето крај на насилството врз нив“. Kандидатката која ќе биде избрана, во текот на еден ден ќе ја следи работата на шведската амбасадорка, ќе присуствува на...

Едукативна програма ќе развива вештини кај девојки и жени од истокот на државата

Во тек е повик за пријавување за учество во едукативната програма „Girls power“, која ја спроведува „Асоцијацијата за инклузивен и одржлив развој“ – СИГА. Инклузивната и едукативна програма е наменета за млади жени и девојки од Источниот регион на Македонија. Програмата ќе се реализира во форма на интерактивни работилници и сесии кои се состојат од вежби низ кои учесниците ќе...

Програмата „Aspire Balkans“ ги уведува заинтересираните жени во претприемништвото

Како почеток на пре-акселераторската програмата „Aspire Balkans“ која има за цел да ги охрабри девојките и жените од земјава да станат претприемачки и својата бизнис идеја да ја претворат во старт-ап или да го унапредат својот веќе постоечки бизнис, минатата седмица се одржани првите предавања и работилници. Првиот модул на програмата го водеше инвеститорот од Израел, Михаил Мизрахи, кој потенцираше...

Две мајки во полиција пријавиле дека исчезнале нивните ќерки

Две девојки, на возраст од 14 и 23 години, во изминатото деноноќие биле пријавени како исчезнати, соопшти МВР. Вчеравечер во 23:30 часот во Полициската станица Драчево, М.М.(44) од с.Драчевица, скопско, пријавила дека исчезнала нејзината ќерка И.М.(14), која имала здравствени проблеми, а и претходно бегала од дома. Нешто порано, во 22.40 во Полициското одделение Групчин, С.Б.(45) од с.Церово, тетовско, пријавила дека од...

Најнов трејлер за новата класа на Black Desert Online, наречена „Мегу“

Скриншот од играта Black Desert Online
Неодамна излезе најнов трејлер за новата класа на Black Desert Online, наречена Maegu (се изговара „Мегу“). Се работи за сестра близначка на „Вуса“, претходно излезената класа, за којашто имаме посебен напис, но сепак не ѝ e идентична близначка. Напротив, изгледа како излезена од сосема друга школа и е со дијаметрално спротивен изглед. Таа е култист што има направено пакт...

Тетово со протестен марш се солидаризираше со Приштина против насилството врз жените и девојчињата (ВИДЕО)

„5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите да ги добијат заслужените...

Платформа за родова еднаквост: Институциите навремено да реагираат и соодветно да ги казнат насилниците

Платформа за родова еднаквост
Платформата за родова еднаквост со поддршка на активистите и протестите кои беа организирани и во Скопје во знак на солидарност за случајот со силуваното 11-годишно девојче во Приштина. Во реакцијата доставена од организациите-членки на Платформата за родова еднаквост стои дека силувањата, фемицидите и сексуалното вознемирување врз жените и девојките/девојчињата станаа секојдневие насекаде во регионот, каде патријархалните вредности го нормализираат, замолчуваат...

Скопје, Приштина и Тирана на протести за заштита на девојчињата и жените: Властите да ги казнат силувачите (ВИДЕО)

„Во парк одам за да играм, а не бидам силувана“, „Насилството не се оправдува“, „За педофилите доживотен затвор“, „Не ме допирај“, „За да не ги штитите девојчињата, воспитувајте ги момчињата“, „Не ги мразиме мажи, мразиме насилство“, се само дел од натписите на транспарентите на демонстрантите на плоштадот „Скендербег“ во Скопје. Се протестираше вчера против насилството врз девојчињата и жените, со...

Изложба со повик полицијата сериозно да ги сфати пријавите за малтретирање на интернет

„Насилниците имаат имиња и треба да бидат казнети“ - со оваа порака Центарот за еднакви можности „Бубамара“ вчера на плоштадот во Тетово и во Гостивар, но и во Стара скопска чаршија, ја одржа „Изложбата без име“. Целта на оваа изложба беше преку илустрации на уметникот Рехатлику да се крене свеста малтретирањето со кое се соочуваат девојките на социјалните мрежи,...

Родовиот јаз владее и во ниските 4,6 отсто од вработеното младо население во земјава [Инфографик]

Во Република Северна Македонија има 104.035 работоспособно население што е на возраст од 15 до 19 години. Само 4.766 од нив, поточно само 4,6 отсто се активно вработени, а само 10,3 отсто се активни но притоа не се пријавени ниту како вработени ниту како невработени - вака изгледа табеларниот приказ на податоците од последниот попис на населението во земјава. Момчињата...

Менструалната хигиена не е привилегија – институциите ветуваат, но не исполнуваат

Секој месец, околу 1,8 милијарди луѓе ширум светот имаат менструација. Милиони од овие девојки, жени, трансродови мажи и небинарни лица не се во состојба да управуваат со својот менструален циклус на достоинствен, здрав начин. Од таа причина, 28 Мај се одбележува како Светски ден на менструалната хигиена. Почетокот на менструацијата значи нова фаза и нови ранливости во животот на адолесцентите....

Модна дизајнерка со школо за шиење помага во решавањето на проблемот со менструалната сиромаштија

Модна дизајнерка наградена со „откритие на годината“ од Форбс за нејзиниот образовен проект кој учи жени кои не можат да си дозволат образование за шиење и дизајн, го насочи својот фокус да помогне во борбата против менструалната сиромаштија. Маја Котала која потекнува од полскиот град Хорзов, го основаше дизајнерското училиште „Заедно шиеме“ во 2018 година, прво во Уганда, а потоа...

Фемицидот е скриена пандемија: Не молчи, не трај, стави крај

„Насилството врз жените, вклучително и феноменот на семејно насилство претставува најгруба форма на кршење на човековите права. Фемицидот е најекстремната форма на родово базирано насилство, односно криминал сторен од омраза“, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната презентација на Анализата на случаи фемициди во рамки на глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ - Не...

Треба интерсекторска соработка за да се надмине менструалната сиромаштија

„За да се надмине менструалната сиромаштија и да се разбијат табу темите поврзани со менструацијата потребна е интерсекторска соработка меѓу министерствата, општините и училишта“, порачаа активистките за заштита на женските права од „Тииииит! Инк.“ и „Реактор – истражување во акција“ и претставничката на Министерството за здравство Сања Саздовска. Иако кај нас не е прв пат да се говори за менструацијата,...

Тинејџерки од Авганистан создаваат суперевтин респиратор од автомобилски делови

Речиси секое утро во авганистанскиот град Херат, група од пет тинејџерки напорно работат за да создадат функционален суперевтин респиратор за болни од Ковид-19, користејќи најчесто автомобилски делови. Сомаја Фаруки и нејзините другарки се собираат со судни маки, избегнувајќи ги полициските контроли наметнати како мерка за спречување на ширењето на новиот корона вирус, и користат и стари делови од автомобил за...

Седум девојки приведени во угостителски објект во Чегране

Седум девојки, од кои три од Албанија и четири од нашата земја, се откриени при ноќешната полициска контрола спроведена околу половина час по полноќ во угостителскиот објект „Били 97“ во гостиварското село Чегране, сопственост на Б.Н. (34) од истото село, соопшти портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Трите албански државјанки биле на возраст од 21, 22 и 29 години, додека...

Инспекторите засилено да проверуваат дали во градинките има невакцинирани деца против голема кашлица

Членовите на Комисијата за заразни болести препорачуваат периодов да се засили инспекцискиот надзор во градинките за да се види реалната слика со вакцинирани и невакцинирани деца со ДиТеПер вакцина...