fbpx
Таг: Детска Евровизија

таг: Детска Евровизија

„Шорткат“: Родителите и професорите да ги намалат очекувањата од учениците пред крајот на првото полугодие

И овој четврток носиме нови важни теми и интересни случувања кои ја одбележаа изминатава недела. Во најновото издание на емисијата за млади „Шорткат“ централна тема ни е враќањето во училница по онлајн наставата, момент којшто исфрли на површина неколку проблеми. Учениците се соочуваат со депресија и анксиозност, вели психологот Ана Поп-Ризова. Погледнете го разговорот со Поп-Ризова и нејзините препораки до...

Песната за климатска акција на „Дајте музика“ го освои 9. место на Детската евровизија

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од емисијата „Дајте музика“ вчера го освоија високото 9.место на Детската евровизија што се одржа во Париз. Одличниот настап на македонските претставници, но и силната порака што ја испраќа песната „Green Forces“ која повикува на климатска акција од страна на најмладите, придонесе Македонија да освои 114 поени на детската верзија на Евросонг. https://www.youtube.com/watch?v=bsHPzngVq04&t=3s Инаку, автори на песната...

Со песна за климатска акција, „Дајте музика“ ќе нè претставува на Детска Евровизија

Македонски претставници на годинешниот избор за песна на Детска Евровизија ќе бидат децата од емисијата „Дајте музика“ што се емитува на Македонската радио телевизија (МРТ). Тие на настанот кој ќе се одржи во Париз ќе ја претстават земјава со песната „Green Forces“ (Зелени сили), во која упатуваат силна порака за планетата Земја и повикуваат на климатска акција од страна на...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем...