fbpx
Таг: Ден на планетата земја

таг: Ден на планетата земја

МЖСПП упатува порака за денот на планетата Земја – „Време е за партнерство за планетата!“

„Ова е моментот да се промени деловната клима, политичката клима и начините на кои преземаме активности и одговорности за климата. Сега е време за непоколеблива храброст во зачувувањето и заштитата на нашето здравје, нашите семејства, нашите средства за живот… заедно, мораме да инвестираме во нашата планета, затоа што зелената иднина е просперитетна иднина“, од Министерството за животна средина и...

„Еко-свест“: Планетата Земја ја доживува декадата на загадување и уништување, а човештвото не учи

Глобалното затоплување, загадувањето на водите, почвите и воздухот, сечата на шуми и претераното искористување на природните ресурси доведоа до работ на уништување многу скапоцени екосистеми и видови, затоа оваа година темата на Денот на планетата Земја е „Обновена нашата Планета“, со цел да се подигне свеста дека ублажување и прилагодување кон климата не се единствени чекори кои можеме да...

ДИЖС и амбасадата на САД го одбележаа Светскиот ден на планетата Земја со посета на жариштето ОХИС

фото : ДИЖС
Оваа година Светскиот ден на планетата Земја (22 април) се одбележува под мотото „Да ја обновиме Земјата”, а една од темите што глобално се обработуваат е „Чистење и многу повеќе”. По тој повод, директорката на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), Ана Петровска, заедно со претставници на амбасадата на САД, Ендру Мофат и Розита Мреноски, пред два дена го...

Климатската акција треба да стане пракса во секојдневното однесување

По повод денот на планетата Земја, од Министерството за животна средина и просторно планирање повикуваат на #КлиматскаАкција. Тие велат дека за нив, уште поголема мотивација е што оваа година се одбележува и 50-годишнината од воспоставувањето на овој ден како меѓународен ден на кој, целата светска јавност ја манифестира подготвеноста да ја заштити планетата. „Огромните предизвици, но и огромните можности за...

Еколошка герила-акција за чиста животна средина, по повод Денот на планетата Земја

Неформалната заедница на еко-активисти „Скопје смог аларм“, денеска, по повод 22 Април - Денот на планетата Земја, организираше еколошка герила-акција со порака за борба за чиста животна средина. Од „Скопје смог аларм“ информираат дека денеска е поставена инсталација со ликот на планетата Земја со тажен израз на „само едно од многуте стотици 'диви' депонии во земјава“, односно во населбата Карпош...

Ситуацијата со отпадот во Македонија е очајна, предупредува „Ајде Македонија“

Македонија се наоѓа во очајна состојба во справувањето со отпадот и со можностите кои постојат доколку поинаку се постапува со него, предупредуваат од Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија“, а по повод 22 Април - Денот на планетата Земја. „Ситуацијата со управувањето со отпадот во Република Македонија се карактеризира пред сè како супстандардна и неефикасна, а системот е попречен...

Македонија, дел од глобалната акција за Денот на планетата Земја

По повод 22 aприл, Денот на планетата Земја, Република Македонија се приклучува на глобалната акција која се случува во стотици градови низ целиот свет и заеднички ќе се испрати силна порака за повеќе кислород, а помалку јаглерод диоксид. Оваа година, 22 април е посветен на дрвјата како бели дробови на планетата Земја, а воедно на овој ден, светските лидери ќе...

За два денари поевтинуваат бензините од полноќ

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари по литар, а цената на дизелот и на мазутот останува иста. Ова го одлучи...