fbpx
Таг: Ден на независноста

таг: Ден на независноста

Заев: На Денот на независноста, ветувам дека заедно ќе изградиме правна држава

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска, по повод утрешниот празник 8 Септември, Денот на независноста, пред зградата на Собранието изјави дека со граѓаните ќе се бори за правна држава, во која граѓаните ќе го имаат главниот збор. - Почитувани граѓани, драги млади! Чекор по чекор, но заедно се ослободуваме, сплотени еден до друг. Го кренавме гласот заедно. Заедно и ќе...

Иванов побара од Обама поддршка за приемот во НАТО

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побара од американскиот претседател Барак Обама, САД да ја засилат поддршката за прием на Македонија во НАТО. „Стапувањето на Република Македонија во одамна заслуженото полноправно членство во НАТО, и понатаму останува голем предизвик со кој нашата држава се соочува. Во тој контекст, ја очекуваме Вашата понатамошна, уште позасилена поддршка во пресрет на самитот на Алијансата, во...

Бејли: Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија

САД ѝ помагаат на Македонија на патот кон евроатланстките интеграции, но и да се справи со политичката криза во земјата, порача синоќа американскиот амбасадор Џес Бејли, за време на прославата на Денот на независноста на САД, организирана во американската амбасада во Скопје. - Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и во...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...