fbpx
Таг: депортација

таг: депортација

ЕУ нема да ги депортира мажите на возраст од 18 до 60 години назад во Украина

Според европскиот комесар, ЕУ нема да депортира никого спротивно на неговата волја. Тоа значи дека украинските мажи кои моментално живеат во Европа не се во ризик за присилна депортација. Исто така, ЕУ не планира да го забрани влезот на мажи од Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која...

Постот манипулира со изјавата на Лајен и го величи Путин дека спречил „перверзни педофилски планови“

Од најавата на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен дека ќе организира конференција за враќање на украинските деца од Русија, оваа објава на Фејсбук  прави манипулативна конструкција во која се извртуваат тезите и се воздигнува рускиот претседател Владимир Путин. Тврдењето дека Путин им ги уништил „перверзните планови на педофилите“ за децата од Украина, ја искривува вистинската слика...

Манипулација: Путин прикажан како херој кој спасувал украински деца

Наводите изнесени во постот, дека Путин спасува деца од „педофилските канџи на Западот“, се чиста измислица и теорија на заговор за која не постојат никакви докази, ниту факти. Судот во Хаг изаде налог за апсење на Путин за воени злосторства поради депортација на украински деца од окупираните територии во Русија. Тврдењето во постот е апсурдно имајќи предвид и дека...

Ковачевски по повод 80 години од депортацијата на македонските Евреи: Никогаш да не се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод одбележувањето на 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта во Треблинка, порача дека никогаш не смее да се повтори злото од 11 март 1943 година, кога започнува депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта во Треблинка. „Згаснатите животи на 7.144 деца, жени и мажи Евреи од нашата држава,...

Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија и нема да игра на Австралија опен

Федералниот суд ја одби жалбата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за да остане во земјата и да игра на Австралија опен. Тој ќе мора да биде депортиран од Австралија, а пресудата на главниот судија Џејмс Алсоп дојде по едногласна одлука на тројцата судии кои расправаа за случајот во Мелбурн на 16 јануари, јавува Би-би-си. Ѓоковиќ се соочува и со можноста...

Бугарски историчар потсетува дека Бугарија прати во логорите на смртта 11.343 Евреи

Бугарскиот историчар Стефан Дечев, познат по своето контроверзни изјави за теми од бугарската историографија и професор на Софискиот универзитет и Југозападниот универзитет во Благоевград, денеска, повеќе од еден месец од мрачниот датум на депортацијата на македонските Евреи и на Евреите од окупираните територии на Грција, потсети дека во 1943 година по вина и во организација на тогашна Бугарија, е...

Регионот против дезинформациите: Мигрантите злоупотребени во лажни вести

Мигрантите во балканската медиумска сфера и понатаму се тема која се користи во создавање лажни вести во медиумите. „Фактограф“, хрватскиот сервис за проверка на факти и борба против дезинформирањето преку медиумите ги проверил пишувањата на неколку медиуми во земјата и лажната вест содржана во нив, дека мигрантите на островот Самос во средината на октомври направиле хаос. Хрватските медиуми тврделе дека мигранти...

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека тој е неправеден. Трамп ова го изјави по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити младите имигранти од депортација. „Тоа само покажува колку нашиот судски систем e скршен и нефер“, напиша Трамп на „Твитер“. Американскиот окружен судија...

Германија ќе депортира двајца домашни екстремисти

Германскиот сојузен суд ја поддржа планираната депортација на двајцата познати исламистички екстремисти, странски државјани родени во Германија, иако нема докази дека извршиле некое злосторство, соопштија германски претставници. Алжирец и Нигериец, чии имиња не се споменуваат, се уапсени минатиот месец во Гетинген, во рамки на истрага за можни напади. Владата на Долна Саксонија наложи нивна депортација и синоќа соопшти дека ќе бидат...

Федералниот суд во Бостон денеска одлучува за указот на Трамп за депортација

Пред Федералниот суд во Бостон денеска треба да почне постапка во која ќе биде донесена одлука за продолжување на привремената забрана за депортација на државјани на седум земји со повеќето муслимански жители, на кои американскиот претседател, Доналд Трамп, пред една недела им забрани влез во САД. Бостонскиот суд во неделата, на барање на Американското здружение за граѓански слободи, донесе одлука...

Федералниот суд привремено го суспендираше указот на Трамп

Судија во американскиот Федерален суд привремено ја запре депортацијата на луѓето со визи или на бегалци, кои останале заробени на разни аеродроми низ светот, по најновиот указ на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека државјани од Иран, Ирак, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и од Јемен не можат да влезат во САД. Одлуката била донесена врз основа на тужбата на американската Унија за граѓански...

Меркел: Работиме на депортација на мигрантите

Германската канцеларка, Ангела Меркел, повтори дека Германија мора да направи „национален напор“ за мигрантите на кои им е одбиено барањето за азил да ја напуштат земјата. Меркел на конференцијата на државни службеници рече дека Германија работи на враќањето на мигрантите, но дека тоа единствено е можно ако се преговара со нивните татковини. Забрзување на депортацијата и на доброволното враќање на мигрантите...

Германија доброволно ја напуштиле 55.000 мигранти, најголем број се од Балканот

Германија доброволно ја напуштиле рекордни 55.000 мигранти, што е двојно поголем број од тие што биле депортирани, покажуваат податоците на германската канцеларија за миграција и за бегалци, а јавуваат германските медиуми. Најголем дел од мигрантите, во периодот од јануари до ноември, се вратиле на Балканот, а најголем број од нив се од Албанија, дури 15.000. Годинава, од Германија биле депортирани...

Омбудсманот во Србија проверува дали има нелегална депортација на мигранти

УНХЦР и други организации кои се грижат за мигрантите сè уште чекаат официјално објаснување за случајот со седумчленото сириско семејство што наместо во прифатен центар заврши во шума на границата меѓу Србија и Бугарија. Налог да се провери дали станува збор за обид за илегална депортација, издаде и народниот правобранител Саша Јанковиќ. Семејството од Сирија е сместено во прифатниот центар во Прешево, но никому...

Протести во бегалскиот камп на Хиос

Бегалците и мигрантите во кампот Суда на островот Хиос денеска повторно протестираат, вознемирени од информацијата за нивно масовно депортирање во Турција. Како што јавуваат локалните медиуми, низ кампот се појавила информација дека за две недели грчките власти ќе почнат да ги враќаат во Турција луѓето кои се сместени во Суда, а чии барања за азил се одбиени. Во кампот од...

Еврејката Шела Шијон Алтерац третпат се врати во родниот Штип

Штипската Еврејка Шела Шијон Алтерац цели 55 години молчела пред семејството за голготата што ја поминала на десегодишна возраст, кога заедно со семјството била земена од домот и однесена во Монополот. Денеска третпат се врати од Изреал во родниот Штип, на одбележувањето на 73-годишнината од депортацијата на Евреите. Осумдесет и тригодишната Шела раскажа дека тогаш три недели поминала во валканиот...

Финска планира да депортира 20.000 мигранти

Финска планира да депортира речиси 20.000 мигранти од вкупно 32.000 колку што побарале азил во земјата минатата година, соопштила денеска Паиви Нерг, постојан секретар во министерството за внатрешни работи на Финска. Доколку тоа се оствари, тоа би значело депортирање на 62 отсто од барателите на азил, во споредба со 56 отсто, колку што биле депортирани во 2014 година кога имало...

Грција предлага ЕУ по морски пат да ги депортира мигрантите во Турција

Грција планира да побара помош од Агенцијата за контрола на надворешните граници на ЕУ (Фронтекс) за да организира морска рута за депортација на мигранти назад во Турција, изјави висок грчки претставник за агенцијата „Асошејтед прес“, кој побарал да остане анонимен. Владата во Атина ѝ предлага на ЕУ мигрантите што не ги исполнуваат условите за добивање азил во Европа да се транспортираат назад...

Меркел размислува за построги закони за мигрантите по новогодишните напади врз жени

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека се разгледуваат можности за измени во законската регулатива на земјата што ќе овозможат полесна депортација на мигрантите што сториле некакво кривично дело. Ваквите најави доаѓаат по сексуалните напади и разбојништва врз жени што се случија на 31 декември во градот Келн и кои ја шокираа германската јавност. Според актуелните германски закони, барателите на азил можат да бидат вратени...

Кумановец депортиран од Белгија, уапсен поради силување

Триесет и едногодишен кумановец, поради нелегален престој во Белгија, вчера попладне бил депортиран на скопскиот аеродром „Александар Велики“, а по извршените проверки било утврдено дека тој бил баран во земјава поради силување, информира полицијата. „Околу 15 часот, на влез во Република Македонија, на граничниот премин на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, поради илегален престој од Белгија бил депортиран С.И. (31) од Куманово. По извршената...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...