fbpx
Таг: ден на жалост

таг: ден на жалост

Се одложува онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите на младите“

Поради прогласената тридневна жалост од страна на Владата по трагичната автобуска несреќа во Бугарија, онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите на младите“ што требаше да се одржи во среда, се одложува. Јавната дебата е во организација на Фондацијата Метаморфозис, а во рамки на проектот „Кредибилни вести за оспособена младина“, финансиран од Британската амбасада во Скопје. За одложувањето на јавната дебата...

Поради трагедијата во тетовската ковид болница, емисијата за млади „Шорткат“ денеска нема да се емитува

Во знак на почит кон жртвите кои ги изгубија своите животи во вчерашниот пожар што се случи во тетовската модуларна ковид болница, а во согласност со прогласениот ден на жалост од страна на Владата на РСМ, редакцијата на „Мета“ одлучи да го откаже емитувањето на новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“, која што вообичаено се емитува секој четврток...

Поради прогласената тридневна жалост, се откажува одржувањето на неколку фестивали

Поради прогласената тридневна жалост по вчерашниот пожар во тетовската ковид болница во која загинаа 14 лица, Владата апелираше до сите општествени чинители да ги одложат сите јавни и приватни прослави, забави, културно-уметнички и спортски настани, партиски и друг тип на промоции предвидени за овие три дена. Организаторите на неколку настани веќе официјално соопштија дека ги откажуваат предвидените активности во наредните...

Прогласена тридневна жалост во Тетово

Советот на општина Тетово денеска прогласи тридневна жалост во Тетово по вчерашниот катастрофален пожар во ковид болницата, во кој животот го загубија 14 лица. Тетовската градоначалничка Теута Арифи на денешната прес-конференција рече дека откога ќе се знаат официјалните информации за жртвите, ќе се помогнат нивните семејства од итниот фонд на општината. Градоначалничката Арифи ги повика институциите што побрзо да ја...

По вчерашниот земјотрес во Петриња, хрватската влада го прогласи 2 јануари за ден на жалост

Хрватската влада го прогласи 2 јануари 2021 година за ден на жалост по разорниот земјотрес што вчера во 12 часот и 15 минути, со јачина од 6,3 степени според Рихтер, ја погоди Хрватска, со епицентар 47 километри југоисточно од Загреб, во близина на Петриња, град блиску до Сисак. „После уште една голема трагедија, еден уништувачки потрес, кој однесе 7 животи...

Ден на жалост во Русија, поради пожарот во Камерово во кој загинаа 64 лица

Во Русија денеска е прогласен ден на жалост, поради жртвите во пожарот во сибирскиот град Камерово, во кој загинаа 64 лица, од кои 41 деца. Руските знамиња ќе бидат спуштени на половина копје, а културните институции и медиумите ќе прекинат да емитуваат забавни содржини. Пожарот избувна во неделата на 25 март, во трговскиот центар „Зимска вишна“. За сега причината за пожарот не...

Илјадници луѓе во Барселона извикуваа: „Не се плашам!“

Повеќе илјади луѓе, меѓу кои и шпанскиот крал Филип Шести, премиерот Маријано Рахој и претседателот на Каталонија, Карлос Пуџдемон се собраа на главниот плоштада во Барселона, каде со минутно молчење им одадоа почит на жртвите на нападите. По минутното молчење, на плоштадот одекна громогласен аплауз, а насобраните извикуваа „Не се плашам! Не се плашам!“. Тие се собраа во близина на местото...

Најмладата жртва во Барселона е тригодишно девојче

Меѓу загинатите и повредените во терористичкиот напад во Барселона има државјани од најмалку 24 земји, а најмладата жртва е тригодишно девојче. Шпанската полиција потврдила дека меѓу убиените во Барселона, тројца се Германци и еден Белгиец. Повредените се државјани на Франција, Германија, Холандија, Аргентина, Венецуела, Белгија, Австралија, Унгарија, Перу, Романија, Ирска, Грција, Куба, Македонија, Кина, Италија и Алжир, соопшти шпанската агенција...

Понеделник ќе биде ден на жалост во Русија, соопшти Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го прогласи понеделник за ден на жалост поради падот на рускиот авион на министерството за одбрана, во кој загинаа 92 лица. Авионот падна во Црното Море во близина на Сочи, две минути по полетувањето. - Утре ќе биде ден на национална жалост во Русија – им рече Путин на новинарите. Рускиот претседател претходно изрази сочувство до семејствата...

Во Северна Кореја, три дена жалост за Фидел Кастро

Во Северна Кореја почна тридневната жалост поради смртта на лидерот на кубанската револуција, Фидел Кастро, кој почина во петокот вечерта во Хавана, на 91 година. Знамињата во земјата ќе бидат спуштени на половина копје во знак на почитување спрема револуционерниот лидер, а граѓаните се собираат на метро-станицата во Пјонгјанг, каде е поставена стаклена витрина со некролози за Кастро. Во некролозите се...

Алжир прогласи осумдневна жалост поради смртта на Фидел Кастро

Алжир прогласи осумдневна жалост поради смртта на кубанскиот револуционер и поранешен претседател Фидел Кастро. Алжирските медиуми го опишаа Кастро како голем пријател на Алжир, кој дал голема поддршка на земјата во отпорот против Франција во периодот од 1954 до 1962 година. Кабинетот на претседателот на Алжир соопшти дека претседателот Абдулазиз Бутефлик донел одлука за осумдневна жалост по повод смртта на Фидел...

Ден на жалост во Италија, бројката на загинати достигна 290 лица

Бројот на жртвите од земјотресот што во средата го погоди централниот дел на Италија достигна 290 лица, откако во текот на ноќта во урнатините на градот Аматриче пронајдени се телата на уште три жртви. Во Италија денеска е прогласен Ден на жалост, а одржани ќе бидат и првите погреби на жртвите. Претседателот на Италија, Џорџо Матарела, го посети Аматриче, градот во централниот...

Во Италија утре Ден на жалост

Во Италија утре ќе биде Ден на жалост и ќе се одржи државен погреб, откако во силниот земјотрес што во средата ги погоди централните делови на Италија, загинаа 267 лица. Италијанската влада одлучи утре да одржи државен погреб за поединечни жртви на земјотресот, на кој ќе присуствува и претседателот Серџо Матарела. Исто така знамињата ќе бидат спуштени на половина копје на сите...

Денеска е ден на жалост во Македонија

Денеска е ден на жалост во Република Македонија. Одлуката ја донесе Владата на вчерашната вонредна седница. „Владата донесе одлука за постоење кризна состојба во скопскиот и тетовскиот регион во траење од 15 дена, како и одлука за доделување еднократен паричен надомест во висина од 300.000 денари за семејствата на загинатите граѓани“, се вели во соопштението од Владата. Како што се наведува,...

Владата прогласи Ден на жалост и кризна состојба во Скопско и Тетовско

Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука за прогласување на 8 август за Ден на жалост на Република Македонија, како и одлука за постоење на кризна состојба во скопскиот и во тетовскиот регион, кој најмногу беа погодени од невремето, соопштија доцна вечерва од Владата. На седницата донесена е и одлука за доделување на еднократна парична помош во висина од 300.000...

Ден на жалост во Штип по трагичната сообраќајка во која загинаа две лица

Општината Штип денешниот ден (5 јануари) го прогласи за ден на жалост, откако двајца штипјани ги загубија животите во тешка сообраќајна несреќа, што се случи синоќа на патот Штип - Софилари. Телата на 30–годишниот Ристе Шалев и 41-годишниот Коце Петров, двајцата затворски чувари од Штип, ќе бидат погребани денеска попладне. Како што синоќа објави „Мета“, Петров и Шалев ги загубија животите,...

Ден на жалост во Либан

Либан денеска прогласи национален ден на жалост по двата самоубиствени напади во кои претходниот ден загинаа 43 лица на југот на Бејрут. Локалната телевизија ги посвети утринските вести на нападите кои се случија доцна синоќа во најпрометната населба, упориште на шиитското движење Хезболах. Одговорноста за нападите ја презеде Исламска држава. ОН овој чин го окарактеризира како „гнасен“. Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун,...

Утре и задутре, денови на жалост во Тетово

Советот на Општина Тетово денеска на вонредна седница одлучи утре и задутре да бидат денови на жалост. На загрозените семејства ќе им биде дадена финансиска помош од буџетот на Општината. Водата за пиење во градот е физичко-хемиски исправна, но сè уште се чекаат микробиолошките резултати.

Во новата епизода на „Шорткат“ ги коментираме митовите за менталното здравје и посетата на психолог

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ коментираме дел од најпознатите митови за менталното здравје и посетата на психолог. Дали психолозите можат да ги откријат нашите тајни на други луѓе?...